Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumVremenske postajeVprašanja in odgovori (Moderatorji: ŠTROMAR, mat89)Vremenska hiška
Strani: [1] 2 3 4
Natisni
Avtor Tema: Vremenska hiška  (Prebrano 53970 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
kire
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1992-12-15
Sporočila: 495


Lokacija: Kanomlja( 10 km severno zahodno od Idrije)Nad.višina: 730 m

Email
« dne: 31. December 2007, 09:58:40 »

Mene pa zanima če kdo dela vremenske hiške za prodajo,oziroma da jo prodaja.
Prijavljen

Vreme je bilo, je, ter vedno bo.
LP. kire
Astra
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1976-05-06
Sporočila: 2950


Lokacija: VP Komenda / Vrhnika
Vreme bo!


Email
« Odgovori #1 dne: 02. Februar 2008, 17:33:03 »

Z malo več truda se da izdelati lastno vremensko hišico, ki bo krasila vašo okolico, hkrati pa bo "odličen" približek originalu ARSO hišk.  icon_biggrin

UVOD: Prvo pravilo je, da je potrebno imeti načrt. Načrt hiške je prilepljen na tej povezavi http://www4.slikomat.com/08/0219/psj-IMG-83.jpg. Načrt mora vsebovati obvezno dvojno streho, lamelne stene na vseh štirih stranicah, štiri stebričke, ki so nosilci stranic, vsaj dve prečki, ki povezujeta zgornji del hiške, dno, ki je izdelano iz treh letev in še dveh dodatnih prečk. Dno je na sredini povzdignjeno, torej osrednja letev je višja, da lahko zrak nemoteno kroži. Streha mora biti pod naklonom, pod njo pa na višji strani strehe še vsaj dve lamelci, na nižji strani pa vsaj ena lamela. S tem se vzpodbuja kroženje zraka v hiški, saj je streha sama iz celega kosa oz. dveh kosov, saj gre za dvojno streho. Med posameznim nivojem strehe mora biti  minimalno 3 cm presledka, da zrak nemoteno kroži med obema nivojema strehe.

RAZREZ: Prvo delo je, da po načrtu razrežemo kose lesa, ki se ga da dobiti v vseh bolje založenih trgovinah širom po Sloveniji. Lamelne stranice se da dobiti v Bauhausu ali podobni trgovini. Pomembno je, da lamele dodatno zaščitimo z dodatno desko, ki zastira neposreden dotok sonca v hiško. Vendar mora biti kroženje zraka nemoteno. Pomembno pravilo je, da sončni žarek ne sme nikjer seči v notranjost hiške! Ko razrežemo material po dimenzijah, sledi sestavljanje hiške po načrtu.

SESTAVLJANJE: Če smo vse pravilno razrezali, je to dokaj nekomplicirano delo. Najprej z vrtalnikom izvrtamo luknje za vijake, seveda se najprej lotimo stebrov, ki jih namestimo na lamelne stranice. Dve lamelni stranici privijemo skupaj v obliki črke L. Poleg navojev sem uporabljal pri delu tudi lepilo za les, s katerim sem povezoval najbolj obremenjene dele hiške - stebričke, dno, nosilec za streho. Nato vgradimo še prečke in dodatne lamele, ki bodo pod streho. Sledi montaža dna na delno sestavljen profil v obliki črke L. Tega moramo priviti ob stranice hiške, višina dna je tako poravnana z najnižjim delom hiške - merjeno na lamelne stranice. Stebrički spodaj naj gledajo vsaj 5 cm od dna, če želimo pritrditi hiško na stojalo na štirih nogah! Če pritrjujemo hiško na enojni steber, potem so strebički poravnani z dnom! Potem dodamo še tretjo lamelno stranico in imamo hiško v obliki črke U. Pazimo, da vse stebričke z lamelami privijamo od znotraj, da je zunanja površina nedotaknjena. Ogrodje je sedaj v grobem pripravljeno in sledi namestitev vrat na sprednjo prečko. Zanje lahko uporabimo navadne nosilce in majhno kljuko, s katero bomo lahko odpirali / zapiramo vratca na hiški. Potem sledi namestitev prve plošče na hiško. Na prvo ploščo pritrdimo na vsako stran še po eno prečko, kjer bo ležala potem še druga plošča strehe. Vendar pozor, druge plošče ne pritrdimo dokončno, saj bo potrebno hiško pobarvati.

BARVANJE: Najbolje je uporabiti prekrivne barve za les, obvezno bele barve - unicol, tesarol ali podobno. Najležje je opravilo storiti s pršilcem ali čopičem. Hiško sprva pobarvamo od znotraj, potem pa še od zunaj. Med posameznim barvanjem mora miniti minimalno 24 ur, da se barva lahko dobro posuši. Hkrati morajo biti vratca hiške v času barvanja odprta, da se barva ne sprime na nosilce in se hiška dobro prezrači. Zgornjo ploščo hiške se barva ločeno.

ZAKLJUČEK: Hiška je pobarvana, sedaj je potrebno pritrditi še zgornjo ploščo strehe. Poljubno lahko uporabite namesto zgornje plošče več povezanih lamelc, sam bom uporabil na vrhu strehe kovinski pokrov, ki je izredno tanek in pobarvan v beli barvi. Tako bo življenjska doba hiške, predvsem pa strehe podaljšana, večjih odklonov pri meritvah pa zaradi omenjenega dodatka ni pričakovati.

Seveda ne smemo pozabiti, da se hiška postavlja v smeri sever - jug, vratca so ponavadi na severni strani. Hiška mora biti postavljena na višini dveh metrov in ne preblizu motečih objektov, betonskih pregrad, tlakovcev ali podobno. Torej, najbolje na trati.

Razrez posameznih delov hiške:


Sestavljanje hiške od črke L proti U:


Hiška je sestavljena in dodatno pokitana na izpostavljenih mestih:


Hiško pobarvamo od znotraj, nato od zunaj, minimalno v dveh slojih:


In lepotica je dokončana:


Cena materiala za hiško se giblje okoli 150 EUR (barva, les, lamele, lepilo, vijaki, nosilci vratc in kljuka).  icon_wink
« Zadnje urejanje: 19. Februar 2008, 21:20:57 od Astra » Prijavljen

VP Komenda - http://komenda.zevs.si       |      VP Vrhnika - http://vrhnika.zevs.si
urša
Gost
« Odgovori #2 dne: 02. Februar 2008, 17:57:26 »

Bauhaus lamele so absolutno premalo zračne.Celo v "URŠA" izvedbi mini hišk zrak občasno zastaja in prihaja do odstopanj .Enostavno je volumen hiške premajhen shrug.
Rešitev je samo v pravi ARSO hiški.
Prijavljen
polo
Gost
« Odgovori #3 dne: 02. Februar 2008, 18:11:25 »

Bauhaus lamele so absolutno premalo zračne.Celo v "URŠA" izvedbi mini hišk zrak občasno zastaja in prihaja do odstopanj .Enostavno je volumen hiške premajhen shrug.
Rešitev je samo v pravi ARSO hiški.

Kaj si nam pol prodal icon_question mačka v žaklju?

se pravi,kdor ima tvojo hommade hiško ne ustreza predpisom?
Prijavljen
urša
Gost
« Odgovori #4 dne: 02. Februar 2008, 18:39:00 »

Si morda na kakšni moji hiški opazil Bauhaus lamele icon_eek icon_biggrin
Mini hiška je pač najboljši približek in nikoli ne bo original.Tudi pri testiranju se je moj model dobro odrezal kar se min in max temperatur tiče."Problem" je v majhnem volumnu in posledično pepočasni ali prehitri odzivnosti odvisno ali gre za ohlajanje ali segrevanje.
Garantirano si pa dobil v "mini razredu" najboljšo varianto hiške.Nekje se mi valja primerjalni testni grafikon temperatur in ko ga najdem ga lahko dam gor icon_wink
Predpisom WMO pa žal ustreza samo ARSO original shrug
Prijavljen
jaka
Član VD ZEVS
Altostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-09-18
Sporočila: 1610

Lokacija: Zadrečka dolina (Zg. Savinjska dolina), 370 m.n.v.
jaka_sporin@hotmail.com
WWW Email
« Odgovori #5 dne: 02. Februar 2008, 18:43:06 »

kar se tiče URŠINE hiške, mislim da več kot odlično opravlja svojo nalogo, je pa možno, da se pojavijo kakšna odstopanja (oz. zastajanja zraka) že zaradi majhosti hiške shrug problem pa je sploh takrat če hočeš imeti v hiški še min/max termometer, takrat pač rabiš večjo hiško...drugače pa vsa čast URŠI za te hiške, ker sem tudi js zelo zadovoljen uporabnik njegove hiške...Astra tudi tvoj izdelek zgleda super! clap
« Zadnje urejanje: 02. Februar 2008, 18:55:13 od jaka » Prijavljen

Astra
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1976-05-06
Sporočila: 2950


Lokacija: VP Komenda / Vrhnika
Vreme bo!


Email
« Odgovori #6 dne: 02. Februar 2008, 18:57:45 »

Bauhaus lamele so absolutno premalo zračne.Celo v "URŠA" izvedbi mini hišk zrak občasno zastaja in prihaja do odstopanj .Enostavno je volumen hiške premajhen shrug.
Rešitev je samo v pravi ARSO hiški.
Hvala za informacije Urša.  icon_question

Glede na to, kar sem uporabljal do danes (tista hiška v ozadju), bo novejši model gotovo precej boljši. Sem delal obliko hiške po ARSO načrtih, kar se tiče postavitve strehe in zgornjih lamel ob strehi, dimenzijsko pa seveda zadeva odpade. Madonca, sej je med lamelami 0,4cm centina placa, pa še dodatno sem nalepil desko na vsako lamelo, da preprečuje znotraj sončno obsevanje. Vem, da je problem v volumnu, to sem vedel od začetka. Glede zračnosti lamel sem pa kar malce presenečen, če je temu tako. Odmik od temperaturnih nihanj za kakšnih 10 minut me ne moti, predvsem se bojim in mi bi šlo na živce pregrevanje hiške.

Kljub slabim obetom upam na najbojše.  icon_wink
« Zadnje urejanje: 20. Februar 2008, 22:24:24 od Astra » Prijavljen

VP Komenda - http://komenda.zevs.si       |      VP Vrhnika - http://vrhnika.zevs.si
kire
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1992-12-15
Sporočila: 495


Lokacija: Kanomlja( 10 km severno zahodno od Idrije)Nad.višina: 730 m

Email
« Odgovori #7 dne: 04. Februar 2008, 19:28:36 »

Jo kdo mogoče proda?
Prijavljen

Vreme je bilo, je, ter vedno bo.
LP. kire
Astra
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1976-05-06
Sporočila: 2950


Lokacija: VP Komenda / Vrhnika
Vreme bo!


Email
« Odgovori #8 dne: 05. Februar 2008, 01:12:35 »

Morda se bo kakšna našla takrat, ko bodo nekateri tu na forumu dobili originalne ARSO hiške.  icon_smile

Jest bom eno od teh dveh postavil v Moste pri Komendi, ta drugo pa na mesto Vrhnika.  icon_biggrin

Tisto, ki jo sedaj uporabljam, pa mislim, da ne bo ravno najbolj primerna, ker ima le zgoraj pod streho zračenje in na S - J strani lamele. Če ti je pa tudi takšna všeč, pa sporoči.  icon_question
Prijavljen

VP Komenda - http://komenda.zevs.si       |      VP Vrhnika - http://vrhnika.zevs.si
zimazakon
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1965-10-14
Sporočila: 1563


Lokacija: Velike Bloke, 742m.n.m.
zlobko@zimazakon.si
WWW Email
« Odgovori #9 dne: 08. Februar 2008, 18:26:36 »

Jo kdo mogoče proda?

Kire, jaz prodajam Urša hiško, ker sem naročil ARSO-vo. Je kot nova, saj je o je @ URŠA naredil lani icon_wink
Prijavljen

Davis Vantage Pro2 Plus
www.zimazakon.si
kire
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1992-12-15
Sporočila: 495


Lokacija: Kanomlja( 10 km severno zahodno od Idrije)Nad.višina: 730 m

Email
« Odgovori #10 dne: 08. Februar 2008, 18:48:06 »

Nažalost, kakšen dan si prpozen.Sem se že lotil sam delati hiško ker ni bilo nobenega prodajalca.

Pa vseeno, kakšna bi pa bila cena.
Prijavljen

Vreme je bilo, je, ter vedno bo.
LP. kire
Astra
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1976-05-06
Sporočila: 2950


Lokacija: VP Komenda / Vrhnika
Vreme bo!


Email
« Odgovori #11 dne: 08. Februar 2008, 22:45:53 »

Škoda, da me nisi kontaktiral. Mojo starejšo hiško bom podaril Župmartu.

Jutri ji odbije zadnja ura.  icon_haha
Prijavljen

VP Komenda - http://komenda.zevs.si       |      VP Vrhnika - http://vrhnika.zevs.si
kire
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1992-12-15
Sporočila: 495


Lokacija: Kanomlja( 10 km severno zahodno od Idrije)Nad.višina: 730 m

Email
« Odgovori #12 dne: 08. Februar 2008, 23:01:09 »

Pa drugič shrug če bom kaj drugega rabil. icon_wink
Prijavljen

Vreme je bilo, je, ter vedno bo.
LP. kire
ŽUPMART
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1993-12-20
Sporočila: 2161


Lokacija: Ljubljana
Sneg in nevihte so zakon

nejc.trampuz@hotmail.com
Email
« Odgovori #13 dne: 08. Februar 2008, 23:51:00 »

Hitri prsti - kot pri milijonarju! icon_lol
Hvala ti, Astra. Sicer se pa vidiva jutri! clap
« Zadnje urejanje: 08. Februar 2008, 23:54:29 od ŽUPMART » Prijavljen
blazek
Uprava ZEVS
Stratokumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1987-10-14
Sporočila: 3714


Lokacija: Družinska vas- Šmarješke Toplice, 166m

Email
« Odgovori #14 dne: 13. Februar 2008, 11:47:30 »

Vrjetno bom tudi jaz prodal Urša hiško in pa postajo WMR928NX.  shrug
Prijavljen

Strani: [1] 2 3 4
Natisni
Pojdi na: