Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumTehnikaIzboljšave in dodatkiTočnost (Davis in drugih) temperaturnih senzorjev
Strani: [1] 2
Natisni
Avtor Tema: Točnost (Davis in drugih) temperaturnih senzorjev  (Prebrano 23942 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« dne: 22. April 2021, 06:37:17 »

Iz čiste radovednosti sem v vremensko hiško namestil dva 1-wire temperaturna senzorja in pričel zbirat podatke. Nižje na travniku (približno 4 metre stran in 1 m nižje) pa imam Davis postajo s svojim temperaturnim zaklonom. Želel sem videti razliko v absolutni temperaturi ter dinamiko segrevanja in ohlajanja. Od začetka zbiranja še ni bilo popolnoma sončnih in toplih dni, tako da podatki ne zajemajo kakšnih višjih temperatur.
Za prvi občutek pa se že da videti, da sta 1-wire senzorja praktično skupaj z določenim offsetom, ki ga gre pripisati tolerancam, Davis pa je načeloma blizu, pride pa do razlik predvsem podnevi.
Iz teh podatkov je torej videti, da se lahko neham(o) pogovarjamo o desetinkah stopinj (a smo pod nulo al ne in ali smo ujeli tropski dan za 0,1°C al ne :-) ). Ne vem, kateri temperaturi bolj verjeti, predvsem, ko se ozračje ohlaja. Mislim tudi, da je hiška še vedno boljši zaklon kot originalni Davisov zaklon. Bi bilo pa fajn, če bi se dalo postaje kje kalibrirati.

Kogar zanima, lahko opazuje podatke (osveženi vsakih 10 minut) na http://tolmin.zevs.si/temp.html
Da se jih tudi zoomirati in izločati.
« Zadnje urejanje: 22. April 2021, 07:18:44 od Tminc » Prijavljen
Ciril
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1975-07-28
Sporočila: 661

Lokacija: Cven, 175 m n.m.

Email
« Odgovori #1 dne: 22. April 2021, 08:10:58 »

Imam v hiški Davis T/RH senzor, NetAtmo T/RH senzor pa še dva Klimalogger T/RH senzorja, poleg tega pa v Davis original zaklonu Klimalogger T senzor. V hiški so odstopanja minimalna (0.1-0.2°C), v Davis zaklonu pa se predvsem pozna hitrejše ogrevanje dopoldne in hitrejše ohlajanje zvečer. Tmax in Tmin pa je tudi nekaj razlike, predvsem odvisno od tipa vremena (sončno sevanje in veter sta "glavna" akterja), tudi rang cca 0.5°C (se bom enkrat spustil v malo podrobnejšo analizo...).

LP Ciril
Prijavljen

Smučar
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-07-05
Sporočila: 5509


Lokacija: Notranje Gorice pri LJ (300 m.n.v.)

Email
« Odgovori #2 dne: 22. April 2021, 11:24:13 »

Moje mnenje je, da je precej bolj od samega senzorja za točno pomemben zaslon oz. radiacijski ščit. Tudi največji kitajski jajc od senzorja bo odstopal morda do max nekje 0,7K, medtem ko neoptimalni ščit takoj pomeni 1, 2, 3 K preveč, predvsem ob močnem soncu in brezvetrju.

To sem izkusil sam s primerjavo med original čipšit zaslonom, ki je prišel zraven postaje, preko prvega poskusnega koaksialnega zaslona do tega, ki ga imam zdaj - s prisilnim ventiliranjem, ker sem opisal tukaj: http://forum.zevs.si/index.php?topic=7095.0

Original bele "posodice" so ob soncu lagale vsaj +3-4K, tega z ventilatorjem si pa upam postavit zraven ARSO hiške za Bežigradom, pa grem stavit da bo pokazal kvečjemu enako ali celo manj!
Redno primerjam temperature z VP Koseze 10km zračne razdalje stran, kjer je prava ARSO hiška, in sedaj imam sredi dneva ob brezvetrju _vedno_ nižje temperature, prav tako nižje od vseh drugih amaterskih VP v neposredni bližini.
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #3 dne: 24. April 2021, 20:12:26 »

Imam v hiški Davis T/RH senzor, NetAtmo T/RH senzor pa še dva Klimalogger T/RH senzorja, poleg tega pa v Davis original zaklonu Klimalogger T senzor. V hiški so odstopanja minimalna (0.1-0.2°C), v Davis zaklonu pa se predvsem pozna hitrejše ogrevanje dopoldne in hitrejše ohlajanje zvečer. Tmax in Tmin pa je tudi nekaj razlike, predvsem odvisno od tipa vremena (sončno sevanje in veter sta "glavna" akterja), tudi rang cca 0.5°C (se bom enkrat spustil v malo podrobnejšo analizo...).
LP Ciril

Hvala za informacije. Kabel za anemometer in solarni senzor sem podaljšal s klasičnim UTP ali telefonskim + telefonski štuk. Ali gre to enako tudi pri temperaturnem? Potreboval bi cca 1 meter podaljška do hiške. Ali si opazil, da bi bila temperatura kaj drugačna s podaljškom ali brez? Pri solarnem senzorju sem ugotovil malo razlike.

@Smučar: sem spremljal izdelavo tvojega temperaturnega zaklona, si se lepo potrudil. Se strinjam, da je temperaturni ščit (npr. lesena hiška) zelo pomembna. Opozoril bi te, da ima Davis malo drugačne krožničke kot druge postaje in je zato precej bolj primerljiv z učinkom hiške. Prav tako ne bi primerjal izmerjene temperature s postajo 10 km daleč. Verjetno imaš izkušnje, koliko naj bi odstopalo (če). Ampak v mojih krajih 10 km lahko pomeni čisto drugo klimo, kaj šele desetinke.
« Zadnje urejanje: 24. April 2021, 20:46:58 od Tminc » Prijavljen
Ciril
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1975-07-28
Sporočila: 661

Lokacija: Cven, 175 m n.m.

Email
« Odgovori #4 dne: 26. April 2021, 17:16:55 »

Hvala za informacije. Kabel za anemometer in solarni senzor sem podaljšal s klasičnim UTP ali telefonskim + telefonski štuk. Ali gre to enako tudi pri temperaturnem? Potreboval bi cca 1 meter podaljška do hiške. Ali si opazil, da bi bila temperatura kaj drugačna s podaljškom ali brez? Pri solarnem senzorju sem ugotovil malo razlike.

Imam podaljšan solarni (cca 5m) in T/RH senzor (cca 10m) in nisem opazil razlike. Za T/RH senzor potrebuješ mislim da 8 žilni kbl, pri solarnem mislim da je šlo s 4.

LP Ciril
Prijavljen

Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #5 dne: 07. Maj 2021, 08:56:14 »

Spremljal sem razlike med sončnim ter oblačnim dnevom in ponoči in ugotovil, da so res razlike. Ponoči manjše, ob sončnem dnevu večje. Pri oblačnem pa je samo offset. Odločil sem se, da pustim tako kot je (original Davis), da bodo podatki pridobljeni pod istimi pogoji. Bom pa seveda spremljal vse skupaj in preračunal razlike konec leta.
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #6 dne: 07. Junij 2021, 10:28:33 »

Imam podaljšan solarni (cca 5m) in T/RH senzor (cca 10m) in nisem opazil razlike. Za T/RH senzor potrebuješ mislim da 8 žilni kbl, pri solarnem mislim da je šlo s 4.
LP Ciril

Ob višjih temperaturah je odklon senzorjev cca 1-1.5°C (Davis kaže višjo). Resno razmišljam, da bi ga preselil v hiško. A si ti dal v hiško samo senzor al tudi komplet Davisov zaklon (ali le zgornjo ploščo)?
Prijavljen
Ciril
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1975-07-28
Sporočila: 661

Lokacija: Cven, 175 m n.m.

Email
« Odgovori #7 dne: 09. Junij 2021, 19:55:17 »

Ob višjih temperaturah je odklon senzorjev cca 1-1.5°C (Davis kaže višjo). Resno razmišljam, da bi ga preselil v hiško. A si ti dal v hiško samo senzor al tudi komplet Davisov zaklon (ali le zgornjo ploščo)?

V hiško sem dal samo senzor. Imam pa zaščiten senzor proti morebitnim padavinam oz snegom (ščit od stare ws 3600).
LP Ciril
Prijavljen

gregach
Član VD ZEVS
Cumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-09
Sporočila: 9052


Lokacija: Rudnica (405 m.n.v.), bližina Podčetrtka

Email
« Odgovori #8 dne: 09. Junij 2021, 21:15:44 »

Jaz sem obdržal pa zgornji in spodnji "krožnik".
Prijavljen

"Baba je tako kot oblak: če gre stran bo morda še lep dan."
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #9 dne: 10. Junij 2021, 08:46:15 »

Hvala, bom verjetno dal not z zgornjim in spodnjim krožnikom. Upam, da bo dovolj prostora za vse :-)
Če se bodo vse tri temperature ujemale, odklopim tiste 1-wire.
Prijavljen
maestro
Uprava ZEVS
Stratokumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1981-07-17
Sporočila: 3308


Lokacija: Bohinj (Bohinjska Bistrica) 507m.n.v.
klemen.crnko@yahoo.com
WWW
« Odgovori #10 dne: 10. Junij 2021, 19:19:16 »

Tudi z Duzekom bova senzor od Daviske prestavila v hiško, pozimi ga je malo "biksal", ko je imel sneg v ozadju... Samo en majster mora kabl malo podaljšat..
Prijavljen

VP Bohinjska Bistrica
http://meteo-bohinj.si
mat89
Cumulonimbus

Odsoten Odsoten

RD: 1989-07-22
Sporočila: 11787


Lokacija: Orešje pri Ptuju 233m Član Zevs društva

Email
« Odgovori #11 dne: 10. Junij 2021, 19:35:38 »

Vremenske hiške so zgleda še bolj točne kot te Davis ščiti. Žal možnosti da bi dal senzor v hiško ni.Odstopanja so sedaj kar opazna glede na bližnjo Arso postajo,tudi med 1 do 1,5 stopinje.
« Zadnje urejanje: 10. Junij 2021, 19:37:21 od mat89 » Prijavljen

Smučar
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-07-05
Sporočila: 5509


Lokacija: Notranje Gorice pri LJ (300 m.n.v.)

Email
« Odgovori #12 dne: 10. Junij 2021, 22:28:33 »

Vremenske hiške so zgleda še bolj točne kot te Davis ščiti. Žal možnosti da bi dal senzor v hiško ni.Odstopanja so sedaj kar opazna glede na bližnjo Arso postajo,tudi med 1 do 1,5 stopinje.
Še malce bolj točen pa je moj koaksialen ščit z ventilatorjem. Upam si ga postavit na polno sonce poleg ARSO hiške, pa stavim da bo pokazal še kakšno desetinko manj.
Ob močnem soncu in brezvetrju imam daleč najnižjo temperaturo v vsej okolici.
Prijavljen
mat89
Cumulonimbus

Odsoten Odsoten

RD: 1989-07-22
Sporočila: 11787


Lokacija: Orešje pri Ptuju 233m Član Zevs društva

Email
« Odgovori #13 dne: 10. Junij 2021, 22:47:17 »

Ventilator pride prav ja. Je pa res da sem v naselju in se takoj pozna.
Prijavljen

max
Global Moderator
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 8232


Lokacija: Griže pri Žalcu 299m

WWW Email
« Odgovori #14 dne: 11. Junij 2021, 06:23:54 »

Še malce bolj točen pa je moj koaksialen ščit z ventilatorjem. Upam si ga postavit na polno sonce poleg ARSO hiške, pa stavim da bo pokazal še kakšno desetinko manj.
Ob močnem soncu in brezvetrju imam daleč najnižjo temperaturo v vsej okolici.

Kaj pa točnost samega senzorja? Je kdo pomislil kaj na to? Arso uporablja laboratorijsko umerjene instrumente/senzorje in je potem čisto vseeno koliko kažejo naše postaje (manj /več) 

Prijavljen

Strani: [1] 2
Natisni
Pojdi na: