ZEVS Forum

Vremenska postaja Tolmin

Začel/a Tminc, 24. Junij 2015, 16:39:25

Prejšnja tema - Naslednja tema

0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.

Tminc

Vremenski podatki v živo: www.vremetolmin.si/realtime

Dodan tudi detektor za strele; danes sem prvič zbral podatke o krajši nevihti (glej priponko).

mat89

Odlično, kakšen detektor pa je to? Ali se da kupit?

Tminc

Kupil sem majhen detektor na ebayu (playingwithfusion). Omogoča i2c ali SPI komunikacijo, preko katere nato nastavljaš in bereš par registrov. Vse skupaj ni tako dodelano kot boltekov sistem, je pa za faktor 20 cenejše. Za začetek je dovolj, sploh da dobiš občutek, kam vse skupaj namestiti (v hiši ali zunaj) ter približno kako občutljivo je.

Tminc

Evo, še z našega konca. Pri meni sem izmeril sunek 45 km/h (nič posebnega), v centru Tolmina je vetrnica na pošti izmerila 72 km/h.
V jutranji nevihti (na italijanski strani Kolovrata) sem izmeril cca 200 udarcev strel, v dopoldanski (čez Tolmin) pa še več kot 700!

Če boste hitri (danes), potem si lahk pogledate celotni dnevnik na vremetolmin.si (spodaj pri strelah).

V Solkanu sem izmeril sunek 95 km/h, detektor za strele za tja pa je v prihodu.

Tminc

Kupljen še en detektor za strele in danes testiran (vzporedno z obstoječim). En je priključen na RPi, drugi na Arduino. Imam še nekaj težav z logiranjem (neznanje Pythona), vendar sem že blizu. Ta drugi sistem gre v Solkan (NG).
BTW, danes je (prvi), ob prehodu nevihte, zabeležil več kot 1600 razelektritev. Zaznava nekje do 20 km zračne linije. Zelo pa je odvisno tudi od terena; Tolmin je obdan s hribi z večinoma vseh strani.

Par tednov testiram tudi detektor za delce PM2.5 in rezultati izgledajo nekako smiselno. Ko spišem skripto za povprečke, bom objavil na spletni strani. Zaenkrat rišem raw podatke.
V prihodu je tudi detektor za koncentracijo ozona, več pa ko ga dobim.

Tminc

Kakšen mesec spremljam "PM2.5" iz dveh podobnih senzorjev. Zaenkrat so rezultati še najbolj spodobni z GP2Y1010AU0F. Meritve najprej povprečim na arduinu, nato pa še v RPi (1-min povprečje). Shranjujem jih v raw fajle ter v WD databazi. WD računa še AQI (air quality index) ter riše graf. Izmerjene vrednosti niso absolutne ampak so namenjene bolj spremljanju trenda poletje-jesen-zima-pomlad, kako se spreminja kvaliteta (lastnost?) zraka.
Pričakujem še nekaj teh komponent in na koncu bom naredil primerjalni test, da vidim, kako podobne so med sabo pod istimi pogoji delovanja.
Beležim (oz. beležil sem) tudi izmerke iz MQ-131 (O3 senzor). Tam se ni dogajalo nič "zanimivega", zato ga imam zaenkrat le priklopljenega (mora biti ogret). Bom nadaljeval, ko bo več časa za to.
Podatki so na spletni strani (trenutni ter graf zadnjih 24 ur).

Tminc


Tminc

Ker je ravno sezona neviht - usposobil sem še en detektor za razelektritve ter ga namestil v Solkan (Nova Gorica). Nameščen je zunaj stavbe in nastavljen za nižjo občutljivost. Danes je v pasu med Udinami, Palmanovo in morjem nastala nevihta z veliko razelektritvami.
Pripel sem podatke o razelektritvah med 16:30 in 21:30 (vir: blitzortung.org), na katerem so označeni kvadratki 25x25 km in vsebujejo števec razelektritev v posameznem kvadratku. Dodal sem še screenshot spletne strani vremenske postaje, kjer je videti podatke o preštetih razelektritvah. Glede na to, da naj bi senzor zaznaval območje nekje do 40 km (na papirju), se številki kar dobro ujemata.
Doma (Tolmin) imam enak senzor, vendar ne pokriva tako velikega področja zaradi terena (obkrožajo nas hribi). Druga razlika pa je tudi ta, da imam doma senzor priklopljen direktno na RPi, v Solkanu pa na Arduino. Koda se malce razlikuje, vendar to ne bi smelo vplivati na detekcijo.

gradiščan

Prav z zanimanjem sem prebral vse tvoje eksperimente okoli senzorjev... mene tudi zanima senzor za kakovost zraka in sem jih kar nekaj že ogledal na ebay..

Tminc

Kar je na ebay, je večinoma low-cost. Tipično prodajajo Sharpove senzorje za cca 5-6 EUR komplet. Princip je zelo enostaven: LED lučka posveti in senzor odčita. Višja kot je napetost, več je delcev. Če bi želel dobiti ven oprijemljive vrednosti, bi moral senzor kalibrirati. Jaz sem vse skupaj naredil po občutku in opazujem le trend. Pozimi je res pokazalo višje vrednosti, ko se je več kurilo, prav tako je lepo zaznati cigaretni dim ali pa roštilj.
Opisal sem tudi občutljivost senzorja na spremembo temperature (višja temperatura, višja vrednost), gre pa za zelo majhne razlike. Senzorju sem zato dodal tudi temperaturnega, da bi kompenziral porast temperature. Do tja še nisem prišel, je pa zelo enostavno.
Imam tudi senzor za ozon, mi ga pa še ni uspelo usposobit, da bi pokazal neke pričakovane vrednosti. Se bojim, da sem ga prekuril. Ker ni najbolj poceni (16 EUR), ga nisem še nadomestil z novim.

Če te bo kaj zanimalo, sporoči.
lp

max

Tudi jaz sem z veseljem prebral vse tvoje poste okoli senzorjev.  :icon_wink: Zelo zanimivo.
Zanima me, katerega si kupil za zaznavanje udarov strel in kako potem vse skupaj spraviš na splet. A je za to kakšen poseben program? Zakomplicirano?
Sam za ostalo uporabljam davisko.

Tminc

Detektor sem kupil na ebayu (iz ZDA). Enega imam povezanega na RPi, kot kaže priponka. Povezava je trivialna, pač ne moreš zgrešit. Na githubu dobiš tudi vzorčno skripto za RPi, ki komunicira z detektorjem in izpisuje vrednosti registrov. Zakomentiraš vse oz. logiraš samo tisti interrupt, ki poroča razelektritev. Skripta je spisana v pythonu. Če ga ne znaš (jaz ga ne), poguglaš in zložiš skupaj, kar še rabiš. Jaz sem dodal timestamp, ocenjeno moč ter ocenjeno razdaljo. To zapisujem v fajl (en dan en fajl). Potem pa imam še drugo python skripto, ki analizira log file ter zapisuje v druge fajle podatke o dnevnem številu strel, številu v zadnjih minutah/urah ter čas zadnjega udarca. Na RPi mi teče apache, ki servira te fajle računalniku, kjer imam Weather Display. Ta vsako minuto prenese te fajle z RPi ter jih naloži na vremetolmin.si oz. jih uporabi za spletno stran.
Drugi detektor imam vezanega na Arduino Nano. Tega sem imel narejenega kot prenosnega, ker sem nanj povezal še LCD display. Arduino sem lahko priklopil kjerkoli na 5 V USB ter testiral, če zaznava razelektritve. Če bi ga priklopil na računalnik, bi lahko z neko skripto bral iste podatke čez USB. Za namestitev v službi sem ga potem zmontiral v eno odtočno cev ter jo zaprl in pritrdil na ograjo zunaj. Do RPi mi gre samo en USB kabel. Na RPi pa s pythonom berem USB ter zapisujem v fajl, kar pride na USB (iz Arduina). Potem pa isti princip kot zgoraj. Našel sem tudi bug (napako) v kodi na github; zdaj mi dela super.

Oba RPi imam priklopljena na wifi, da sta lahko na oddaljeni lokaciji.

Detektor (detektor, poštnina, carina): 56 EUR
RPi: 20 EUR (rabljen)
Arduino (opcija): 3 EUR

http://www.vremetolmin.si/info.html (malo starejši zapis; računalnik sem menjal za HP Elitebook, da lažje zmore naloge. Za detekcijo strel sem uspel usposobiti tudi Weather Display, v ta namen sem prilagodil format zapisa razelektritev. Še vedno pa uporabljam moj način, ker lahko lepše prikažem grafe)

max


matic

"Brezmejna sta le vesolje in človeška neumnost, čeprav za prvo nisem prepričan!" (A.Einstein)

hudi