Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumVremeSplošnoWRF-ARW v4 Recretos-Capillatus
Strani: 1 [2]
Natisni
Avtor Tema: WRF-ARW v4 Recretos-Capillatus  (Prebrano 8987 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-14
Sporočila: 2269

WWW Email
« Odgovori #15 dne: 06. Julij 2020, 13:01:19 »

Stvar še seveda dela, ampak sem jo šele sedaj zagnal ponovno, ko je nova nevihtna sezona. Danes malo za test hladne fronte na 5km ARW verziji, da vidimo potem kam dalje. Je pa to direkten zagon iz GFSja, brez gnezdenja.

Prijavljen

regulus
Cirostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 234

« Odgovori #16 dne: 06. Julij 2020, 22:22:52 »

Uauu a tudi to imaš lahko doma?  Shocked

Pohvalno Capillatus  praise
Prijavljen
Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

WWW Email
« Odgovori #17 dne: 09. Julij 2020, 21:24:54 »

Seveda imaš lahko doma, saj se WRF lahko žene že z srednje zmogljivim domačim računalnikom ali tudi prenosnikom. Seveda ne ravno 1km Super HD model.  icon_cool Ampak kakšne 12km, 8km, ali tudi 6km WRFje ni problem. Načeloma bi lahko naredil res tudi neko 1km Super HD varianto, a bi en zagon potreboval verjetno 14 dni za 24h napoved.   icon_biggrin

Danes delam malo teste za Sobotno fronto. Nič posebnega, samo delam sedaj še test s 4km verzijo, z gnezdenjem v 12km primarni domeni. Isti sistem kot ima recimo modellzentrale.

To je fronta v soboto okoli poldneva.

To pa je vertikalni presek nevihtnih celic v alpah, kjer se pregleda kako model računa nevihtno konvekcijo po višini. Vidi se višje odboje kjer se dela toča. Ampak na to vpliva veliko mikrofizikalna shema modela.

To pa je še primer simulacije neviht iz 12km verzije, ki tudi ima za takšno resolucijo zanimivo dobro predstavo.
« Zadnje urejanje: 09. Julij 2020, 22:02:12 od Capillatus » Prijavljen

Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

WWW Email
« Odgovori #18 dne: 09. Julij 2020, 23:10:57 »

Na vertikalnih presekih je sicer različna skala, in so celice drugače podobnih velikosti. Sem na hitro naredil te grafike in nisem uspel popravljati skale. Se pravi 4km vertikalni presek je zoomiran.

Načeloma pa nisem preveč zadovoljen s to verzijo 12/4km. Imel sem že nastavitve ki so dale dokaj dobre rezultate, potem pa sem spet malo popravljal fizikalne nastavitve in sedaj spet ne daje dobre rezultate. Seveda si prejšnje konfiguracije nisem nekam shranil, ker jih redno spreminjam. Res je tudi da je dosti razlik lahko med samimi situacijami.

Problem je očiten tudi s to fronto v soboto, ker pusti Slovenijo večinoma suho vsaj do polnoči na nedeljo, z izjemo Dinaridov in severnega Jadrana. Celinski del pa je načeloma suh. Verjetno je problem fizikalna shema prizemne plast kjer drži inverzijo premočno.

Glede na postavitve in sinoptiko, bi pričakoval scenarij kot ga ima recimo Lamma 3km WRF, z močnejšimi nevihtami v Severni in Vzhodni Sloveniji.. Tudi Super HD je vse prej kot suh. Cheesy

Sem dal sedaj na izdelavo še 12z zagon, in bom videl zjutraj kaj bo pokazalo, ker sem izbral drugačno konvektivno shemo in mikrofiziko. Prizemno fiziko sem pustil namerno isto.
Traja pa približno 2 uri da naredi 24h prognoze. Se pravi cca 6ur za 72h prognoze, ker modeli ki so gnezdeni, se delajo dlje, ker se istočasno računata 2 modela, in 12km in 4km. Verjetno bom tudi samo domeno prestavil malo bolj proti SZ, da bo večja pokritost samega prihoda fronte in tega "vstopnega sektorja".
« Zadnje urejanje: 09. Julij 2020, 23:16:00 od Capillatus » Prijavljen

krispy123
ZEVS napovedovalec
Cumulus
Odsoten Odsoten

RD: 1995-11-08
Sporočila: 7712

Lokacija: Ruše 309 m.n.v (Dravska dolina), Straß in Steiermark 254 m.n.v

« Odgovori #19 dne: 09. Julij 2020, 23:35:56 »

Kapo dol Capillatus za te podrobne analize. Le tako dalje.  buttrock
Prijavljen

Enjoy the weather, its the only weather you got
Matej1998
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1998-09-10
Sporočila: 314

Vreme je in bo!

Email
« Odgovori #20 dne: 10. Julij 2020, 22:43:29 »

Top  icon_wink
Prijavljen

Dež s Trsta zmoči za dva prsta, dež z juga zmoči za dva pluga in dež s Pomjana zmoči za dva pjana.
Strani: 1 [2]
Natisni
Pojdi na: