Drugače pa je ta fenomen vsaj "delno" lahko viden skozi vso leto v živo na Norveškem. Zakaj delno? V bistvu se lahko te luči tam vidijo skozi vso leto in po principu gre za zelo podobno reakcijo v katerih se te luči tvorijo. Nekateri že verjetno poznate ta podoben fenomen kateri se tam pojavlja že vrsto let pod imenom Hessdalen lights.
Obrazložitev tega pojava na Norveškem oziroma ena teza obrazložitve nastanka luči:
Ena izmed možnih razlag pojava pripisuje nepopolno razumljenemu izgorevanju, ki vključuje vodik, kisik in natrij, ki se v Hessdalenu pojavi zaradi velikih tamkajšnjih nanosov skandija. Ena nedavnih hipotez kaže na to, da luči tvori grozd makroskopskih kristalov v plazmi, ki nastane pri ionizaciji zraka in prahu z delci alfa med razpadanjem radona v prašni atmosferi. Številne fizikalne lastnosti, vključno z nihanjem, geometrijsko strukturo in svetlobnim spektrom, opažene v lučeh Hessdalen, je mogoče razložiti z modelom prašne plazme. Pri razpadu radona nastajajo delci alfa (odgovorni zaradi emisij helija v spektru HL) in radioaktivni elementi, kot je polonij. Leta 2004 je bilo zazanati pojav, ko je bila zaznana višja stopnja radioaktivnosti na kamninah v bližini območja, kjer je bila poročana velika svetlobna krogla. Računalniške simulacije kažejo, da se prah, potopljen v ionizirani plin, lahko organizira v dvojne vijačnice, kot so nekateri pojavi Hessdalenovih luči; v tej strukturi lahko nastanejo tudi prašne plazme. Bilo je že tudi nekaj opažanj, ki so bila pozitivno opredeljena kot napačna zaznavanja astronomskih teles, letal, avtomobilskih žarometov in fatamorganov.
Malo zgodovine...
Hessdalenske luči so neznanega izvora. Pojavljajo se tako podnevi kot ponoči in zdi se, da plavajo po dolini in nad njo. Običajno so svetlo bele, rumene ali rdeče in se lahko pojavijo nad in pod obzorjem. Trajanje pojava je lahko nekaj sekund do več kot eno uro. Včasih se luči premikajo z izjemno hitrostjo; včasih se zdi, da se počasi zibajo naprej in nazaj. Ob drugih priložnostih lebdijo v zraku. Nenavadne luči v regiji poročajo vsaj od tridesetih let 20. stoletja. Še posebej visoka aktivnost se je zgodila med decembrom 1981 in sredino 1984, v katerem so luči opazovali 15–20-krat na teden in privabili številne turiste, ki so čez noč prispeli na ogled. Od leta 2010 se je število opazovanj zmanjšalo, letno so opazili le 10 do 20 opazovanj.
Avtomatska postaja iz te doline, s kar nekaj podatki, slikami, raznega gradiva...
Project Hessdalen - Automatic Measurement Station (AMS)http://www.hessdalen.org/station/second.shtml