Supercelična avtocesta na območju severovzhodne Hrvaške in okolice (3.6.2020)

(1/3) > >>

krispy123:
Po dolgem zatišju pred nevihtami, je se končno pred dvema dnevoma tudi uradno začela nevihtna sezona. Ta dan je ponudil nekakšen lvl1 setup, pogoji so bili najboljši na območju Hrvaške, ter deloma zahodne Madžarske, energije je bilo lokalno tudi preko 1000 J/kg ob kar nekaj striga, ter heličnosti. Zgoraj je pihal severozahodnik, spodaj pa zmeren jugovzhodnik, ki je obračal na robu neviht na jugozahodnik. Kar je pomenilo recept za rotacijo. Na ta dan je uspelo nastati kar nekaj superceličnih neviht na tistem področju. No pa bom kar začel.

Okoli 10.00 ure pade odločitev in postopoma se odpravim v smeri Madžarske meje. Imel sem namen iti že od začetka preko avtoceste jugozahodno od Lentija v smeri Hrvaške, kjer je tako ugoden teren in bližina avtoceste skozi do Varaždina, kasneje se teren zaplete, a nekako v tem smislu.

Prispem do Pomurja, kjer se pred Gančani ustavim in občudujem lepo kipenje v smeri proti Goričkemu.

Približevala se je prva nevihta, ustavim se pred Lendavo, ko opazujem dvignjeno supercelico, ki pa ni nudila kaj dosti struktur. Nekako še ob tistem času pogoji niso bili najboljši, še nekaj severnika je bilo v prvem delu, komaj popoldan je iznad Jadrana uspel nad celino pronical topel jugozahodni veter in so se pogoji izboljšali. Ampak kot je Mat89 omenil, dejansko sta bili obe kratkotrajni supercelici v prvem ciklu.

Radar.

Kasneje sem ujet med tremi celicami, reskiram in ga pihnem čez mejo na Madžarsko. Preko kraja Letine uspem priti na Hrvaško, satelit je pravil, da je na tistem predelu še kar nekaj sonca sploh JV od Čakovca. Na meji čakam slabih 15 minut ob kontroli, a me spustijo čez. Ob poti proti Varaždinu spremljam razvoj supercelične nevihte, ki je pridobivala na poti proti jugu ob boljših pogojih na strukturah.

Radar.

Supercelica se mi krepi ravno pred mano, končno si rečem se je poklopilo, nad mano skoraj top mezociklon s precej rotacije.

Supercelici sledim čez hribe južno od Varaždina, kjer pričakovano zaradi intereakcije z terenom izgubi na fotogeničnosti. A še vedno se vse skupaj lepo vidi.

Proti jugovzhodu pa hkrati spet začne nastajati čisto nova sumljiva baza na moje presenečenje, gre za rob močne nevihte, ki je šla v smeri Bjelovara.

Grem do Zagreba, kjer pa celotni sistem spustim naprej, ker ne bi mogel priti več na sprednjo stran nevihte. Končno pade malica in nekaj počitka.

A ne za dolgo, na radarju opazim resnično velik nevihtni sistem severno od Gorička in spet grem nazaj proti severu proti slovenski meji. Na mojem severozahodnem robu pa začne nastajati nova nevihta z vijola flekom.

Tako se za par minut zaustavim in jo še poslikam, malo je bilo bojazni, da bi tisto celico nad Slovenijo zamudil.

Pridem do Čakovca, kjer zagledam že oddaljeno nevihto nad Pomurjem. Pade odločitev, skoraj bi bila napačna da grem v smeri Murskega Središča, zamudim skoraj 15 minut v središču mesta zaradi gneče. Mislil sem, da sem zgubil vso priložnost.

Zaustavim se pred slovensko mejo kjer občudujem oddaljeno supercelico z lepimi striacijami.

Zavedam se, da sem preveč silil proti severu, tako ga spet pobrišem nazaj proti Varaždinu (ravno še pravi čas), ter kasneje proti Zagrebu. Sploh me prepričajo zelo dobri pogoji takrat nad Zagrebom in okolico, saj je po satelitu sijalo še sonce in je bilo nekaj možnosti, da se zadeva proti jugu spet okrepi.

Malo po Čakovcu, po radarju sodeč je tole že bila nova supercelica. Tista Pomurska je oslabela, na JZ robu celic pa je nastala popolnoma nova zadeva.

Pred Varaždinom. Res je impresivno sledit nevihti nekaj časa in spremljati vse te njene cikle in postopni razvoj in kako dejansko vse vpliva na celotno celico (teren, smer, pogoji itd). Čar lova na nevihte.

Celotni sistem nad hribi precej nekoliko oslabi iz supercelice in gre v neko linijo s shelfom.

Zahodno od te celice še v toplem sektorju ob narivanju toplega, vlažnega jugozahodnika (v avtu je kazalo še 26 stopinj celzija) pa se začne videt po radarju vijola flek.

Zadeva ima smer direktno proti Zagrebu in jugovzhodneje. Torej čisto nova zadeva, ekspresno nastane tokrat res lep fotogeničen shelf cloud ob poti proti jugu. Res lepe strukture.  :)

Prestavim se do Šešinovca točno pri Zagrebu, strukture postajajo vse lepše.. Na levem robu se tudi lepo vidi klasična supercelica, katero je zmotil malo teren.

Še dve nadknadno dodani panorami. Večplastni shelf, precej fotogenična zadeva res.

Opažanje od tistega trenutka dalje je bil, da je zadeva postajala na celotnem predelu outflow dominantna zadeva. SV rob s shelfom z dežno zaveso je začel prehitevat in takoj so bile strukture vse manj vidne. Torej zavesa je za kakšnih 10-15 minut popolnoma skrila strukture nad Zagrebom.

Ker se bojim toče, grem še v smeri avtoceste za Slavonski Brod, kjer se skrijem za par minut pod črpalko.

Čez par minut se iza zavese uspe pokazati res lepi wall cloud, časa za iskanje nove lokacije pa ni bilo. Bistvo se pa na srečo lepo vidi.

Želim si še več, še grem nekoliko južneje. Opazim pa da zadeva slabi in tako grem nazaj v smeri proti Zagrebu.

Dneva še ni konec, preko Zagreba je šla nova lepa dežna zavesa, tokrat pa brez struktur.

Grem proti domu, v smeri Krapine pa se mi naredi nova nevihta, na robu je sijalo še sonce.

Spet sumljiva zadeva, a verjetno ni bila supercelica. Le multicelična nevihta.

Dan zaključujem z mavrico.

Po več kot 650 prevoženih kilometrih, sploh pa sam na terenu sem bil proti domu čisto izmučen, izčrpan. Med akcijo tega sploh ne čutiš, ko adrenalin dela svoje. A se je precej splačalo, redko se ti zgodi, da se poklopi skoraj praktično vse. Upam, da vam bo všeč. In želim si, da je tole le uvod v dobro nevihtno sezono.

mat89:
Lepo :praise:,sploh tist wall je res lep :buttrock:

gregach:
Odlična reportaža in fotke!  :clap:

Thor:
Lepo ujeto :buttrock:

kripelj:
Lepe  :icon_wink:

Navigacija

[0] Seznam sporočil

[#] Naslednja stran