Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumZnanost in reportažeVremenski reporter (Moderatorji: paradolf, ŠTROMAR)Yellowknife, 22.-24.10.2022
Strani: [1] 2
Natisni
Avtor Tema: Yellowknife, 22.-24.10.2022  (Prebrano 7403 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« dne: 15. November 2022, 17:07:55 »

Sredi oktobra sem bil na službeni poti v ZDA. Tokrat sem pot želel zaključiti nekje na severu, kjer bi imel možnost videti severni sij. Prva izbrana destinacija je sicer bila Fairbanks (Aljaska), ker pa sem na koncu delo zaključil v Kanadi, sem se odločil ostati tam in obiskati Yellowknife. To mesto leži v t.i. "Aurora belt"; to je pas, kjer je pojav viden skoraj vedno. Mesto samo se pohvali, da je viden 240 dni v letu, preostale noči pa je presvetlo, saj leži na zemljepisni širini 62° severno. Termin obiska ni bil optimalen, vendar druge izbire nisem imel. Sredi oktobra se tam začne menjati vreme. Jezera začenjajo zmrzovati, v zraku je več vlage in oblakov, prihaja sneg. Karto in spanje sem rezerviral ene dva meseca vnaprej, zato sem pač šel. Prispel naj bi s petka na soboto malo pred polnočjo, tako da bi tam ostal načeloma 3 noči.

Teden pred tem sem pristal v Chicagu, kjer je seveda pihalo in bilo kar mrzlo. 17.10. je zjutraj celo naletaval sneg, temperatura okrog 0°C. Čez dva dni sem bil v Menlo Park (San Francisco), kjer je bilo 30°C in sonce cel dan. In takrat se je tudi v Chicagu ponovno ogrelo na 20+ °C! Zelo razgibano torej. V Saskatoonu (Saskatchewan, Kanada) je bilo okrog 10°C, vendar je pošteno pihalo. Tam sem "odkril" profi vremensko postajo. Nisem določil, za katero postajo gre, vendar je nekaj zelo vzdržljivega. V Saskatoonu se pozimi lahko zelo ohladi in wind-chill lahko doseže pod -30°C ali -40°C.
Na petek pozno zvečer (okrog polnoči) sem priletel v Yellowknife. Pred pristajanjem je že bilo videti šibek severni sij, spodaj pa je bilo oblačno in ga ni bilo videti. Zaradi šuma v komunikaciji so me kar počakali na letališču in peljali skupaj s kovčkom direktno v gozd sredi ničesar, kjer smo čakali na jasno vreme in "predstavo". Kmalu zatem se je na nebu res začelo svetiti in plesati. Moja utrujenost je bila res velika, saj sem bil pokoncu 24 ur (predhodna podlaga pa 5 noči s katastrofalnim spanjem), vseeno pa sem v temi postavil mali tripod in nanj postavil mojega starega Nikona. Pogoji za fotografiranje niso bili dobri, teren razgiban in nič se ni videlo. Kljub temu mi je uspelo nekaj ujeti. Hkrati sem grenko spoznal, da ima telefon boljši ISO kot moj DSLR... Slike so, kot so. Po dveh urah zmrzovanja smo šli v mesto in končno sem prišel do postelje. Po dveh urah spanja sem se zbudil okrog 5:30 in pogledal na spletno stran (kamera v živo) in videl, da je severni sij še vedno tam... Bil sem ekstremno utrujen in nisem bil sposoben it ven.
Naslednjo noč sem ponovil vajo z drugo skupino. Oviral nas je tanek sloj oblačnosti, ko pa se je popolnoma zjasnilo, je bilo vsega konec. Nekaj se je vseeno ujelo.

Vremenska nota tega posta: narava tako daleč na severu se je pripravila na zimovanje. Temperature so tudi čez dan že vztrajale pod lediščem. Veliko jezero je počasi zamrzovalo pri robovih, lastniki hidroplanov so že vsa letala potegnili iz vode. Ko gladina popolnoma zamrzne, zamenjajo "podvozje" in vzletajo z ledu. Drugo jezero je bilo čez celo zamrznjeno. Poskusil sem hoditi po površini, a je še pokala. Je pa v vodi visoka vsebnost arzena, zato je plavanje, lovljenje rib, itd. prepovedano. Okolica Yellowknifa je prepletena z gozdovi in jezeri, ki so konec oktobra že zamrznjena. Na nedeljo popoldne je pričelo snežiti in sneg je pokril jezera.

Na skalni vzpetini je montirana tudi vremenska postaja Davis Vantage Pro2, spletna stran s podatki v živo (in webcam) je tukaj: http://lw-app.com/view/yk-pilots-monument

Pripel sem nekaj fotografij. Če koga zanima taka narava, obisk priporočam. Za severni sij pa je najbolj primeren september ter nato od decembra naprej. Takrat pa je pozimi zelo mrzlo in je fotografiranje (in čakanje!) zaradi tega zelo oteženo.
Imam tudi videoposnetek s celotne poti, če koga zanima. Vključuje tudi prvi del poti (službeno). V videu ne pripovedujem, govori glasba. https://youtu.be/laDy17V3E5s
« Zadnje urejanje: 16. November 2022, 06:42:43 od Tminc » Prijavljen
krispy123
ZEVS napovedovalec
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1995-11-08
Sporočila: 9107


Lokacija: Bistrica ob Dravi 296 m.n.v (Dravska dolina)
Kristijan1964@gmail.com
« Odgovori #1 dne: 15. November 2022, 17:39:18 »

Top report.  icon_wink
Prijavljen

paradolf
Moderator
Cumulonimbus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11202


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #2 dne: 15. November 2022, 22:09:57 »

Odlično. To tudi še upam da bom uspel doživeti v tem življenju.  clap
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
komar
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1966


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #3 dne: 15. November 2022, 22:33:23 »

Vau. clap



Vir slike: Microsoft Encarta World Atlas 1998 Edition
« Zadnje urejanje: 16. November 2022, 11:11:14 od komar » Prijavljen
hudi
Član VD ZEVS
Cirostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1976-01-01
Sporočila: 196


Lokacija: Deskle - 92 n.m.v., 11 km severno od Nove Gorice

WWW Email
« Odgovori #4 dne: 16. November 2022, 16:01:04 »

Top!  icon_wink
Prijavljen

Nanika1991
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 590


Lokacija: Ruše - 309 m.n.v.

« Odgovori #5 dne: 18. November 2022, 00:30:50 »

Vau, res lepa izkušnja. Hvala za delitev le-te.  Grin
Prijavljen
regulus
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 263


Lokacija: Kamnik

« Odgovori #6 dne: 19. November 2022, 16:38:48 »

Super reportaža  clap
Prijavljen
Thor
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-10-10
Sporočila: 1225


Lokacija: Štajerska-5km od Slovenske Bistrice

« Odgovori #7 dne: 19. November 2022, 17:47:51 »

Čim več takih reportaž! Všeček in novi naročnik icon_wink
Prijavljen

zevs.si
Ledeni
ZEVS napovedovalec
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1975-03-06
Sporočila: 2573


Lokacija: Otočec ob Krki: Lešnica 177 m.n.v. in Herinja vas 330 m.n.v.

Email
« Odgovori #8 dne: 19. November 2022, 20:24:22 »

Super je tole, ko gre nekdo nekam daleč v eksotične kraje in nas razveseli z nekaj slikami in podatki o vremenu. clap
Vremensko postajo pa sem kar dodal med priljubljene povezave. Trenutno je -8,3°C, bi rekel da je to odjuga za tiste kraje.
« Zadnje urejanje: 19. November 2022, 20:26:05 od Ledeni » Prijavljen

Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #9 dne: 20. November 2022, 23:22:59 »

Odlično. To tudi še upam da bom uspel doživeti v tem življenju.  clap
Tudi jaz sem si zelo želel to videt, pa se mi doslej še ni izšlo. V Rovaniemiju sem bil trikrat, a nikoli se ni posrečilo... še dobro, da sem imel tudi druge (službene in privat) aktivnosti.
Najbližje je gotovo Finska, Švedska ali Norveška (Tromso ima baje odlične šanse), malce dlje (€) je Islandija. Sicer pa severna Amerika. Ampak tja hodit samo za to je kar pogumno dejanje :-)
Držim pesti, da ti rata.
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #10 dne: 29. November 2022, 13:22:51 »

Par dni nazaj sem jih kontaktiral in so omenili relativno topel začetek zime. No, danes pa se bodo zbudili v nekaj bolj normalnega. Trenutno -30°C. Sem bil en mesec prezgodaj tam Huh??
Prijavljen
kuncci
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1975-07-11
Sporočila: 691


Lokacija: CELJE

« Odgovori #11 dne: 29. November 2022, 13:53:13 »

Lepo! icon_wink
Prijavljen

VREMENSKO OBČUTLJIV
komar
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1966


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #12 dne: 06. December 2022, 20:38:37 »

Vremenska napoved  za Yellowknife v obliki grafov dodana v temo Zahtevaj napoved. Tako imenovani oper špagetek se v nedeljo spušča celo do 47 stopinj C pod ničlo, ostali ensembli so pa bolj mili. drool

Pa da vidimo, do kam se lahko temperatura spusti. Je vsaj nekaj zanimivega spremljati. Grin

http://lw-app.com/view/yk-pilots-monument (povezava do vremenske postaje)
http://forum.zevs.si/index.php?topic=7428.0 (tema Severni sij v živo)
« Zadnje urejanje: 23. December 2022, 14:03:40 od komar » Prijavljen
komar
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1966


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #13 dne: 19. Januar 2023, 11:33:54 »

Danes vrhunec odjuge, Tmax okrog minus 6, minus 7. Za njih je pač to odjuga. Grin
Prijavljen
komar
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1966


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #14 dne: 24. Februar 2023, 15:28:04 »

V naslednjih dneh se bodo dvakrat približali celo ničli, kdo bi si to mislil. Grin Več o tem je pa na voljo v temi Zahtevaj napoved.
Prijavljen
Strani: [1] 2
Natisni
Pojdi na: