Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumZnanost in reportažeVremenski reporter (Moderatorji: paradolf, ŠTROMAR)Oktobrsko presenečenje s fotogeničnim shelf cloudom (2.10.2019)
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Oktobrsko presenečenje s fotogeničnim shelf cloudom (2.10.2019)  (Prebrano 3802 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
krispy123
ZEVS napovedovalec
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1995-11-08
Sporočila: 9107


Lokacija: Bistrica ob Dravi 296 m.n.v (Dravska dolina)
Kristijan1964@gmail.com
« dne: 03. Oktober 2019, 21:13:57 »

Pozdravljeni.

Včerajšnji dan je bilo ponovno kar nekaj nevihtnega dogajanja v naši okolici. In lahko rečem, da sem kar zadovoljen s koncem nevihtne sezone. Od začetka septembra se je vreme, kar se tiče nevihta vsaj malo odkupilo za vse tiste "buste" v avgustu ali delu juliju, ko je preprosto večina stvari razpadlo večinoma na delu SV Slovenije. Tako da je pozitiven filing bil vsekakor za konec, sploh pa takšne strukture so oktobra zelo redke, sploh pa v notranjosti. No pa bom kar začel.

Večji del dopoldneva, opoldneva je še prevladovalo deloma sončno vreme. Okoli 12.00 ure pade odločitev, po modelih, da se bom odpravim nekje do Ptuja in okolice. JZ višinski vetrovi so namreč statistično zelo ugodni za spodnji del Dravskega polja. Čez dan se je segrelo še vse do 25 stopinj, vetra je bilo precej tudi na 500 hPa, nekaj striga ter energije tudi vse do 1000 J/kg.

Okoli 13.00 ure prispem na južni rob Ptuja pri Ranci kjer se ustalim in uživam ob še pravem "summer" vibu in kipenju nevihtnih oblakov v smeri proti Avstriji. Ob istem času je tam namreč nastala močna mutlicelica, nekje pri Murfeldu.





Istočasno dobim klic od doma, češ kako pri njih že močno dežuje in vem, da imam še ene maksimalno 30-40 minut maneverskega prostora za kakšen opravek. Namreč vetra je bilo precej v višinah in so vse celice potovale zelo hitro.

Radarska slika.








Malce čakam, na radarju vidim nekje nad območjem Celjske kotline oranžno-rdeči flek in bolj se osredotočim, da bi gledal v tisto smeri. Ampak zadeva močno preseneti, ko se na robu toplega-vlažnega in že precej hladnejšega nad hribi začne dogajati severno od mene. Istočasno je še pihal zmeren inflow v vse nevihtne celice, ki je dovajal še energijo, bal sem se, da bo vse skupaj že bolj v elevated obliki, ampak sem se na srečo motil. Komaj ob prihodu severnika, ko je bilo že vse mimo se je to zgodilo.

Torej proti severu (Slovenskimi Goricami) presenetljivo ob le oranžnem flekcu začne nastajati shelf cloud.



Ker mi zdi, da sem preveč južno postavljen se opravim rajše par km severneje. Prvi postanek pri Ptujskem gradu.





Shelf cloud postaja že nekoliko lepši, mene pa malo Slovenske Gorice zmotijo, dobro da poznam odlično ta del Dravskega polja. Pičim do Ptujskih toplic, oziroma severneje nad okoliško polje, od koder je že precej lepši razgled. Pridem ravno ob pravem času, ko je začel shelf cloud začel dobivati najbolj fotogenično podobo.

Shelf je segal od JV roba Pohorja, preko Slovenskih Goric skoraj vse do Prlekije. No do Prlekije je seveda prišel kasneje, v glavnem je bil ob tem času na moji severozahodni in sploh severni strani. Maribor in tja skoraj do Starš je bil ob tem času že v dežni zavesi in brez kakšne strukture. Občutek je bil neprecenljiv, pravo veselje, ko doživiš takšno kar presenečenje ob tem času.





























Shelf je po tem trenutku tudi na severni strani ekspresno oslabel.



Hkrati mi je pogled na radar ter seveda v živo nakazal, da se bo začelo dogajati zahodno ter jugozahodno od mene, od koder je prihajala tista glavna nevihtna linija s fronto. Torej čisto nova zadeva, zaslediti je bilo nov nastanek shelf clouda ter tudi nekaj drugih sumljivih struktur. A tukaj še rahlo predaleč.






Iznad severa zapiha nor outflow, ki v trenutku ohladi ozračje in seveda dovod vlažnega-toplega zraka iz juga je prekinjen. Lepo je viden ta močen veter na Dravi.



Na sliki dva shelfa, en direktno nad mojo glavo in en v okolici Donačke gore nad hribi.  buttrock



Premaknem se kakšna 2 km južneje znova in se zaustavim pri Spuhlji. Pred prihodom izjemno hudega naliva s pišom mi nevihta ponudi še kar nekaj lepih struktur.







Evo še panorama shelf clouda.



Kasneje je situacija končana, hitro se ohladi pod 15 stopinj celzija. Mislim, da je sedaj uradno v notranjosti Slovenije nevihtna sezona 2019 zaključena. Sedaj pa res. Za zaključek sem naredil še malce bolj dolgi report z več dokumentacije, da bo ves razvoj zabeležen.
 Smiley
« Zadnje urejanje: 03. Oktober 2019, 22:08:28 od krispy123 » Prijavljen

Thor
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-10-10
Sporočila: 1225


Lokacija: Štajerska-5km od Slovenske Bistrice

« Odgovori #1 dne: 03. Oktober 2019, 22:33:49 »

 icon_wink
Prijavljen

zevs.si
kripelj
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1995-03-02
Sporočila: 2439


Lokacija: maribor, center, 274m nm

« Odgovori #2 dne: 03. Oktober 2019, 22:53:54 »

Lep zaključek icon_wink
Prijavljen
gregach
Član VD ZEVS
Cumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-09
Sporočila: 9053


Lokacija: Rudnica (405 m.n.v.), bližina Podčetrtka

Email
« Odgovori #3 dne: 03. Oktober 2019, 23:15:26 »

Uf, zelo lepa večplastnost shelfa!  buttrock clap
Prijavljen

"Baba je tako kot oblak: če gre stran bo morda še lep dan."
Neurje123
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 2624


Lokacija: Maribor-Studenci

Email
« Odgovori #4 dne: 04. Oktober 2019, 11:47:22 »

 clap icon_wink
Prijavljen
Nanika1991
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 590


Lokacija: Ruše - 309 m.n.v.

« Odgovori #5 dne: 04. Oktober 2019, 12:45:07 »

Dobra reportaža in lep shelf za konec sezone.  icon_wink
Prijavljen
mat89
Cumulonimbus

Odsoten Odsoten

RD: 1989-07-22
Sporočila: 11787


Lokacija: Orešje pri Ptuju 233m Član Zevs društva

Email
« Odgovori #6 dne: 05. Oktober 2019, 16:09:42 »

Kristijan lepe  icon_wink
Bom kar v to temo dodal svoje fotografije. Ob okrog 12:30 se dobim z Jernejem, pri Ptujskem gradu, kjer počakava na prihod hladne fronte.







Animacija padavin in prehod hladne fronte, ki je marsikje ponudil z lepim shelf cloudom


Pogled na nevihto v smeri avstrijsko-slovenske meje(Šentilj) in lep pileus


Kasneje se je vse združilo v linijo, odločiva se da greva malo vzhodneje od Ptuja v smeri Ormoža.
Ob poti se ustaviva v kraju Podvinci pri Ptuju, kjer imava lep pogled za oktober lep shelf cloud








Moškanjci


Odločiva se da greva v smeri Čakovca, da bi bila vedno pred fronto.
okolica Čakovca. Žal shelf ni bil več tako fotogeničen




Vseeno se odločiva da grema še naprej. Ker so omejitve na vsakem koraku,naju fronta z shelfom ujame, praktično je bil ves čas nad nama. Občasno sva ga prehitela,a je bil problem najt pametno lokacijo, bodisi so zavirale pogled hiše ali drevesa,ali koruza. Tako da sva ves čas vozila. Vmes je shelf postajal zopet fotogeničen. Na hitro se ustaviva v kraju Prelog ob Varaždinskem jezeru, kjer narediva par fotografij.




Shelf je bil že nad nama, zato se odpeljeva v smeri Koprivnice.Nekaj časa mu še slediva,a kaj kmalu linija pospeši. Tako da malo pred Koprivnico zaključiva z lovom, saj ni bilo moč več prestrečt. Če bi bila avtocesta, bi liniji zlahka sledila.




Prijavljen

paradolf
Moderator
Cumulonimbus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11205


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #7 dne: 05. Oktober 2019, 17:17:11 »

Lep shelfič. Super fantje  icon_wink
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
kuncci
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1975-07-11
Sporočila: 691


Lokacija: CELJE

« Odgovori #8 dne: 05. Oktober 2019, 17:37:28 »

 buttrock buttrock buttrock
Prijavljen

VREMENSKO OBČUTLJIV
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: