ZEVS Forum

Oblaki

Začel/a Aquatic, 08. November 2009, 08:27:08

Prejšnja tema - Naslednja tema

0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.

Aquatic



Majhna skupina otokov Juana Fernandeza ob obali Čila meri v dolžino 1,6 kilometra. Njihova nadmorska višina, ki znaša 1524 m pa je dovolj, da njihovi vrhovi dosežejo plast stratokumulusov. Rezutat je tok, ki je poznan kot Karmina vrtinčasta ulica. Vrtinčast vzorec, ki je viden v oblakih ustvarjajo zračne mase, ko zadanejo v okrogle vrhove otokov. Fotografijo je posnel Landsat satelit leta 1999.

Vir: NASA/USGS


Davis Vantage Pro2

Ekolog


Aquatic



Ti oblaki izgledajo kot vrsta valov, poznani tudi kot Kelvin-Holzmanovi valovi. Nastanejo, ko se dve nasičeni plasti zraka različnih gostot gibljeta ena ob drugi z različno hitrostjo. Na meji se se ena plast zraka dviga, druga pa spušča.

Vir: UCAR/NCAR
Davis Vantage Pro2

Aquatic

#3


Na zgornji fotografiji so oblaki tipa Nacreous. Najpogosteje se pojavijo 2 uri po sončnem zahodu ali tik pred zoro. Zanje je značilno  mavrično prelivanje barv. Nastajajo na velikih višinah in sicer v stratosferi. Videni so predvsem v zimskem času na področju Skandinavije, Islandije, Aljaske in Severne Kanade. Nacreous oblaki so običajno predhodnica močnih tropsferičnih vetrov in neviht.

Vir: OpticsPod
Davis Vantage Pro2

Aquatic



Oblaki tipa Noctilucent so redek meteorološki pojav, ki nastaja v v zgornji zemljini atmosferi. Beseda Noctliucent izhaja iz latinščine, katere prevod pomeni nočno svetlikanje. Oblake sestavljajo drobni ledeni kristali. Oblake je mogoče opazovati v poletnih mesecih med 50° in 70° severno in južno od ekvatorja. Oblaki nastajajo na višini 76 do 86 km in sodijo med najvišje nastajajoče oblake. Prvi zabeležen opis tega vremenskega pojava sega v leto 1885, dve leti po izbruhu vulkana Karakatoa. Nastanek oblakov so povezovali z vulkanskim izbruhom, pri katerem se v ozračje sproščajo snovi, ki bi lahko vplivale na nastanek oblakov. V zadnjih destletjih pa je bilo dokazano, da ti oblaki nastanejo tudi po izstrelitvah ameriških raketoplanov. Ob izgorevanju goriva nastane para, ki na visoki višini kristalizira. Vetrovi v zemljini atmosferi kristale ponesejo nad Arktična območja, kjer je kasneje možno opazovati pojav oblakov tipa Noctilucent.

Vir: NASA
Davis Vantage Pro2