Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumZnanost in reportažeVremenski reporter (Moderatorji: paradolf, ŠTROMAR)Lov na nevihte v Furlaniji 13.7.2021,ter supercelična nevihta na Ptuju 14.7.2021
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Lov na nevihte v Furlaniji 13.7.2021,ter supercelična nevihta na Ptuju 14.7.2021  (Prebrano 956 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
mat89
Uredništvo Biltena ZEVS
Cumulonimbus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1989-07-22
Sporočila: 11240

Email
« dne: 16. Julij 2021, 21:45:41 »

Spet se je obetala akcija,tokrat v Furlaniji. Modeli so bili res brutalni,sploh SHD.V ponedeljek zvečer smo se odpravili proti Vicenci,kjer smo prespali.Zjutraj pojemo zajtrk in gremo počasi na teren. Najdemo eno lokacijo sred polja. Sopara je bila res nora,rosišča so bila okoli 23 stopinj C,inflow pa je pihal do 30 km/h(izmeril 27 km/h).Žal je vse prožlo nad hribovitem delu,nikakor ni uspelo spacat ene konkretne nevihte nad ravninskim delom. Smo pa krenli na celico,ki se je bližala Bologni,v upanju da ob prihodu nad ravninski del se še dodatno okrepi. Žal je oslabela.Tako da se pri Rovigu obrnemo nazaj,in gremo na prvotno lokacijo pri Vicenci. Vmes opazujemo mrcno, ki gre na Gardsko jezero.Model SHD je kazal da bo šla v smeri Vicence,žal je šla v hribovit svet,tako da ni bilo več možnosti,da jo prestrežemo.
Radar zazna močnejšo celico pri Benetkah,hitro se odpravimo nazaj. Probamo je prestrečt nekje pri Lignanu,žal je celica oslabela.
Pri Palamnovi poslikamo močnejšo nevihto z shelf cloudom,a ni bila nič posebnega.

Odpeljemo se v smeri Prosecca,kjer računamo na večerno akcijo. Celice so ob prihodu v Tržaški zaliv slabele in se spet okrepile nad kopnim.
Ena oddaljena v smeri Gradeža

Ker radar ni bil nič posebnega,se odpravimo v Sežano nekaj pojest. A je bilo potrebno hitro pojest Grin,saj je na radarju z Istre prihajala močnejša nevihta. Odpravimo se spet na Prosecco.

Pogled na prvo supercelično nevihto

Zelo redke so bile,a ta je bila zmaga beerchug beerchug

Potreben je bil premik v zavetje. Ko je šla mimo nevihta,je za njo prišla še ena supercelica.

Še ena ujeta lepa strela,v smeri Kopra

Pričakovalo se je ta dan več,a na koncu se je vseeno nekaj ujelo. Malo pred polnočjo je bilo potrebno it nazaj,saj je bila zjutraj služba.Čeprav je bilo malo kasneje še kar pestro,glede na radar shrug

Klasična supercelica zjutraj,Ptuj 14.7.2021 ob okrog 7 ure

Malo pred budilko me zbudi grmenje,pogledam radar in chat na FB,kjer kolega prilepi sliko lepe supercelice na Dravskem polju. Pogledam čez okno,pa me skoraj kap.Supercelica je tik pred mojo hišo.Hitro grem po fotkiča in z balkona pofotkam kar se da,časa za premik na boljšo lokacijo žal ni bilo. Bil je močan naliv,padlo je 15,8mm padavin.Najvišja inteziteta je bila kar 245,2mm/hr ob 6:59,zraven je bilo nekaj zrn toče v velikosti koruze.Veter pa je pihnil do 30 km/h.

Ne spomnim se, kdaj sem na domačem terenu slikal supercelico zjutraj. Je to bila prava budilka. Grin
« Zadnje urejanje: 16. Julij 2021, 21:48:27 od mat89 » Prijavljen

Neurje123
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1660

Email
« Odgovori #1 dne: 16. Julij 2021, 22:00:11 »

Lepo ujeto  icon_wink
Prijavljen
Nanika1991
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

Sporočila: 478

« Odgovori #2 dne: 17. Julij 2021, 11:43:52 »

Lepe, fajn reportaža. Na koncu pa še "pika na i", ko zadeve sploh ne pričakuješ. Super! icon_wink
Prijavljen
Thor
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-10-10
Sporočila: 1160

« Odgovori #3 dne: 17. Julij 2021, 14:20:23 »

Lepo ujeto! Tiste fotke nad morjem, so čudovite buttrock
Prijavljen

zevs.si
paradolf
Moderator
Cumulonimbus
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 10459

robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #4 dne: 17. Julij 2021, 20:40:00 »

Klub sprva razočaranju nad izplenom, se je kot praviš vseeno ujelo kar nekaj stvari. Sploh tista cg je res top.  clap
Za mojo zadnjo pošteno jutranjo nevihto, bi moral pa kar pošteno pobrskati po arhivu. icon_question Lep ulov!
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
krispy123
ZEVS napovedovalec
Cumulus
Odsoten Odsoten

RD: 1995-11-08
Sporočila: 8160

Lokacija: Ruše 309 m.n.v (Dravska dolina), Straß in Steiermark 254 m.n.v

« Odgovori #5 dne: 17. Julij 2021, 23:19:34 »

Top report Matej, sploh tista CG-jevka je zakon res. Drugače pa ja, Italije se rajše na tisti dan ne bom več spomnil.  icon_lol

Kot omenjeno na tisti dan smo bili dol na lovu za nevihtami, osebno sem moral predhodno že zvečer hitro domov v nočni šiht. Hkrati preko radarske slike spremljam malo prehod fronte na Primorskem, ter tudi modelske izračune za drugi dan. Niti en ni niti namignil na fantastično jutranjo akcijo v severovzhodnem delu Slovenije. Ampak imam občutek, da so se pošteno predčasno izboljšali pogoji vzhodno od Trojan, kjer se je uspela v toplem in suhem sektorju še obdržati energija, tja blizu 1000 J/kg. Čez celotno noč je držalo dobrih 22 stopinj celzija na predelu Dravskega polja V spodnjih plasteh je prevladoval šibek južni do jugozahodni veter, višje pa tako jugozahodni jet. Kondenzacijski nivo je bil izjemno nizek, baze so se držali blizu tal.

Torej okoli 5.00 ure končam s službo, pogledam za hec na radar in ta me šokira. Nastala poštena vijola bula na nevihtni liniji južno od Celja. Niti minute ne čakam, hitro grem v smeri proti Celjski kotlini. Po hitrem pregledu live-stanja je tako edina pametna odločitev, da se ustalim pri Slovenskih Konjicah, ker je tako in tako šla supercelica nato preko Pohorja z izjemno hitrostjo. Po višini je prevladoval močan jet, zelo neugodno za lov, lahko se samo postaviš na celico in jo čakaš.

Radarska slika (prava bomba).

Prispem na lokacijo, ni bilo 5 minut, ko se že pričenjajo kazati supercelične striacije z wall cloudom, ki se vleče čez Konjiško goro. Barve so bile resnično top. Nekaj je bilo tudi CG strel.

Nato pa se pomaknem nazaj proti MB-letališču, kjer spremljam radarsko sliko. Saj nastaja druga supercelica dneva, a nekoliko bolj vzhodneje. Zelo težko se je bilo odločiti za pravo lokacijo, sprva je kazalo do bo šla celica v smeri Slovenske Bistrice. Tako krožim gor in dol po Dravskem polju kakšne pol ure. Končno radar pokaže za mene najbolj ugodno smer, torej preko Haloz nad Dravsko polje.

Hkrati je še pihal kot omenjeno nek blag topel veter v nevihto, pogoji so bili še ravno solidni ob kar nekaj heličnosti. A so se tekom jutranjih ur hitro poslabšali.
Postavim se severno od Lancove vasi, kjer se mi pred nosom razvija klasična supercelica.

Ta postaja vse bolj fotogenična z wall cloudom, mezociklon rotira direktno nad mojo glavo. Kakšno presenečenje je pa to, neverjetno.

Po stotinah prevoženih kilometrov in potem se zavedaš, da včasih sploh ne rabiš daleč in se ti pripelje skoraj na domačno dvorišče. Te so največ vredne za mene. buttrock

Nimam niti minute časa, ko me vse skupaj že prehaja grem vseeno še malo proti SV na drugo strani Drave na Ptujsko polje. Naredim še kakšno fotografijo, samo da sem prišo stran od centra nevihte.

Podvinci. Nevihta je ob istem času že pri Lenartu, kjer se je okrepila. A pri nas v Sloveniji nikjer ni več nosila tako fotogeničnih struktur kot so bile na Dravskem polju. Kasneje je še nadaljevala svojo pot proti Avstriji, ter mejo s Slovaško, kjer so bile strukture resnično tiste prave.

Tako se ves zadovoljen odpravim nazaj proti domu.
« Zadnje urejanje: 17. Julij 2021, 23:32:11 od krispy123 » Prijavljen

Enjoy the weather, its the only weather you got
Nanika1991
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

Sporočila: 478

« Odgovori #6 dne: 18. Julij 2021, 22:40:04 »

Bravo Kristijan. Tele domače so res bile prijetno presenečenje  buttrock
Prijavljen
Strani: [1]
Natisni