ZEVS Forum

Spektakularen shelf cloud in toča nad Krasom 31. Marec 2010

Začel/a markokorosec.net, 01. April 2010, 09:52:42

Prejšnja tema - Naslednja tema

0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.

markokorosec.net

Končno, otvoritev konvektivne sezone 2010 je tu!  :buttrock: Očitno je bilo, da bo druga fronta sestavila nekaj solidnih neviht, saj so se obetali pogoji za organizirane nevihte, soliden strig in povečevanje energije tekom dneva ob hladnih plasteh zgoraj. Sistem, ki je zajel severni Jadran in kasneje celo južno Slovenijo se je rodil na severu Benečije. Sprva je bila najmočnejša celica severno od Benetk, trosila je ogromno toče, kar so kamere prikazane kot "zasnežene" obale okoli kraja Caorle pri Benetkah. Celica je ohranjala moč vse do tržaškega zaliva, kjer se je kasneje razdelila na dva dela; en je šel proti Novi Gorici, drug pa direktno na Kras.

Tule je video povzetek dogajanja... sprva dinamika shelf clouda, nato uživanje v solidni toči (žal je youtube precej pokvaril kvaliteto slike) in en izjemen udar strele na Čebulovici, tik ob meni in ni bilo več kot 20m stran :drool: Tam se tudi sliši očitno pokanje in ne klasično grmenje...

http://www.youtube.com/watch?v=8v1MiDCg6Dw

Ker sem videl, da bo celica šla nad morje, sem jo čakal na Krasu in nato nad tržaškim zalivom. Pogled nad prihajajoč sistem... spektakularen shelf cloud... sprva na poti proti obali in nato nad morjem...





















Že ko se je približevala, je bilo jasno, da bo stresala precej toče... radarji so namreč še vedno kazali zelo visoke odboje. Začela je padati na suho, kar tja do 2cm debela na Italijanskem krasu pri Proseku, izjemno hitro se je hladilo. Seveda mehka toča. Aktivnost strel je bila izjemna in tudi precej drugačna od tiste poleti; sploh grmelo je kot bi streljal s topom ;D Nekaj strelic mi je pa le uspelo ujet, bolj za statistiko kot kaj drugega, a vendatle so. Najbolj zgodaj ujete strele v sezoni in tudi čejsal še nikoli nisem že konec marca, seveda mislim neviht. Odličen začetek sezone, o tem ni dvoma  :love:



Ko sem se potem po našem Krasu vzpenjal proti Čebulovici, se je pa začelo obračati v sneg. V pičlih 15min je temperatura padla iz okoli +12 na +2, na koncu je za krajši čas celo snežilo takoj za močno sodro oz. točo! Na tleh se je poznalo več ali manj samo zaradi sodre...







Zvečer sem samo še počakal spodnji del sistema nad našo obalo, a kaj hudo aktivno ni bilo. Ena je pa le uspela :P



Še nekaj več slik je tule v galeriji: http://www.weather-photos.net/gallery/thumbnails.php?album=293

Tule je še enkrat video povzetek dogajanja... sprva dinamika shelf clouda, nato uživanje v solidni toči (žal je youtube precej pokvaril kvaliteto slike) in en izjemen udar strele na Čebulovici, tik ob meni in ni bilo več kot 20m stran :drool: Tam se tudi sliši očitno pokanje in ne klasično grmenje...

http://www.youtube.com/watch?v=8v1MiDCg6Dw

Skratka noro je bilo, res lep začetek sezone! :buttrock:

MaRkUš

Za konec marca odlična nevihta in shelf cloud :drool: Kaj šele bo :icon_question: :icon_question: :icon_question:
Odlično kot vedno! :praise:

matic

 :zaba: :icon_lol: sam si "norc" ne, zadnja strela... :icon_question: to grejo verjetno dlake po konci!

Super prispevek  :icon_wink:
"Brezmejna sta le vesolje in človeška neumnost, čeprav za prvo nisem prepričan!" (A.Einstein)

Est! Est!! Est!!!

Kakšen shelf!! :zaba: Super reportaža in zabaven video...sploh na koncu, ko treskne...3 sekunde nič in potem...wihuhu!!! :icon_mrgreen: :icon_wink:
Life is like weather! www.wineandweather.net/

gregach

"Baba je tako kot oblak: če gre stran bo morda še lep dan."

matrix


Pihe

-------------------------------------
www.bovec-vreme.si

gradiščan


paradolf

Ho ho, kakšen marčevski shelf :icon_eek:
Udar strele pa tudi spektakularen. Je bilo to v nasprotni smeri snemanja ali spredaj? Si kaj pogledal na hitro kje bi lahko udarilo.
Drugače pa super ni kaj. Odlično dokumentirano. :clap:
Kdor visoko leta dalec vidi :)
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2

markokorosec.net

Hvala za komentarje. Kljub datumu, se je zadeva res dobro iztekla... bi rekli 3 Bote, ki so prepevali v ozadju videa... ma js ki sm bil šturlo, reku sm mama... za mene, za mene, dobre so vse...  (tudi tiste ob koncu marca) :icon_haha: ;D

@Robi; To je udarilo spredaj levo od mene v odbojno ograjo kakih 15-20m stran. :buttrock:

Astra

VP Komenda - http://komenda.zevs.si       |      VP Vrhnika - http://vrhnika.zevs.si

lwzr

uff odličen prispevek, izjmen pojav za marec
posnetek tudi odličen, pa glasba 3 bote paše skupaj 

beowulf

"Kapa dol": bi rekel Katanec  :icon_wink: lepa reportaža sploh za marec (komaj čakam maj,junij,julij,avgust)

SiriusB

#13
Se bom Markotu mal vštulil v njegovo odlično reportažo, pa pripel še pogled na detajl taiste nevihte iz okolice Škofij - rotirajoč wall cloud.



Foto: Peter Atanackov
CS!Jure
P.S. - eventuelno bo gor tudi video :)

malamut

Takšnega lepega shelf clouda marsikdo poleti ne bo dočakal! Enkraten pogled.  :icon_wink: BRAVO!