Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumTehnikaMerilniki in instrumentiBoltek detektor za razelektritve
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Boltek detektor za razelektritve  (Prebrano 4980 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 624

Lokacija: Tolmin

WWW
« dne: 09. April 2021, 23:36:47 »

Pred kratkim sem dobil omenjeni detektor (model LD-250). Zanima me, če ima kdo na forumu izkušnje s takim tipom detektorjev (Boltek, Microsferics TOA ali blitzortung).

Anteno sem namestil tik pod streho (na podstrešju) na leseni nosilec. Lokacija je dokaj "mirna" in ne beželim veliko šumov ali lažnih razelektritev (recimo 20/dan). Plan je, da bi jo pričvrstil na vrh inox droga na strehi (v nekakšno plastično posodico, da ne bo nobene kovine 360° okrog antene.

Kupil sem originalni softver (Nexstorm), v katerem se da nastavljati parametre beleženja (ranging, segmented ranging, scale, itd.), imam pa večinoma vse na default.

Ob prvi bližnji nevihti (ta teden) je detektor zabeležil precej razelektritev, ki pa niso bile niti pravilno usmerjene niti niso imele pričakovane razdalje. Ob oddaljenih nevihtah deluje precej bolje. Verjetno je vzrok v moji lokaciji (Tolmin je kotlina z visokimi hribi proti severu), ker prihaja do odbojev in to anteno zmede.
Ta trenutek detektor vsakih nekaj minut pipne in kaže smer proti Ibizi (cca 220°, 1100+ km) in naprej celinski Španiji, vsakih par pa kaže smer cca 40-50°, 1000+ km (verjetno 180° odboj). Dejansko so razelektritve med Valencio in Malago. V nočnem času je ozračje precej bolj "čisto" in so detekcije možne tudi do 1,5-2x dlje kot sicer (sploh čez morje).

Za umerjanje bo potrebnih kar veliko neviht z vseh strani ter še več potrpljenja in razmišljanja. Bi pa pomagalo, če ima kdo s tem že kaj izkušenj, da ne bom začel s popolnega začetka. Najbolj me zanima, kakšna lokacija antene je (ne)sprejemljiva in kako nastavljati segmented ranging v smeri gora, hribov in ravnine.
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 624

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #1 dne: 09. Maj 2021, 06:14:27 »

Nadaljujem kar sam to temo s podatki nevihtne linije, ki je prešla linijo Z, JZ ter J od Tolmina.V softveru sem nastavil popravke za razdaljo v smereh SZ, Z ter SV za od 10-50 km (bližje k meni).
Nevihtno dogajanje se je začelo severno od Benetk in širilo proti Sloveniji z zahodne strani, nato pa pomikalo južno in vzhodno proti obali in Istri. Tolmin je dobil nekaj dežja, bilo je tudi kar nekaj bliskanja, še več pa južneje. Nevihta se je zaključila nad Istro, se mi zdi.
Detektor v Solkanu ("lokalni" tipa AS3935) je zabeležil 800 razelektritev, Tolminska dva pa le okrog 20 ali 30. Je pa Boltek detektor začel beležiti že začetek neviht nad Benetkami in do konca dneva naštel preko 7000 razelektritev.
Podatke sem včeraj pregledal in skušal bolje nastaviti popravke v softveru, da bi "posneti" prehod nevithe čimbolje približal realnemu. To pa ni ravno enostavno! Že z najmanjšimi popravki sem dobival precej drugačne rezultate. Končal sem na eni točki, ki se mi je zdela najbolj optimalna. Posnetek je prikazan na tem linku: https://www.youtube.com/watch?v=1yr4CNRwO2k
Preklopil sem v način "density", ki ne prikazuje posameznih razelektritev ampak njihovo razporeditev po gostoti. Tako mogoče lepše prikaže lokacijo.
Težava je verjetno najbolj v hribih okrog mene in tudi tipu neviht, smeri, jakosti... Zaenkrat imam nastavljene popravke proti severu in vzhodu, ker imam v teh smereh najvišje hribe. Bom še nadaljeval s tem, ko se bo spet začelo bliskat.
Prijavljen
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: