ZEVS Forum

Rekordna drevesa v Sloveniji

Začel/a komar, 07. April 2024, 16:01:16

Prejšnja tema - Naslednja tema

0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.




komar

#3
Sgermova smreka, najvišje avtohtono drevo v Srednji Evropi

V zaselku Zgornja Orlica med pohorskimi gozdovi, ki se razprostirajo tudi čez Ribnico na Pohorju, raste največje avtohtono drevo v Srednji Evropi. Za vrhom Sgermove smreke se morate ozreti kar 62,7 metrov v višino. Je gospa v zrelih letih, v te kraje pa je do njene špičaste in zavite krošnje pot zanesla ne le Slovence, ampak tudi tujce, ki si jo prihajajo ogledat celo z Japonske in drugih nam oddaljenih dežel. Kako ji je mineval čas, kaj vse je videla in doživela?

https://val202.rtvslo.si/podkast/zgodbe/173250794/175035913


ŠTROMAR


ŠTROMAR


komar

Citat od: ŠTROMAR dne 07. April 2024, 18:34:40
Pečovniška duglazija v Celju, najvišje drevo v Sloveniji in šesto v Evropi

https://www.celje.info/aktualno/v-mestnem-gozdu-celje-raste-najvisje-drevo-v-sloveniji-in-sesto-v-evropi-foto-video/

Citat iz članka:

CitatNovo najvišje izmerjeno drevo v Sloveniji je Pečovniška duglazija iz Mestnega gozda v Pečovniku pri Celju. Po zadnjih natančnih meritvah gozdarskih strokovnjakov celjske enote Zavoda za gozdove Slovenije meri v višino kar 67,02 m. To je za dobre štiri metre več od Sgermove smreke na Koroškem, ki pa ostaja najvišje slovensko avtohtono drevo.


ŠTROMAR


ŠTROMAR

Najvišje bukve  v Sloveniji

Najvišje bukve (Fagus sylvatica) v Sloveniji po znanih podatkih pa sploh najvišje izmerjene na svetu, rastejo na pobočju reke Krke med Dvorom in Sotesko. Ena med njimi, ki so jo žal pred leti posekali, je bila visoka 46 m z obsegom 315 cm.

http://www2.arnes.si/~evelik1/les/bukve_nad_sotesko.htm


komar

#11
Fabianijeva murva

Na naših tleh ima murva družinsko simboliko, saj so ponekod na Primorskem ob poroki ali rojstvu otroka murvino sadiko zasadili ob hišo. Po stari tradiciji murve še danes zelo cenijo, natančno obrezujejo v nenavadne oblike in negujejo. Pod murvo so se spletale družinske zgodbe, ljubezni, kupčije, babje čenče in otroške norčije. V Evropo so jo prinesli med drugo križarsko vojno v 12. stoletju prek Sicilije za uporabo listov za krmo sviloprejk. Pri tem je pomembno vlogo pozneje v zgodovini imela Marija Terezija. Tokrat gremo v Kobdilj na Krasu. Tam že 600 let raste Fabianijeva murva, najstarejše in najdebelejše sadno drevo pri nas.

Več na https://val202.rtvslo.si/podkast/zgodbe/173250794/175037718

https://www.rtvslo.si/zelena-kohezija/clanki/osupljiva-fabianijeva-murva/592291



Foto: TV Koper-Capodistria

komar

#12
Tisa v Stranah

V Stranah pri Postojni raste najdebelejša in po ljudskem izročilu najstarejša slovenska tisa. Tam je izhodišče planinske poti na Nanos, zato se na klopci v tisini senci skoraj vedno kdo zadržuje. Čeprav je tisa precej redek drevesni primerek, sta pri cerkvi svetega Križa kar dve. Starejša in mogočnejša, ki jo podrobneje predstavimo, raste nad izvirom. Naši predniki so zato rekli, da je tukaj sveti kraj, tisa pa je bila pri njih večkrat označena za predmet čaščenja. Čemu vse je bila priča, koga je spoznala in morda odgnala?

Več na: https://val202.rtvslo.si/podkast/zgodbe/173250794/175039568
http://www.dedi.si/dediscina/239-tisi-v-stranah



Na sliki: mlajša in starejša tisa pred cerkvijo sv. Križa v Stranah.
© 2010, Mateja Šmid Hribar, vir: Osebni arhiv Mateja Šmid Hribar