ZEVS Forum

Napoved vremena (1.12-15.12)

Začel/a maestro, 01. December 2010, 09:14:47

Prejšnja tema - Naslednja tema

0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.

maestro

Naše kraje je zajelo novo vremensko poslabšanje. Ciklonsko območje prinaša precejšen zalogaj padavin, ki bodo v glavnem trajale do poznih nočnih ur. Temperature so še povečini nizke, v Sloveniji trenutno, z izjemo večjega dela Primorske v glavnem rahlo sneži, medtem ko v Furlaniji Julijski krajini v južni polovici dežele dežuje.

Ozračje se je v višjih slojih na zahodu že otoplilo, hladen zrak pa vztraja predvsem v prizemlju. Na višini 1500 metrov v prostem ozračju v prihodnjih urah postopno pričakujemo predvsem nad Furlanijo Julijsko krajino in nad zahodnimi predeli Slovenije temperature do okrog +5 stopinj Celzija.

Otoplitev višjih slojev je že razvidna nad Furlanijo Julijsko krajino, kjer predvsem v najvišjih predelih vzhodnega Krasa, kjer so temperature le nekaj desetink nad ničlo, vseeno dežuje. Pravkar smo prejeli vest, da na Peskum na drevesih in avtomobilih nastaja žled. Ceste pa so rahlo toplejše, tako da povečini ne poročajo o poledici.

V prihodnjih urah bo otoplitev višjih slojev zajela tudi Slovenijo, v prizemlju pa se bo ob občutni prizemni inverziji marsikje še zadrževal mrzel zrak s temperaturo pod ničlo. Zato je možno, da bosta ponekod, predvsem v kotlinah in v bolj zatišnih legah, kjer bo mrzel prizemni zrak vztrajal, lahko nastajala žled in poledica. Dež, ki bo padal iz toplejših višjih slojev bo namreč zmrzoval ob dotiku mrzlih tal in predmetov.

V Furlaniji Julijski krajini pa, kot kaže, se bo možnost za žled in poledico postopno zmanjšala že v prihodnjih urah, ko se bo ozračje nekoliko segrelo tudi v prizemlju.

Glavnina padavin bo trajala do pozne noči, jutri se bo vreme povečini izboljšalo. Največ oblakov pa bo v Furlaniji Julijski krajini in v zahodnih predelih Slovenije, kjer bodo občasno še možne padavine.

Tudi v nadaljevanju tedna bo vreme še pod vplivom mrzlega polarnega zraka, ki je zaobjel večji del Evrope. Kot kaže, se bodo razmere izboljšale v začetku prihodnjega tedna.
| Uredništvo
Vir: slomedia.it
VP Bohinjska Bistrica
http://meteo-bohinj.si

max

Citat od: dominikb dne 02. December 2010, 13:41:07
Danes v četrtek kaže , da so prisotni bolj konvektivni tokovi. To se vidi tudi po občasnih plohah in zjutraj je bilo v Novi Gorici opaziti vmes tudi nekaj zrnc sodre. Možna je tudi kakšna nevihta predvsem ob morju, ki je še razmeroma toplo glede na hladen zrak nad njim. V petek, ter soboto je zopet možno sneženje, razen na primorskem, naslednji teden pa nas najbrž čaka bolj južen tip vremena.

maestro

Polarni zrak se še zadržuje nad osrednjo in deloma zahodno Evropo. Pri nas danes vpliva predvsem na vreme v Furlaniji Julijski krajini in v zahodni Sloveniji, kjer se pojavljajo padavine, temperature pa so nekoliko višje od včerajšnjih, drugod je več spremenljivosti.

Najhladnejše polarno jedro se bo jutri pomaknilo v našo bližino, zato se bo vreme pri nas spet poslabšalo. Naše kraje bo tudi prešel ciklon, ki ravnokar nastaja nad Tirenskim morjem.

Ponoči se bodo padavine od juga in jugozahoda spet krepile. V drugem delu noči in jutri dopoldne bodo povečini zmerne do močne. Meja sneženja se bo sprva višala, v drugem delu noči in jutri zjutraj pa se bo ponovno spustila do nižin, v Furlaniji Julijski krajini do nadmorske višine okrog 300 metrov. Popoldne bodo padavine oslabele in postopno ponehale.

V soboto se bo vreme predvsem v osrednjih in južnih predelih Slovenije prehodno znova poslabšalo. Snežilo bo do nižin, drugod bodo padavine le občasne in manj pogoste. Proti večeru bodo padavine oslabele in ponehale. Ponekod se bo delno razjasnilo.

V nedeljo bo, kot kaže, prevladovalo stanovitno in suho vreme, povečini bo delno jasno, možna pa bo tudi povečana vlažnost.

Od ponedeljka se bo začel utrjevati anticiklon, ki bo postopno uspel odriniti polarni zrak proti severu. Polarni zrak se bo v tej vremenski fazi dokončno umaknil od naših krajev. V začetku prihodnjega tedna bo, kot kaže, prevladovala jugozahodna vremenska slika, ki bo prinašala vlago in nekaj padavin predvsem v Furlaniji Julijski krajini in v zahodni Sloveniji. Temperatura se bo postopno zvišala. V nadaljevanju prihodnjega tedna kaže na utrditev anticiklona, ki bo prinesel večjo stanovitnost in nekoliko višje temperature. Večjih padavin po vsej verjetnosti v prihodnjem tednu ne bo več, koliko pa bo jasnine, je odvisno predvsem od morebitnega temperaturnega obrata, ki bo nastal ob topli višinski advekciji. V primeru izrazitega temperaturnega obrata bo vsaj prehodno prevladovala bolj vlažna in meglena vremenska slika, toda povečini brez padavin, v drugi polovici tedna pa kaže na nekaj več sonca.

Nadaljnji dolgoročni obeti, katerih verodostojnost je zaenkrat še razmeroma skromna, pa nakazujejo okrog desetega decembra nov val zelo mrzlega zraka in sneženja.
| Uredništvo
Vir: slomedia.it
VP Bohinjska Bistrica
http://meteo-bohinj.si

Jovi

Trenutno se nad Slovenijo zadržuje izredno južen tip vremena ki z JZ vetrovi prinaša vlažen zrak in posledično deževje,ki je občasno.

Odjuga bo trajala tja do četrtka opoldan ko pa se bo od severa začelo hitro hladiti in v roku nekaj ure bo dež prešel v sneg, a dolgo ne bo snežilo in zapadlo bo lahko največ do 5 cm snega.
Ohladitev iz severa nas bo v četrtek popoldan že kar konkretno zajela. Predvsem v višinah.


Za naslednje dni se pa trenutno kaže da bo vseme vsekakor bolj stanovitno in večinoma brez padavin. Po nižinah se bo pojavljala megla ali nizka oblačnost, dnevne temperature pa ne bodo presegale 4°C. Naslednji teden se trenutno nakazuje da bi se lahko nad našimi kraji zasidral polaren zrak kar bi v nižinah pomenilo izredno nizke temperature, tako jutranje kot dnevne. Severno od naših krajev se bodo pojavljale snežne padavine in zapadlo bo kar nekaj snega pri nas pa bo večinoma suho in hladno vreme.



Hladen zrak v višinah ki bi se lahko zasidral nad našimi kraji vse do konca naslednjega tedna. Najbolj izrazito bi bilo v drugi polovici naslednjega tedna.


Skratka povzetek: Padavine do četrtka, v četrtek nekaj malega sneženja nato pa postopna ohladitev in hladno vreme ter večinoma brez padavin. Moja prva napoved v resni debati.
Razmišljajte pozitivno, uživajmo v naravi

uros1980

Vremenska slika bo postala vse bolj mrzla in celinska


Polarni zrak je v začetku tedna po pričakovanjih zapustil naše kraje, z obratom od jugozahoda pa priteka proti nam vlažen in bistveno toplejši zrak. Pod največjim udarom sta Furlanija Julijska krajina in zahodni predeli Slovenije, kjer so padavine pogoste in razmeroma močne, drugod je nekoliko manj dežja in se vrstijo tudi obdobja spremenljivosti. Ničta izoterma se je občutno zvišala, radiosonda iz Campoformida pri Vidmu (Udine) v Furlaniji Julijski krajini jo je opolnoči namerila na višini skoraj 2400 metrov. Zaradi padavin in taljenja snega so reke narasle, ponekod je možno, da bo prišlo do krajevnih poplav.

Taka izrazita jugozahodna vremenska slika bo trajala še danes in jutri. Predvsem v Furlaniji Julijski krajini in v zahodnih predelih Slovenije se bodo še pojavljale zmerne padavine, drugod bodo nekoliko manj pogoste.

V prihodnjih dneh bo nato prišlo do novega vremenskega preobrata. Mejnik med sedanjo jugozahodno vremensko sliko in obratom od severa bo v četrtek, ko bo naše kraje prešla hladna severna fronta. Ob njenem prehodu se bodo povsod pojavljale padavine, deloma v obliki ploh. Temperature se bodo spuščale, zapihali bodo okrepljeni severni do severovzhodni vetrovi, na Primorskem in v Furlaniji Julijski krajini prehodno močna burja. Meja sneženja se bo spuščala, proti koncu padavin bo snežilo do nižin.

Od petka bo s severnimi vetrovi pritekal proti nam hladnejši in postopno bolj suh zrak. Končno bo spet več jasnine, od petka pa do nedelje bo prevladovalo delno jasno do zmerno oblačno vreme, omembe vrednih padavin pa ne pričakujemo. Več sončnega vremena bo vsekakor v južnejših predelih, nekaj več oblačnosti pa v gorah. Temperature bodo razmeroma nizke. Razen ob morju se bo živosrebrni stolpec ponoči povsod spuščal pod ledišče.

Od ponedeljka bo vremenska slika obrnila od severovzhoda, od koder bo iznad mrzle celine pritekal še bolj hladen zrak. Po sedanjih izgledih kaže, da se bodo v ponedeljek ali torek tudi najvišje dnevne temperature zadrževale pod ničlo ali kvečjemu okoli ničle. Prevladovalo pa bo suho vreme. Mrzlo vreme bo predvidoma trajalo dalj časa.

Vir: Slomedia.it

GregorS

Kot sem že zjutraj omenil nas bo sredi prihodnjega tedna spet obiskala prava zima, še prej pa bo v četrtek nekaj malega snežilo, potem pa bo nastala tipična SZ situacija, ko bodo naši severni sosedje od petka do nedelje nabiralci centimetre, mi pa se bomo zaradi vpliva Alp sončili ob precej pozitivni dnevni temperaturi.Razlika v položaju anticiklona je kar precejšnja med četrtkovim in tistim naslednji teden.V četrtek bo hladen zrak preplavil le kopno in ne morja in s tem ni možnosti za razvoj sekundarca, tisti ponedeljkov vdor bo imel veliko zahodnejšo pot in hladen zrak bo preplavil del Sredozemlja kar pomeni da se bo le-to aktiviralo, nastavil bo sredozemski ciklon, to pa vemo kaj pomeni.Ker bodo relativno nizke temperature naj bi se centimetri hitro nabirali.


Astra

Ohladitev ozračja za daljše obdobje

Naše kraje bo v četrtek zajela hladna fronta, za katero iz Skandinavije prodira precej hladnejši zrak v višini. Tako se bo ozračje v četrtek čez dan v višjih zračnih masah ohladilo tudi za več kot 15°C. Ohladitev pa bo po kartah sodeč trajala daljše obdobje, kar pomeni, da bomo imeli zopet zimske razmere. Tako bo v četrtek čez dan sprva še deževalo, ob koncu padavin v četrtek popoldan in zvečer pa se bo meja sneženja spuščala do nižin. Padavine bodo v noči na petek od SZ oslabele in ponehale. Jasniti se bo pričelo. JZ veter bo v četrtek dopoldan postopoma oslabel. Hkrati bo popoldan potegnil okrepljen severni veter, na primorskem pa burja. Hitrost vetra bo marsikje med 50 in 80km/h! Od petka dalje pričakujemo jutranje temperature v območju od -9 do -2°C, dnevne pa v območju od -3 do 4°C. Veter bo postopoma oslabel. Čez vikend se bo nadaljevalo delno jasno / delno oblačno vreme. Več oblačnosti bo še zlasti proti vzhodu države, manj pa proti zahodu države oz. na primorskem.

V četrtek popoldan in zvečer bo po nižinah zapadlo predvidoma med 5 in 15cm novega snega, več ga bo zapadlo še zlasti ob meji s Hrvaško. Hkrati bodo možni močnejši sunki severnega vetra vzdolž Karavank in ob prehodu fronte popoldan ter proti večeru tudi okrepljena burja na primorskem.

Kako v novi teden: Zaradi možnega razvoja sekundarnega ciklona v Sredozemlju ob prodoru hladnega zraka in nepredvidljivosti glede njegovega položaja je težko napovedati dan in možno količino padavin. Je pa vsekakor pričakovati, da bo ob takšni situaciji deležna snežnih padavin Lika, Bosna, območje Snežnika ter JV Slovenije. Ponavadi je ob takšnih situacijah SZ del Slovenije in občasno tudi sever skoraj na suhem, kar se tiče padavin.
VP Komenda - http://komenda.zevs.si       |      VP Vrhnika - http://vrhnika.zevs.si

Dual

Z izrazitim preobratom začetek nove vremenske faze

Dosedanja dolgotrajna vremenska slika, ki je bila zelo bogata s padavinami, se bo kmalu zaključila. Mejnik med vlažnim in deževnim vremenom bo izrazita hladna vremenska fronta, ki bo v prihodnjih urah prešla naše kraje. Njen prehod bo razmeroma hiter in izrazit, temu primerno bo tudi vremensko dogajanje. V opoldanskih urah se bodo začele pojavljati padavine, tudi v obliki ploh, ki se bodo krepile in širile. Vremensko fronto bodo spremljali okrepljeni severni vetrovi, na Primorskem in v Furlaniji Julijski krajini bo prehodno zapihala močna burja. Ozračje se bo naglo ohlajalo, meja sneženja pa se bo spuščala. V popoldanskih urah bo snežilo tudi v nižinah in nekaj ur pred koncem padavin tudi na Kraški planoti. Ni izključeno, da bo pod večer prehodno snežilo tudi ob morju.

Zvečer bodo padavine oslabele in povsod ponehale, za fronto se bo ozračje razjasnilo. Noč bo mrzla, živo srebro se bo marsikje spustilo do ledišča, ponekod bo lahko nastala poledica.

Jutri se začenja nova faza s prevladujočim severnim do severovzhodnim celinskim vremenom. Nad Atlantskim oceanom nastaja zelo solidno anticiklonsko območje, ki bo več dni zaustavljalo dotok zmernih atlantskih tokov, proti nam pa se bodo spuščale hladne severne zračne mase. V tem koncu tedna bo prevladovala povečini precej sončna ali kvečjemu zmerno oblačna, toda mrzla vremenska slika. Nočne temperature se bodo, razen ob morju, povsod spuščale pod ledišče. Pihali bodo severni do severovzhodni vetrovi.

V daljšem roku nam severno vreme lahko prinese nova presenečenja. Kaže namreč, da bo spust hladnega zraka, če se bo dovolj poglobil, nad Sredozemljem občasno povzročil nastanek posameznih ciklonskih območij. Predvsem v drugi polovici tedna je zato možno, da se bodo vremenske razmere zaostrile in da bo prišlo do širšega sneženja ob nizkih temperaturah. O tem vas bomo sproti obveščali.

Vir:Slomedia.it

ŽUPMART

Ne vem ali ste opazili, ampak želel bi vas opozoriti na izjemno visok tlak nad Grenlandijo konec tedna, ki potegne izjemno hladen zrak nad območje Z Evrope. Tlak tam bo kar 1080 hPa, noro.  :praise:
Posledica tega je že skoraj arctic outbreak kot ga sicer poznamo v ZDA nad Z Evropo, nastanek višinskega jedra hladnega zraka in ciklona. Tu se formira tudi genovc in nam vrže nekaj snega, saj J rob jedra poboža tudi Sredozemlje. Na žalost po formaciji ciklona nad VB anticiklon oslabi in ciklon ostane nad Atlantikom - mi smo v toplem sektorju tega ciklona in nam prinaša toplejši zrak in otoplitev okrog 20.
Vendar pa so vrata še vedno odškrtnjena tudi za naprej, po petku. Čeprav je otoplitev iz zagona v zagon sigurnejša je možno, da se hladen zrak spusti južneje do Sredozemlja - v takem primeru pa mislim da mi ni treba govorit kaj nas čaka, kajne? :buttrock:



In pa še karta za Severni pol, na kateri se odcepljenca najlepše vidi:



Otoplitev, kot se zaenkrat nakazuje:




vremenar12

#9
Do četrtka nas čaka dokaj sončno in mrzlo zimsko vreme.  Najvišje dnevne temperature bodo od -6 do -1 stopinj Celzija.

V petek se bo pooblačilo in čez dan bo od jugozahoda začelo snežiti, do večera bo sneženje zajelo vso Slovenijo. Čez dan bo okoli -4 stopinj Celzija.

V noči na soboto in v soboto dopoldne bo snežilo, čez dan pa bo sneženje postopno ponehalo in popoldne se bo lahko tudi delno zjasnilo. Mrzlo bo. Temperature bodo od -5 do -1 stopinj Celzija.

V nedeljo bo po današnjih kartah večinoma oblačno in predvsem v zahodni in južni Sloveniji bo spet snežilo. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do +1 stopinj Celzija.

Napoved za naslednji teden pa je še precej negotova. Ravno na našem območju bo kot kaže potekala "bitka" med vzhodno evropskim anticiklonom, ki nam bi prinesel mraz in bel božič, ter zahodno evropskim ciklonom, ki pa bi nam prinesel nezaželjeno odjugo.
30. 12. 2005 = 48 cm snega.
18. 01. 2013 = 45 cm snega.

Dual

Najprej mrzlo celinsko jedro, nato obilen sneg z morskim polarnim zrakom?


Mnoge so dopoldne presenetile posamezne snežinke, ki so se pojavljale tudi ponekod na Tržaškem in na Krasu. Temperature so bile nad lediščem, zato sneg ni povzročil večjih preglavic. Ob vdoru vse hladnejšega severnega celinskega zraka se nad Sredozemljem pomika plitev ciklon, ki se je približal našim krajem nekoliko bolj od pričakovanega. Zato je tudi bilo nekaj snežink, vendar ciklon se bo kmalu dokončno oddaljil in se bo vreme izboljšalo.

Že v prihodnjih urah pa se bo začel vdor zelo mrzlega severnega višinskega zraka. Ohladilo se bo tudi prizemlje, občasno se bodo pojavljali severni do severovzhodni vetrovi. Temperature se bodo ponoči povsod spustile pod ledišče, z morebitno občasno izjemo le najožjega obmorskega pasu. Predvsem od jutrišnjega dne bodo ponekod v Sloveniji tudi dnevne temperature pod lediščem ali okrog ledišča. V prihodnjih dneh bo torej zeblo, občasno pa bo občutek mraza povečal tudi veter. Vendar do vključno četrtka bo prevladovalo sončno ali kvečjemu zmerno oblačno vreme brez omembe vrednih padavin.

Do večje spremembe bo prišlo od petka, ko se bo našim krajem od severa približalo globoko območje mrzlega severnega polarnega zraka. Mrzel zrak bo uspel obiti Alpe tudi na zahodni strani, zato bo v prizemlju nastalo ciklonsko območje nad Tirenskim morjem, ki se bo nato približalo našim krajem. Polarni zrak bo mrzel v vsej slojih, izredno mrzel pa v višinah, kar bo občutno destabiliziralo ozračje.

V petek čez dan se bodo začele pojavljati padavine, ki se bodo krepile in širile proti vzhodu. Možne bodo tudi plohe in nevihte. Najprej bo snežilo do nižin, nato se bo ob prehodu ciklona meja sneženja zvišala za nekaj sto metrov in nadalje spet spustila do morja. Zaenkrat kaže, da bodo pogoji ugodni za obilno sneženje in da bo občasno snežilo tudi pri morju. Po vremenski fronti pa se bo ozračje spet nekoliko ohladilo. Sneženje naj bi se občasno nadaljevalo tudi v soboto, medtem ko se bodo, kot kaže, od nedelje temperature postopno zvišale.

Vir:Slomedia.it

avbersek



Prvi celinski val mrzlega zraka je dosegel naše kraje. Živo srebro se je ponoči marsikje v Sloveniji, med drugim tudi v prestolnici, spustilo do okrog -10 stopinj Celzija, v Celju do -12 stopinj Celzija, na Babnem Pollju do -19 stopinj, na Kredarici pa do -22 stopinj Celzija (podatki ARSO). V Furlaniji Julijski krajini se je živosrebrni stolpec ponoči najbolj spustil na Višarjah, kjer je deželna meteorološka opazovalnica FJK davi namerila -15,4 stopinje Celzija, temperature pa so povsod padle pod ledišče, tudi ob morju.

Jutrišnje temperture bodo predvidoma še za nekaj stopinj nižje. Danes in jutri bo marsikje po Sloveniji in ponekod v Furlaniji Julijski krajini ledeni dan in se bodo tudi najvišje dnevne vrednosti zadrževale pod lediščem.

Vendar največja pozornost vremenskega dogajanja je usmerjena na petek. Proti Sredozemlju se namreč že spušča globoko severno ciklonsko območje z morskim polarnim zrakom, ki bo prineslo padavine. Po zadnjih izgledih, kaže da bo v petek močno do obilno sneženje zaobjelo večji del Furlanije Julijske krajine in Slovenije. Po sedanjih izgledih kaže, da bo snežilo tudi pri morju.

Severni polarni zrak se bo proti Sredozemlju spustil tudi zahodno od Alp, na Tirenskem morju bo nastalo globoko ciklonsko območje. Poslabšanje bo od dopoldanskih ur zajelo naše kraje. Pričakujemo v glavnem močno do obilno sneženje, povečini bo snežilo tudi ob morju.

Prehod ciklona bo povzročil največje poslabšanje v južnih in deloma osrednjih predelih Furlanije Julijske krajine in Slovenije, nekoliko manj pa bo po sedanjih izgledih vplival na severne predele. V glavnem pričakujemo od 10 do 30 centimetrov snega, ponekod lahko tudi nekaj več. Predvsem v južnejših predelih bo ob koncu padavin lahko snežna odeja visoka okrog 20 ali več centimetrov, vsaj kakih 10 centimetrov pa lahko tudi ob morju. Med prehodom ciklona je možno, da se bo prehodno meja sneženja lahko zvišala za nekaj sto metrov in da se bo sneg ob morju prehodno spremenil v dež. Drugje, tudi v nižinah, bo stalno snežilo.

Zvečer bodo padavine začele slabeti, zapihala bo burja, ozračje se bo ponovno ohladilo. Temperture bodo v noči na soboto spet povsod pod lediščem, ponekod bo lahko nastala poledica.

V soboto bo še oblačno, možno bo še občasno krajevno sneženje, nato se bo vreme postopno izboljšalo, toda bo mrzlo. V nedeljo pričakujemo suho in še mrzlo vreme.

vir: SLOMEDIA


nekaj se nakazuje da bi lahko imeli bel božič, namreč zadnji zagon gfs-ja je pokazal na manjšo ohladitev od torka naprej. V soboto bo večinoma suho, V nedeljo nas bodo  po zadnjem zagonu spet zajele padavine, snežilo bo v severnih predelih slovenije, medtem ko na jugu pa večinoma deževalo. V ponedeljek bo vreme podobno, le da se bo meja sneženja zvišala za par sto metrov (do 500m)... v torek bo vreme po današnjih izgledih še oblačno z rahlim sneženjem. LP !!

Se še dopolnjuje!