Od zadnjega zapisa se ni kaj veliko spremenilo za konec naslednjega tedna, kar sem tudi pričakoval, saj imajo modeli precej več težav kot takrat, ko smo imeli tipičen zahodni tok. To obdobje se je zaključilo z 11.novembrom. Evropski model, ki je prvi nakazal spremembe ob koncu meseca je šel za nekaj dni v toplejšo različico, gfs dan ali dva kasneje potegnil za ecmwf in sedaj kaže z zagona v zagon podobno sliko z vdorom arktičnega zraka s severa oz. severovzhoda. Evropejec pa gre spet v smeri zagonov, ki smo jih gledali pred tem. Pa ni gfs edini, tu imamo še ukmo, icon in spire.
V zadnji novembrski dekadi nas čaka spet bolj zanimivo vremensko dogajanje. Temperature bodo po vsej verjetnosti v večjem delu Evrope pod dolgoletnim povprečjem, najbolj seveda v Skandinaviji. Kljub temu pa bomo imeli najtoplejšo jesen od začetka meritev. O padavinah je še predaleč, se pa možnost za padavine poveča v nedeljo 26.novembra, ko naj v bližini Genovskega zaliva nastal sekundarni ciklon ob vdoru polarnega zraka proti Sredozemlju.
Dolgoročna napoved še vedno kaže na modoki el nino, morje v osrednjem delu Tihega oceana je že toplejše kot na vzhodnem na območju 1+2. To za nas pomeni več zimskega vremena v drugem delu zime. Zadnji modoki el nino-ti so bili v 2009/10, 2004/05 in 2002/03. Temperaturno je bil december toplejši od januarja.
Pripravil: Gregor Skok (ciklon.si)
Leta ob El nino (modoki).
December.
Januar.
Anomalije temperatur globalnih oceanov.