Avgusta kar dve superluniSuperlune se zgodijo, ko je polna luna blizu svoje najbližje točke Zemlji, zaradi česar je videti do 14 odstotkov večja in 30 odstotkov svetlejša v primerjavi s takrat, ko je najbolj oddaljena. Luna okoli Zemlje potuje po eliptični poti in ne po krožnici, zato nam je včasih bližje kot sicer. Prvo superluno bomo lahko opazovali že prvega, drugo pa v noči na 30. avgust, in ker je to druga polna luna v istem mesecu, je znana kot modra luna, piše Sky News.
Prvič bo vzšla na oddaljenosti 357.530 kilometrov, naslednjič pa v noči na sredo, 30. avgusta, na razdalji 357.344 kilometrov. Za primerjavo, v času največje oddaljenosti od Zemlje ta razdalja znaša približno 405.696 kilometrov. Prva letošnja superluna je bila julija, četrta in zadnja pa bo septembra.
Na približno tri leta se zgodi, da sta v istem mesecu dve polni luni. Da pa sta se v istem mesecu pojavili kar dve polni superluni, se je nazadnje zgodilo leta 2018, znova lahko ta pojav pričakujemo šele leta 2037, pravi italijanski astronom Gianluca Masi, ustanovitelj projekta Virtual Telescope Project.
Masi tako pojasnjuje, zakaj je superluna videti večja kot običajno: "Ponoči je polna luna zelo svetla, skoraj bleščeča v primerjavi s temo pokrajine. Ob vzidu se luna pojavi za spomeniki in elementi pokrajine, kar ustvarja občutek, da je njen disk večji kot običajno, vendar je to le optična iluzija."
Vir:
https://siol.net/novice/svet/avgusta-kar-dve-superluni-612335