Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumZnanost in reportažeVremenski reporter (Moderatorji: paradolf, ŠTROMAR)Poslovilni lov na nevihte (17.9.2019)
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Poslovilni lov na nevihte (17.9.2019)  (Prebrano 2237 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
krispy123
ZEVS napovedovalec
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1995-11-08
Sporočila: 9107


Lokacija: Bistrica ob Dravi 296 m.n.v (Dravska dolina)
Kristijan1964@gmail.com
« dne: 18. September 2019, 11:14:51 »

Torej na včerajšnji dan so bili vetrovni pogoji zelo ugodni za razvoj tudi kakšne bolj fotogenične nevihte. Žal je bilo glede na količino in moč vetra po višini premalo energije za kaj konkretnejšega in izjemnega. Ampak če ne druga sem imel včeraj užitek ob spremljanju nevihtne linije, ki je nastala nad Pohorjem in je šla v smeri proti Hrvaški. Na vrhuncu je dala iz sebe tudi nekaj struktur. O tem kasneje.
Radar.







Moj prvi postanek je pri Zlatoličju, kjer opazujem nastanek intenzivne dežne zavese nad Pohorjem.



Začne deževati in hitro se premaknem južneje do Lancove vasi, kjer še sije sonce in mi kaže v avtu še kar 27 stopinj, v nevihto piha še soliden inflow. Nevihta se ni razvila do želene moči, na vzhodni strani se mi je hitro približevala dežna zavesa. Na vrhuncu se mi je pokazal tudi neizrazit shelf cloud.







Pogledam na radar, linija postaja vse bližja, reskiram in se odpravim še par km južneje med Haloze vse do Podlehnika. A hkrati me skrbi, zaradi slabega razgleda in zelo neugodne lokacije za lov na nevihte, pač zahodni del Haloz je zelo hribovit. Na slepo poiščem ugodno točko dol iz avtoceste in šprintam malo višje v gorice.



Zadeva postaja zanimiva, to je tisti vijola flek nad zahodnimi Halozami. Naredijo se zanimive striacije, na občutek je delovalo zadaj kot neki kratkotrajen mezociklon, spredaj pa sprva še shelf. Glede na radar je tole vsekakor bilo mogoče.











Zajame me močan naliv in gotova je zadeva. Vsaj nekaj dogajanja pa smo imeli tudi sedaj v septembru, nič posebnega, a vseeno sedaj pa je treba na polno štartat v sezono 2020.

Zaključna.



Prijavljen

mat89
Cumulonimbus

Odsoten Odsoten

RD: 1989-07-22
Sporočila: 11787


Lokacija: Orešje pri Ptuju 233m Član Zevs društva

Email
« Odgovori #1 dne: 18. September 2019, 20:36:22 »

 icon_wink
Prijavljen

Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: