ZEVS Forum

Nevihta 6.7.10 Logatec s shelf cloudom + video

Začel/a zmelkoow, 06. Julij 2010, 19:11:18

Prejšnja tema - Naslednja tema

0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.

zmelkoow

LP!

Zaenkrat samo za pokušino nekaj slik, slikanih z mobitelom. V kratkem pa bom poizkušal pripraviti video posnetek iz testne video nadzorne kamere, kjer je krasno viden prihod nevishte.














Toliko mi je uspelo poslikati med šihtom.
Še video, najprej 1x hitrost, potem 3x in nato med samo nevihto 1x.

http://www.youtube.com/watch?v=k-UXf6MDbLA


Je pa potem tisto prikolico, ki je na slikah obrnilo in se je nato zaletela v kombi, ki je parkiran pred njo, pa tudi ko sem šel laufat sem videl nekaj podrtih smrek....

snowfrick


Astra

#2
Pohvale.  :icon_wink: Dodajam kar v to temo, ker se lepo pokriva.

Vremenska fronta v torek prešla Slovenijo, močna nevihta nad Logatcem in Vrhniko

Nad Alpami se je več dni zadrževala oslabljena vremenska motnja. Ta je nad našimi kraji že več dni povzročala predvsem popoldanske in večerne plohe ter nevihte. Danes pa se je oslabljena hladna fronta pomaknila preko Alp, hladna zračna masa je trčila ob izjemno ogreto Sredozemsko maso, ki se je zadrževala na sončni strani Alp ter nad našimi kraji. Posledično so se vremenski procesi zaradi labilnosti ozračja, ki se je s prodorom hladnega zraka v višini še povečala, dodatno okrepili ravno nad našimi kraji. Alpe so pogosto naravna ločnica dveh zračnih mas, ravno to situacijo pa smo doživeli danes nad našimi kraji. Nevihte so se sprva kreirale na območju SZ, Z in S Slovenije. Okoli 15 ure so bile nevihte že tudi nad osrednjo Slovenijo, katero je v jutranjih urah še dodatno ogrelo sonce. Nevihte so se z vremensko motjo hitro preselile proti Hrvaški meji in naprej proti JV. Vendar predvsem na skrajnem V in J države skorajda niso prejeli omembe vrednih padavin. V nasprotju z območji ob Hrvaški meji pa so se nevihtne celice najbolj okrepile ravno nad območjem osrednje Slovenije, točneje nad Logatcem, Vrhniko, Rovtami in širšo okolico. Tako je nastal impozanten "shelf cloud", ki je spodaj slikan nad Logaškim poljem, v ospredju je opaziti nevihtne oblake z zelo nizko bazo, v ozadju pa močan nevihtni piš, ki je prihajal iz smeri SZ. Spodaj je še slikan oblak iz Vrhnike. Tudi na širšem območju Bovca so poročali o močnih nevihtnih sistemih. Marsikje so poročali o močnem vetru, nalivih, pogostil strelah in ponekod tudi o toči - recimo okolica Bovca. Medij 24 ur je poročal sledeče: "Ob 15.15 je močan veter v Logacu odkril dve strehi na objektih in podrl drevo, ki je padlo na osebni avtomobil. Gasilci PGD Dolnji Logatec so s ponjavami pokrili ostrešje dveh objektov in razžagali drevo. Na Obali neviht ni bilo, pihala je le tramontana, ki se je nato spremenila v burjo. Ob 16.08 so na Istrski cesti v Kopru zaradi močnega vetra posredovali delavci Cestnega podjetja Koper in odstranili večjo vejo, ki je padla z drevesa in poškodovala osebni avtomobil, je zapisano na spletni strani Uprave RS za zaščito in reševanje. Ob 17.30 se je na Postajališki ulici v Portorožu zaradi močnega vetra odlomila veja drevesa, ki je padla na avtomobil in ga poškodovala. V Sežani so preglavice povzročale poplave zaradi zamašenih odtokov, jaškov in prepustov. Ob 16.49 je močan veter v naselju Jablovec in naselju Strajna v občini Podlehnik podrl drevo in poškodoval električno napeljavo ter delno odkril strehi na dveh stanovanjskih hišah. Posredovali so gasilci PGD Podlehnik, ki so razrezali ter odstranili drevo s poškodovane električne napeljave in pomagali pri pokrivanju strehe, dežurni delavec Elektro je odpravil napako."

Vrhnika je prejela dobrih 33 litrov padavin, Komenda pa skoraj 9 litrov.  :icon_wink:

Radar ob 15 uri


Logatec okoli 15 ure tik pred hudo uro, motnja je prihajala iz smeri SZ








Območje od Postojne do Pivke




Logatec po hudi uri


Motnja se je umikala proti JV (Lj barje)


Razjasnitev od SZ - Vodice


Komenda po nevihtah pozno popoldan


SLIKA DNEVA - SHELF CLOUD NAD LOGAŠKIM POLJEM
VP Komenda - http://komenda.zevs.si       |      VP Vrhnika - http://vrhnika.zevs.si

zmelkoow

LP!

V prvem postu dodan še video, če koga zanima.

gradiščan


matrix