Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumTehnikaElektronikaVertikalna sondaža
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Vertikalna sondaža  (Prebrano 8426 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
jaka87
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 34


Email
« dne: 06. Oktober 2023, 14:35:09 »

Je kdo razmišljal o DIY vertikalni sondaži. Prav pride recimo za padalce in tudi za surfanje na termični veter. Z kolegom sva malo razmišljala, da bi naredila sondo ki se namontira na dron.
Razmišljal sem o čim bolj enostavni varianti ter cenovno ugodni varianti. Torej da sonda ne oddaja podatkov ampak se shranjujejo na SD kartico. Tudi GPS se mi v tem primeru ne zdi potreben in samo podraži zadevo ter občutno poveča potrebo po kapaciteti baterije

Prototip imam že narejen. Gre za zelo enostavno vezje, meri tlak, višino temperatuo in vlago vsake pol sekunde. Trenutno je skupna teža še 40g (31g je sama baterija) kar pa se da še precej zmanjšati, tako da bi z namenskim vezjem in primerno baterijo verjetno prišel na ene 15g.
Potem je varianta da se z odklenjenim dronom to postopoma dvigne vsaj 1km visoko. Druga varianta je da bi balon privezal na neko ribiško palico in to spustil v luft in potem potegnil dol.
Ima kdo kako mnenje ali predlog okoli tega ?
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 627

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #1 dne: 06. Oktober 2023, 19:05:38 »

Jaz sem že razmišljal, vendar sem videl več težav kot rešitev :-)
Dron, po moje, ni najbolj primerna rešitev. Tudi 1 km je relativno malo in vprašanje kaj bi iz teh podatkov dobil ali videl. Kakšen balon na helij in nekaj km laksa bi verjetno šlo. Če/ko pa prideš na neko višino, kjer močneje piha, ti vse skupaj zanese daleč proč. Na obali je verjetno lažje, če pa delaš v urbanem okolju, lahko ušpičiš kaj nezaželenega. Spuščanje v hribih bi pa verjetno bilo še najbolj varno v tem smislu.
Vkolikor ti teža dopušča, bi mogoče dal gor merilnik pospeška in tako morda pridobil nekaj informacij o gibanju?
Prijavljen
komar
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1990


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #2 dne: 06. Oktober 2023, 19:25:36 »

Bolj ko je varianta enostavna, dražja je. Grin Koristen bi bil podatek o ceni izdelave enega takšnega balona in pogostosti uporabe.

Kaj pa če bi dron balon spustil na višini 1 km, počakal in ga potem z lasom potegnil s sabo nazaj na tla? Koliko časa pa dron rabi, da se dvigne na oz. spusti s te višine?
« Zadnje urejanje: 06. Oktober 2023, 22:23:30 od komar » Prijavljen
gore
Cirostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1970-12-24
Sporočila: 203

Lokacija: Laniše (med Kamnikom in Krvavcem), 405 metrov na morjem

WWW
« Odgovori #3 dne: 06. Oktober 2023, 20:27:13 »

Čeprav spodbujam ideje, se tukaj zatakne tudi pri dovoljenju za polet drona. Z njim ne smeš tako visoko (največ 120 metrov).
Prijavljen
komar
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1990


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #4 dne: 06. Oktober 2023, 22:17:27 »

Kakorkoli, tudi na višini 120 metrov je manj prometa kot pri tleh. icon_wink
Prijavljen
jaka87
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 34


Email
« Odgovori #5 dne: 07. Oktober 2023, 03:28:11 »

Hvala sem za komentarje.
Glede padalcev ne vem točno kakšna višina je potrebna za surfanje je 925hPa že povsem dovolj. Sem razmišljal da bi mogoče dal enemu padalcu v žep pa da vidimo kaj bodo pokazali podatki, kolk visoko gredo kje se dogajajo spremembe itd.
Tudi mene je presenetila omejitev na 120m. Sej po eni strani razumem, če bi vsi leteli vse povsod bi bila štala, je pa malo nenavadno da za balon pa kolikor ne razumem ni omejitve. Za en dron sem gledal da ima po defoultu omejitev da leti lahko 500m visoko, se pa da odklenit in greš lahko potem višje. Kolega je rekel da bi recimo ene 2km bilo že dosti. Ravno zaradi legalnosti sem razmišljal o balonu, čeprav to potem dodatno zakomplicira zadevo in bi šlo z dronom lažje in hitreje. Kolikor gledam bi z dronom morala biti hitrost nekje 3m/s da pride na 2000m v nekje 10min, da potem ostane še dovolj baterije za spust. Naredim par testov in javim...
Prijavljen
gore
Cirostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1970-12-24
Sporočila: 203

Lokacija: Laniše (med Kamnikom in Krvavcem), 405 metrov na morjem

WWW
« Odgovori #6 dne: 07. Oktober 2023, 08:57:11 »

Letenje brezpilotnih naprav je strogo regulirano z razlogom. Ko se dron malo dvigne, ga niti ne vidiš več. Prav tako ga ne vidi pilot helikopterja ali Cessne. In njegova hitrost je lahko dovolj velika, da mu tudi najlažji dron naredi resno škodo. Sploh v avgustu je bilo zaradi poprav res veliko prometa v zraku, leteli so na zelo različnih višinah.
Prijavljen
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: