Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumZnanost in reportažeVremenski reporter (Moderatorji: paradolf, ŠTROMAR)Spektakularna 'mothership' supercelica v Padski nižini, 11.5.2019
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Spektakularna 'mothership' supercelica v Padski nižini, 11.5.2019  (Prebrano 1047 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
markokorosec.net
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1108

*STORM CHASER*

« dne: 17. Maj 2019, 13:48:32 »

Pozdravljeni,

nekako je bilo potrebno otovoriti sezono lova neviht pri nas v 2019. Zanimivo, točno 5 let po tornadu pri Dignanu v Furlaniji, spet ponovitev ostre doline čez Alpe. Fronta prejšnji vikend je postala potencialno zanimiva, zato sem jo po preučitvi kart mahnil v severno Italijo. Cilj je bil nekje južno od mesta Vicenza v pozno popoldanskih urah. Na koncu se je izkazalo, da je bila analiza in napoved modelov uspešna, saj sem pri kraju Montagnana doživel svojo najlepšo supercelico kariere v EU  zaba icon_mrgreen

Takole pridem na lokacijo in že me je potegnilo na to predfrontalno celico med vsemi, ki so nastale nekje na konvergenci v bližini dryline iz Apeninov in vlažnega LL jeta iz delte Pada. Vidim da veter je ugoden, cel čas konstantno vleče konkreten vzhodnik iz Jadrana na ravnino. In slutil sem, da bo struktura podivjala ob tem vetru, sicer ni bilo pretirano toplo.

Nekaj minut kasneje in seveda bližje, je že konkreten mezociklon! Ob tem je RFD precej močno začel zaobjemat wall cloud, da se je naredil kar debel funnel cloud. A stika s tlemi in morebitnega tornada za tistim drogom od tu nisem videl. Po par minutah je izginil.

Nato sem se premaknil na drugo lokacijo nekaj km stran, da imam boljši pogled na celotno strukturo. Celica je bila sicer precej počasna in je polzela proti JV. Tule se pa začela predstava. Med vožnjo sem že videl, da so mezociklon močno krepi in dobiva vse lepšo obliko! Povsem spektakularen t.i. 'mothership' mezociklon s striacijami, močno rotacijo in nizkim wall cloudom ter inflow feederjem na desni. RFd zadaj pa precej močan. Čas slabo uro pred sončnim zahodom je bil ravno pravi za lepo svetlobo in barve čez strukturo.

Najbolj me je impresioniral zelo kompakten in večplasten t.i. 'BWER - bounded weak wecho region' oz 'vault region' na desni strani mezociklona, kjer se inflow v spodnji plasteh celice zajeda vanjo. Tam ni padavin in lahko vidiš rob mezociklona povsem čisto. To je pri nas zelo redko vidno in vsekakor dober znak, da so bili pogoji očitno ta dan zelo ugodni.

Sicer ta predel imam najraje pri tistih zverinah v ZDA, ker ko si tam spodaj imaš noro lep pogled v celico, običajno slišiš tuljenje vetra vanjo in šumenje zverinske toče takoj desno proti FFD. Precej nevarno sicer, ker je izredno ozek manevrski prostor, le kak km ali dva območja brez padavin, v njem sporadično prileti kaka ledena grenivka mimo glave, pa še pozitivke šlatajo v tem delu najbolj. Ampak je tako kul tam icon_razz

Kasneje me je prisilila v nov premik malce proti JV, da posnamem še par slik. Sicer je postopno začela slabeti, ker je zmanjkovalo energije in vetra, hkrati pa je hladna fronta že prodirala za njo. Supercelico je napelo, ampak pogled nanjo nič manj spektakularen! V ozadju se na prvi sliki vidi že drugo supercelico v daljavi, ki je pa kmalu crknila, ker ji je ta pobrala vso energijo. Vseeno ni to energija kot avgusta.

Vse skupaj je trajalo cca 90min, potem pa kar povratek domov v dežju in občasnih strelah v okolici. Sem pa ob tem tudi snemal video, tule je krajši timelapse dinamike supercelice:

https://www.youtube.com/watch?v=k0pioHcKvQk

Brez dvoma, po vseh stotinah supercelic ujetih pri nas v svoji 20 letni karieri, je tale prišla na prvo mesto. Tako konkretne stukture in dinamike pri nas v okolici še nisem videl. Ja, res je, lestvica je sedaj visoko in težko jo bo premakniti. Prasica je bila lepa, ni kaj icon_haha buttrock

LP,
Marko
« Zadnje urejanje: 17. Maj 2019, 13:52:28 od markokorosec.net » Prijavljen

gregach
Cumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-09
Sporočila: 7171

Email
« Odgovori #1 dne: 17. Maj 2019, 13:53:50 »

Huhu, noro lepa res!  buttrock drool love
Prijavljen

http://rudnica.zevs.si/custom.html

"Baba je tako kot oblak: če gre stran bo morda še lep dan."
krispy123
Cumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1995-11-08
Sporočila: 7272

« Odgovori #2 dne: 17. Maj 2019, 14:12:56 »

Tale reportaža pa je resnicno izvenserijska. Kaj naj recem, sam sem brez besed, 1 A. Kaksne megafantasticne strukture, tale je bila samo stoj in glej. beerchug buttrock
Prijavljen

Enjoy the weather, its the only weather you got
kripelj
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1995-03-02
Sporočila: 2384

Email
« Odgovori #3 dne: 17. Maj 2019, 15:27:38 »

Bolanija  icon_cool buttrock
Prijavljen
mat89
Uredništvo Biltena ZEVS
Cumulonimbus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1989-07-22
Sporočila: 10563

Email
« Odgovori #4 dne: 17. Maj 2019, 18:35:46 »

Top kolega buttrock, čim večkrat vzami zraven ta boljšo polovico, pa bodo mothership supercelice zagotovljene Grin
Prijavljen

paradolf
Moderator
Cumulonimbus
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 10249

robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #5 dne: 17. Maj 2019, 19:54:20 »

Mare najprej hvala da si tole tule delil. Naj ti pride v navado  icon_mrgreen
Kar se pa tiče strukture.... Celica je dejansko z naskokom izvenserijska.  praise
Čestitke za ulov, sploh pa ob nasplošno tako slabem začetku letošnje sezone. Kje za hudiča le si jo našel  icon_biggrin
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
Smučar
Stratokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-07-05
Sporočila: 3622

Email
« Odgovori #6 dne: 17. Maj 2019, 20:24:46 »

praise praise
Prijavljen
Thor
Altokumulus

Prisoten Prisoten

RD: 1981-10-10
Sporočila: 959

« Odgovori #7 dne: 17. Maj 2019, 22:04:52 »

icon_wink praise
Prijavljen

zevs.si
markokorosec.net
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1108

*STORM CHASER*

« Odgovori #8 dne: 19. Maj 2019, 01:04:43 »

Hvala vsem za komentarje!

Top kolega buttrock, čim večkrat vzami zraven ta boljšo polovico, pa bodo mothership supercelice zagotovljene Grin
Haha ja... in ne bo treba več čez Lužo  icon_haha icon_mrgreen

Mare najprej hvala da si tole tule delil. Naj ti pride v navado  icon_mrgreen
Kar se pa tiče strukture.... Celica je dejansko z naskokom izvenserijska.  praise
Čestitke za ulov, sploh pa ob nasplošno tako slabem začetku letošnje sezone. Kje za hudiča le si jo našel  icon_biggrin
Ja, ne škodi imet reportov, bom probal Tongue
Še sam nisem mogel verjeti, da se tole sestavlja, res... ampak ja, dobro nacentriral in je ratalo. Gremo dalje! buttrock
Prijavljen

medovreme
Administrator
Nimbostratus
Odsoten Odsoten

RD: 1979-04-12
Sporočila: 2422

« Odgovori #9 dne: 28. Maj 2019, 08:55:02 »

icon_wink
Prijavljen

Kaj je na obzorju?
Neurje123