Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumVremenske postajeVprašanja in odgovori (Moderatorji: ŠTROMAR, mat89)Priporočljive namestitve senzorjev vremenskih postaj
Strani: [1] 2
Natisni
Avtor Tema: Priporočljive namestitve senzorjev vremenskih postaj  (Prebrano 65262 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Vreme
Uprava ZEVS
Altostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1962-05-10
Sporočila: 1132


Lokacija: Zgornja Velka, 326 m.n.v.

WWW
« dne: 12. Februar 2008, 11:54:46 »

Navedene so postavitve senzorjev, kot jih priporoča svetovna meteorološka organizacija WMO http://www.wmo.ch/index-en.html

Veter:
Priporočljiva višina vetromera je 10m. Vetromer mora biti postavljen tako, da ni bljižje kot 10x višine prepreke.

Temperatura zraka in relativna vlaga:
Priporočljiva višina senzorja je 2m.Senzor mora biti nameščen tako, da je na zračnem mestu zaščiten pred sevanjem sončnih žarkov ( posebni ščit oz. meteorološka hišica). Namestitev senzorja ne sme biti bližje kot 4X višine prepreke in 30 m od tlakovanega območja.

Padavine:
Minimalna višina postavitve dežometra je 30 cm. Odprtina zbiralne posode mora biti vzporedno z nebom, ter montirana tako, da ni bližje od 4X višine prepreke.

Solarno sevanje:
Priporočljiva višina je 3m ali manj, senzor pa ne sme biti prekrit z nobenim predmetom (sončno mesto).

Temperatura tal:
Višine merjenja tal: 5cm, 10,cm, 20 cm, 50 cm 100cm. Meritvena podlaga naj bi bila ravna, velika kvadratni meter, ter tipièna za določeno okolje.
Prijavljen

piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #1 dne: 12. Februar 2008, 14:13:55 »

Pri tem bi se samo še navezal na Enotna merila, za katera bi bilo lepo, da jih izpolnijo vse Postaje ZEVS.

Več v temi: http://forum.zevs.si/index.php?topic=652.0

Samoocenitev postaj pa na: http://fredek.pointclark.net/ZEVS/ocenavp/index.php.

Prijavljen

stefko
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1965-09-10
Sporočila: 320


Lokacija: Horjul (340m nmv)

« Odgovori #2 dne: 28. Marec 2010, 01:47:37 »

Ja, svetovna meteorološka organizacija si ni mogla izbrati boljše lokacije za svoje delovanje. Ko poleti gledamo meteoalarm, pol Evrope pod oranžno barvo za močno deževje, poplave ipd. in tudi vse okoliške države, samo ta vremenski raj na Zemlji obarvan rumeno - možnost gozdnih požarov, ali pa pozimi, ko so okoliške države pod oranžno barvo za močno sneženje, je ta lepa turistična državica pod zeleno barvo. Večina 4-tisočakov v Evropi se tam nahaja (mala Himalaja), vanjo pa seže tudi mediteranski zrak. Za turizem vse najlepše - zgledujmo se po njih.
Prijavljen

Oblak69
Stratus

Prisoten Prisoten

RD: 1969-08-17
Sporočila: 6515


Lokacija: Šentjošt nad Horjulom; 642m Član VD ZEVS

Email
« Odgovori #3 dne: 20. April 2010, 21:39:12 »

Bom kar tukaj zastavil tole vprašanje: na bližnjem hribu bi rad postavil dodatni vetromer https://www.e-agrar.at/vpzubehor/windmesser.php, kjer imam že nameščeno kamero in tudi antensko povezavo, tko da menim, da bi lahko vetromer priključil kar preko te povezave, samo en problem se pojavlja, kajti na konzolo lahko priključiš le en vetromer. Tega pa že vključuje moja osnovna Davis VP.
Zato me zanima,na kakšen način bi lahko vsaj jaz videl tekoče podatke na PC?
Hvala za morebiten odgovor. wavey
Prijavljen

Ekolog
Gost
« Odgovori #4 dne: 18. Maj 2010, 23:04:44 »

Bom kar v tej temi vprašal in sicer kam torej mora biti obrnjen vetromer oz. na katero stran neba mora gledati, saj to se je že v eni temi pisalo, pa sedaj ne najdem točno kje, to pa sprašujem zato, ker te dni sem malce opazoval vrtenje šalčk, vetromer imam montiran proti severu, potem sem pa razmišljal, kaj če bi ga obrnil proti vzhodu, mogoče bi se veter bolj uprl v šalčke in bi potem prikazovalo še višje hitrosti, pomoje, da je vseeno kam je obrnjen vetromer icon_question shrug
Prijavljen
Ciril
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1975-07-28
Sporočila: 661

Lokacija: Cven, 175 m n.m.

Email
« Odgovori #5 dne: 19. Maj 2010, 07:02:12 »

Bom kar v tej temi vprašal in sicer kam torej mora biti obrnjen vetromer oz. na katero stran neba mora gledati, saj to se je že v eni temi pisalo, pa sedaj ne najdem točno kje, to pa sprašujem zato, ker te dni sem malce opazoval vrtenje šalčk, vetromer imam montiran proti severu, potem sem pa razmišljal, kaj če bi ga obrnil proti vzhodu, mogoče bi se veter bolj uprl v šalčke in bi potem prikazovalo še višje hitrosti, pomoje, da je vseeno kam je obrnjen vetromer icon_question shrug

Ah, daj no... Smer postavitve je pomembna samo zato, da ti postaja pokaže pravilno smer, na hitrost pa nima vpliva (razen če boš šalčke postavljal navpično  icon_lol )

LP Ciril
Prijavljen

max
Global Moderator
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 8231


Lokacija: Griže pri Žalcu 299m

WWW Email
« Odgovori #6 dne: 19. Maj 2010, 07:43:23 »

Blaž, zdaj pa že takšne bučke ven mečeš....
Kaj si toliko zapel za ta veter? Pa ja veš kje si doma, skrit v kotlini, mora orenk pihat, da ti štepa kilometrino, ki pa ni tako važen podatek.
Toliko let že imaš postajo in sodeluješ na forumu, bi pa že lahko vedel, kako mora bit obrnjen vetromer  icon_rolleyes
Prijavljen

gradiščan
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1965-06-30
Sporočila: 5986


Lokacija: Gradišče-Brkini - 590,2 m, 11.km od Kozine proti Reki, na južnem delu je slavniško pogorje
robert.drgan@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #7 dne: 19. Maj 2010, 07:53:52 »

pomoje, da je vseeno kam je obrnjen vetromer icon_question shrug

Vsak vetromer ima označeno smer za jug ali sever, ponavadi z rdečo pikco. Piše v navodilih, ki si jih dobil poleg postaje. Le tako ti kaže pravilno smer vetra.
Prijavljen
ŠTROMAR
Moderator
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1958-10-24
Sporočila: 9630


Lokacija: Ljubljana Koseze, 305 m.n.m.

WWW
« Odgovori #8 dne: 19. Maj 2010, 08:51:25 »

Na ohišju vetromera so označene smeri neba, vzameš kompas ali busolo v roke in tika taka je vetromer "umerjen" kot je treba.

Prijavljen

WS2300, WS2350 in WS2355 od Lacrosse technology so zakon !
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #9 dne: 19. Maj 2010, 10:13:54 »

Kako sem se jaz namatral s kompasom!

Vetromer sem imel namreč na železnem drogu. Ni bilo šans, da bi kompas kam drugam kazal, kot v štango.  icon_lol
Prijavljen

Ekolog
Gost
« Odgovori #10 dne: 19. Maj 2010, 10:17:33 »

Ja s pomočjo kompasa že ugotoviš kam kaže, samo ali ni celo eno pravilo, v katero stran neba mora gledati vetromer, ali je to popolnoma vseeno icon_question Jaz imam vetromer obrnjen proti severu, sedaj pa ne vem en čas se je celo govorilo, da mora gledati proti vzhodu icon_question shrug
Prijavljen
gradiščan
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1965-06-30
Sporočila: 5986


Lokacija: Gradišče-Brkini - 590,2 m, 11.km od Kozine proti Reki, na južnem delu je slavniško pogorje
robert.drgan@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #11 dne: 19. Maj 2010, 10:19:01 »

Ja s pomočjo kompasa že ugotoviš kam kaže, samo ali ni celo eno pravilo, v katero stran neba mora gledati vetromer, ali je to popolnoma vseeno icon_question Jaz imam vetromer obrnen proti severu, sedaj pa ne vem en čas se je celo govorilo, da mora gledati proti vzhodu icon_question shrug

Ma kaj ti sploh prebereš, kaj smo ti do sedaj tukaj napisali  banghead, al me bo počasi popolnoma prevzel občutek, da nas spet neki jugaš tukaj??? banghead
Prijavljen
Ekolog
Gost
« Odgovori #12 dne: 19. Maj 2010, 10:23:26 »

Ma kaj ti sploh prebereš, kaj smo ti do sedaj tukaj napisali  banghead, al me bo počasi popolnoma prevzel občutek, da nas spet neki jugaš tukaj??? banghead
Seveda, da preberem, skratka, če sem prav razumel, mora tista oznaka strani neba na vetromeru, gledati v isto stran neba, npr. N (sever) moraš obrniti proti severu, E (vzhod) se obrne proti vzhodu... in pridem do zaključka, da je popolnoma vseeno kam je obrnjen vetromer in se potemtakem požvižgam na pravilo, da mora gledati proti severu oz. vzhodu kot se je tudi govorilo icon_question shrug
Prijavljen
gradiščan
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1965-06-30
Sporočila: 5986


Lokacija: Gradišče-Brkini - 590,2 m, 11.km od Kozine proti Reki, na južnem delu je slavniško pogorje
robert.drgan@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #13 dne: 19. Maj 2010, 10:28:26 »

gledati v isto stran neba, npr. N (sever) moraš obrniti proti severu,

Jaz bi rajši obrnil na jug...kaj te briga sever...  icon_lol icon_lol  icon_haha  Ti si res legenda.. Hvala, ker si  clap clap praise praise, da se malček valjam od smeha  icon_haha icon_lol
Prijavljen
polo
Gost
« Odgovori #14 dne: 19. Maj 2010, 10:33:50 »

Meni tečejo solze od smeha kaj tu berem  icon_haha icon_lol
Prijavljen
Strani: [1] 2
Natisni
Pojdi na: