Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumZnanost in reportažeVremenski reporter (Moderatorji: paradolf, ŠTROMAR)Nevihte 18. in 19.6.
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Nevihte 18. in 19.6.  (Prebrano 2519 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
kripelj
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1995-03-02
Sporočila: 2439


Lokacija: maribor, center, 274m nm

« dne: 20. Junij 2020, 20:40:35 »

Pozdrav!

Četrtek je končno ponudil nekaj priložnosti za fotografiranje bolje strukturiranih neviht tudi v naših koncih, kljub precej slabim pogojem za njihov nastanek. Prvoten plan so bile sicer strele, na koncu pa se je izšlo precej bolje o pričakovanj.
Rojstvo prve nevihte sem spremljal v bližini Tepanja. Sprva je šlo za dokaj neorganizirano zadevo, s sicer vidno bazo a vse skupaj premalo za jemanje opreme iz torbe. Pa tudi, sicer redke, razelektritve so bile zgolj v oblakih ali nekje globoko v zavesi. No, kmalu je začela dobivati nekoliko lepšo obliko, z lepo vidnim inflow-om, tako da sem se la spravil parkrat škljocnit.  Grin










Ker ni kazala znakov slabljenja oz. je celo izgledala vse bolje se zapeljem nazaj proti bistrici in nato vzhodko od Pragerskega, saj je kazalo, da bo potovala nekako ob meji. Vmes se lepo izolira, dobi kar lepe vijolične odboje in pospeši proti SV, jaz pa hitro poiščem lokacijo na polju.





Zadeva me zajame, tako da se odločim za premik proti Lancovi vasi, ki je nekako zadnja postojanka pred hribi, a dokler pridem do tja celica že vidno oslabi in izgubi vse strukture. Nekaj se še matram s strelami, a ker ni CGjk kmalu obupam.

Proti večeru spremljam proženje ploh in manjših neviht nad Koroško, nekje pri SG. Pričkoval sem, da bo vse skupaj ob prehodu na območje, ki je že dobilo svojo dnevno dozo ploh, oslabelo. Na moje presenečenje se uspe sistem precej organizirat, ena celica prevlada in začne potovati po Dravski dolini. Zapeljem se na bližnji hrib, kjer opazim zanimive strukture nekje v daljavi, a je pred njimi ploha, ki mi zakriva pogled. S približevanjem celice je vse bolj jasno, da ima pred sabo res impresiven shelf cloud, a se nekje med Mariborom in Rušami konstantno prožijo nove in nove plohe in me zalivajo. Za shelfom je bilo tudi nekaj strel, ki pa jih v nalivih seveda nisem niti poskušal ujet. Vse kar sem lahko storil je, da sem vsakih nekaj minut, ko je dež oslabel, skočil iz avta in pritisnil par fotk, ki pa so zaradi dežja zelo "nekontrastne". To bi bili nekako dve, ki sta še najbolje uspeli. Se je pa shelf raztezal tudi v Avstrijo, kjer ga je pofotkal krispy.





Plohe seveda nevihti pojejo tudi vso razpoložljivo energijo (tisto malo kar je je sploh bilo) in jo s tem zadušijo. Nad Kozjakom se sproži še ena manjša nevihta, ki da od sebe nekaj razelektritev. Ujamem eno strelo, drugo pa zamudim med prestavljajem stojala.




Včeraj je bilo ponovno nekaj akcije pri sosedih Madžarih. Vidim, da je Matej že napisal report, tako da bom jaz samo dodal par svojih fotografij.  icon_wink













Pa lep pozdrav do naslednjič  wavey


« Zadnje urejanje: 20. Junij 2020, 21:24:09 od kripelj » Prijavljen
mat89
Cumulonimbus

Odsoten Odsoten

RD: 1989-07-22
Sporočila: 11787


Lokacija: Orešje pri Ptuju 233m Član Zevs društva

Email
« Odgovori #1 dne: 20. Junij 2020, 21:41:58 »

Lepa buttrock
Prijavljen

Thor
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-10-10
Sporočila: 1225


Lokacija: Štajerska-5km od Slovenske Bistrice

« Odgovori #2 dne: 20. Junij 2020, 22:52:52 »

 icon_wink
Prijavljen

zevs.si
Neurje123
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 2624


Lokacija: Maribor-Studenci

Email
« Odgovori #3 dne: 20. Junij 2020, 23:44:40 »

 icon_wink
Prijavljen
medovreme
Administrator
Nimbostratus
*****
Prisoten Prisoten

RD: 1979-04-12
Sporočila: 2885


Lokacija: Kamnik - Duplica

« Odgovori #4 dne: 21. Junij 2020, 08:20:01 »

Lepe, Jernej!

Ene par jih mirno prilimaj na stran 'Foto meseca junija'. Mislim, da na naslednjem koledarju ZEVS kakšna nikakor ne bi smela umanjkati Smiley

lp, Marko
Prijavljen

Kaj je na obzorju?
regulus
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 263


Lokacija: Kamnik

« Odgovori #5 dne: 29. Junij 2020, 13:51:51 »

Lepo ujete strele  praise
Prijavljen
paradolf
Moderator
Cumulonimbus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11204


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #6 dne: 29. Junij 2020, 21:45:58 »

Dobri kontrasti, fajn zavese in še lepe strelice. Super icon_wink
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: