Eno vprašanje iz otroškega vrtca: koliko ti izbruhi vplivajo na moč sončnega sevanja na površini Zemlje, če sploh (W/m2)?
Ne upam/znam si odgovoriti na to vprašanje na besedo "koliko" tako na splošno?
Dejstvo pa je, da ob močnih geomagnetnih nevihtah lahko letala preusmerijo iz polarnih krajev zaradi močneje povečanega sevanja na nekoliko višjih nadmorskih višinah.
Koliko se to pozna na zmernih geografskih širinah na tleh pa ne bi znal s številkami.
Že od včeraj zvečer pa
traja manjša geomagnetna nevihta. Severni sij je viden v severnih državah. Komponento Bz je zatolklo bolj globoko v minus, pri povečani gostoti delcev sončnega vetra a le dokaj povprečno hitrostjo vetra. Veter je prepočasen za kaj resnega pa tudi Bz bi moral iti še nižje. Kp ohranja že nekaj časa na 4, 5 je možna. Če bo šlo tako naprej morda dst indeks doseže 100. Za kaj dosti več kot Kp5 pa ne vidim ravno nekih realnih šans.
Po drugi strani se stanje na soncu stabilizira. Regije bolj izgubljajo potencial kot postajajo bolj kompleksne. 13883 in 13889 mi izgledata vse slabše. Tudi M izbruhi so praktično izginili. Ti so bili do sedj bodisi brez CME-jev ali so se usmerili stran od nas. Sicer je možno kakšno presenečenje ampak nisem prav velik optimist. Še največ bi dal na 13889.
13879 mi postaja na dolgi rok vse bolj zanimiva saj je vsak dan bližje dvopolarnosti a nam bo počasi izginila na desni strani. Na senčni strani ni videti kaj posebnega kar bi se bližalo.
Stopnja nevarnosti:
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10