Nekaj sklepnih točk za prihajajočo zimo. Od 2020 smo imeli pri nas dve dobri zimi 20-21 in 22-23. Torej 2/4 nad 40 dni s snežno odejo. Navadno je pri vsaki drugi sedaj to desetletje menjava. Lanska slabša, letos bi pričakoval vsaj malo izboljšano/boljšo. Sploh na podlagi zanimivih fascinantnih dejavnikov v povezavi, šibke la nine s tranzicijo v neutral proti koncu zime, je potencialno kar ugodno za postavitve nad Europo in prodore v smeri Italije/Balkana. Pri tem vzorcu so nekoliko bolj pogostejši Balkanski cikloni, ali pa ti, ki prihajajo iznad osrednjega dela Italija proti S Jadranu navzgor. Medtem, ko imamo še pri pogojih v teoriji ugoden Qbo west (+) ob absolutnem peaku solarne aktivnosti/visok solarni flux, tale kombinacija povečuje možnosti za nekoliko bolj šibek polarni vortex čez zimo. QBO west + visok flux in QBO east+nizek solarni flux so ponavadi torej ugodne kombinacije. Ali pa vsaj povečano možnost nenadnega in močnega stratosferskega segrevanja in s tem razbitja polarnega vrtinca. Skratka pri sebi imamo pogoje, močne intezitete la nine ali el nina ne bo, ki tolikokrat pokvarita zimo. Sedaj moramo te karte le še izkoristit. Tako da gremo naprej. Seveda se lahko pošteno motim, ampak le skromno mnenje. Iz vidika spremljanja pogojev/dejavnikov prihajajo zelo zanimivi časi.
ENSO predikcija.


QBO index.
Solarni flux.
Sem naredil še tri primerjave analize od decembra do februarja ob različnih pogojih za zimo. Različne variante torej.
1. V kompozitu let so zime ob dominantni šibki La nini, ki se pričakuje letos. Anomalije na 500hPa, temperature pri tleh, 850hPa in padavinske anomalije. "Pri letnicah je tak, če piše 2023 pomeni zimo 2022-2023, ker je zadnji mesec februar".




2. Kombinacija QBO-west zim istočasno ob šibki La nini.




3. Še malo drugače QBO west+ srednje-visok solarni flux. Dobimo ven nekaj takega. Dominantnejši anticiklon v smeri Iberskega polotoka, malo manj padavin od povprečja. A na račun inverzij hladno pri tleh.


