Dvodnevni lov na nevihte 6.7. in 7.7. 2019

(1/2) > >>

kripelj:
Pozdravljeni,

kot je vsem znano je za nami vremensko zelo pester vikend. Estofex je za nekatera območja izdal 2 zaporedna lvl 3.
Že cel prejšnji teden smo opazovali razvoj potencialno zanimivega nevihtnega setupa v soboto in nedeljo. V petek zvečer smo se odločili, da bo sobotni chase target SV Italije, nekje med Benetkami in Pordenone. Za to območje so modeli nakazovali najlepši vetrovni profil ob precej ekstremni nestabilnosti z 2-3 kJ MLCAPE.
LCL pod 1000 m in nekaj jugovzhodnika pri tleh je dajalo upanje tudi na kak tornado v bližini obale. Osebno so me sicer motile nizke hitrosti vetra v spodnjih plasteh, kljub lepemu povijanju.

Okoli 14 h sem startal iz Maribora in na poti pobral standardno ekipo, Mateja, Aleša in Domna. Modeli so kazali dokaj pozen začetek proženja neviht, tako da nas je nekoliko skrbelo, da bo vse prišlo v temi, pa tudi to, da bi hkrati eksplodiralo več celic, ki bi se hitro združevale v clustre in nato letele na Jadran v obliki velikega neorganiziranega MCS.
Nekaj pred 17 h prispemo v Furlanijo, kjer je takrat še vse mirno in sončno, tako da si privoščimo pivo ob pogledu na morje. Kmalu opazimo SZ od Pordenona prve plohe, ki hitro prerastejo v nevihte. Zaradi del na cesti nam google mapsi kažejo skoraj eno uro do tja, tako da nimamo več kaj dosti časa in pospešimo proti tistemu območju. Vmes se nevihta precej razbohoti in želi dobiti neko linijsko obliko. Ko prispemo na lokacijo je spredaj nevihto že zalivalo, strukture pa so bile povsem skrite v zavesi. Obrnemo nazaj proti jugu, če bi se slučajno južni del uspel odcepiti, kar se na našo srečo tudi zgodi. Kmalu imamo pred sabo res lepo HP supercelico s shelf cloudom in mezociklonom polnim striacij.
Radarske slike ima shranjene Matej in jih bo kasneje dodal v temo.





Po kakšnih 5 minutah fotografiranja nas zajame outflow, jedro pa je blizu, tako da je čas za premik. Spet zavijemo na avtocesto proti vzhodu in upamo, da ne bo preveč zastojev zaradi del na cesti. Nedaleč stran nas proti severu ves čas spremlja točonosna zavesa, v kateri je bila glede na poročanja toča debela tudi okoli 8 cm. Ker google maps kažejo kar konkreten zastoj pred nami zavijemo na bencinsko črpalko, da se tej toči izognemo. Vmes naredimo še nekaj fotk res impresivne celice, ki je skoraj nad nami.



Ocenimo, da zastoj vseeno ni tako dolg in da ji lahko pobegnemo če takoj krenemo naprej. To storimo in ponovno pridobimo nekaj kilometrov prednosti pred njo, nato pa pred glavno kolono skrenemo iz avtoceste in proti Lignanu, da jedro potuje severno od nas.
Na poti imamo še nekaj minut za fotografiranje, nato pa je čas za pobeg proti jugu.





Celico spustimo naprej in opazujemo novi supercelici za njo. Žal gre hitro vse v cluster in čas je za odhod proti apartmaju v Portorožu. Ustavimo se še na Socerbu, za fotografiranje crawlerjev na zadnji strani nevihtne linije, a se ne ujame nič posebnega. V portorožu pojemo zdaj že tradicionalni kebab in spijemo pivo, nato pa je čas za zadnji pregled modelov in spanje.

DAN 2 (7.7.)

Zbudimo se ob 7:30, saj je predviden dokaj zgodnji začetek akcije. Zberemo se za mizo, kjer preučimo zadnje izračune. Kazali so se malenkost drugačni pogoji kot v soboto, z nekaj malega več vetra a bolj poravnanimi smermi po višinah in podobnimi vrednostmi energije. Opazimo nek koridor povečane heličnosti nekje južno od Karlovca in določimo to kot chase target. Modeli so kazali tudi prehod nevihtne linije čez našo obalo proti večeru, tako da bi nam lahko uspelo poloviti predfrontalne supercelice v notranjosti Hrvaške in se še pravočasno vrniti na Primorsko.

okoli 9 krenemo proti Karlovcu in malo pred poldnevom prispemo na lokacijo. Vmes se v okolici Učke sproži močna supercelica, ki zavija navzdol proti Reki. Ker je njena pot po povsem neprimernem terenu za lov jo pustimo na miru in upamo, da njeno nakovalo ne bo dušilo konvekcije na našem območju kasneje. Hkrati so se prve dokaj stacionarne backbuilding celice že prožile JZ od Novega mesta. Opazujemo, če bi se katera uspela odcepiti od ostalih in pospešiti proti vzhodu, kar se nato tudi zgodi. Na začetku je šlo za skupek treh močnejših celic, kasneje pa je ena od njih zavila v levo proti Zagrebu, ena pa desno, proti nam. Kljub temu, da left mooverca v tistem trenutku izgleda močnejša, se odločimo za right mooverco in se postavimo na lokacijo. Kmalu se nam odpre pogled na lep steber s shelf cloud-om pod njim. V celici je tudi precej zelenkaste barve, ki nakazuje na prisotnost toče.

Pred nami je nek domačin kuril ciprese in zanimivo je bilo opazovati, kako dim vleče v celico (inflow).



S približevanjem celice se kontrasti izboljšujejo in dobiva vse bolj impresivno obliko.














Celica je na tem mestu že pri avtocesti in narediti bi morali core punch, da pridemo pred njo in zavijemo proti Sisku. Zaradi velike verjetnosti, da je v celici debelejša toča se odločimo, da to ni najbolj pametna ideja, pa tudi južno od nje je že nastala nova nevihta, ki je kazala zanimivo rain-free bazo in bi lahko prerasla v naslednjo supercelico.
Žal se to ne zgodi in nevihta hitro oslabi, tako da se odločimo za premik nazaj proti slovenski obali, saj je v Furlaniji že nastalo nekaj neviht, ki bi se lahko organizirale v nevihtno linijo. Na poti opazujemo velike nanose toče v vasi Fužine, severno od Velebita. Ljudje so dejansko kidali točo, kot pozimi sneg. Najdebelejši komadi so še vedno dosegali premer okoli 3 cm, več kot 2 uri po tem ko je območje prečkala supercelica. Tudi avti so utrpeli precej poškodb.

Ko prispemo na Socerb je pri Benetkah močna supercelica, ki ima smer nekako za Pulo. Zaradi že ogromno prevoženih kilometrov se odločimo, da ne gremo za njo in upamo, da bo tudi severno od nje sprožilo kaj novega in bi nevihtna linija potem prešla tudi našo obalo. Linija se ne formira, zato krenemo proti domu.

Če povzamem, lov za prste obliznit, z dvema krasnima supercelicama v dobri družbi ob obilo zajebancije. Naj se čimprej ponovi  :icon_wink:

Lp, Jernej




paradolf:
Čestitke vaši ekipi za ulov  :clap: Dve res lepi celici  :icon_wink:

Naša ekipa pa bo ta vikend hitro skušala pozabiti.
V soboto smo bili pred vašo lepotico ko še ni imela struktur oziroma je bilo vse še v dežju. Po prvem premiku proti jv je ostalo podobno in smo nato poizkušali priti na njeno zahodno stran, kjer je bilo na radarju videti bolj ozek pas med suhim vremenom in padavinami. Žal smo nato prišli do zaključka, da smo šli en izvoz preveč zahodno in nato po lokalnih cestah nismo uspeli priti do njanega zahodnega roba nazaj proti vzhodu.
Ker je takrat njeno jedro že "šlatalo" avtocesto, si nazaj nekako nismo upali več po ac in tako ostali za njo v izgubljenem položaju. Po lokalnih cestah bi jo morda lahko prehiteli šele blizu naše meje, a nekako nismo šli v to.
Za konec smo padli še v 7 km zastoj, ko so zaprli AC in obvoz speljali po lokalnih cestah.  :icon_rolleyes:

V nedeljo smo ciljali na podobno lokacijo. Supercelica ki je pri Benetkah šla na morje nam ni bila očitno usojena. Vzhodno od njenega glavnega jedra je nastalo novo manjše z sicer nekaj strukture, a nam je le to preprečilo da bi videli kaj več proti zahodu.

kripelj:
Žal pride včasih tudi tak lov ko gre vse narobe ja. Fajn prespat in naslednjič spet na polno, še bo akcije.  :icon_wink:

Nasploh ne vem kaj Italijani delajo s to avtocesto. Odkar smo začeli loviti na tem območju nekaj let nazaj je isto, s samimi zožanji in omejitvami. Res nevarno, če padeš v kolono, za sabo pa imaš supercelico ki stresa debelo točo...
Nam se je nekako izšlo ostati spredaj do izvoza za Lignano, naprej pa je bila konkretna kolona in si nismo upali dalje, ker bi nas celica skoraj sigurno zajela.

Neurje123:
 :icon_wink:

Thor:
 :buttrock: :icon_wink:

Navigacija

[0] Seznam sporočil

[#] Naslednja stran