Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumTehnikaVremenske postajePopravilo Davis dežemetra
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Popravilo Davis dežemetra  (Prebrano 16725 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« dne: 03. Februar 2019, 09:21:20 »

In še en problem s postajo. Beleži manj padavin, kot jih je sicer. Referenca sta mi še dva zbiralnika za dež na isti lokaciji kot Davisov. Težko je reči, da zreši za nek faktor, ker lahko nekaj časa deluje OK, potem pa začne "pešat".
Odprl sem zbiralnik in ga očistil, ročno sem naredil preklop in ni zablokiran. Nisem pa še testiral, ali vsak preklop konzola tudi zabeleži (to še bom).
Dokaz, da res ne deluje OK je bil tudi, ko je močno deževalo, dežja pa dolgo časa ni beležil (npr. 2 minuti).
Ob deževju v zadnjih dneh so bile periode, ko je močno zlivalo, kar bi se moralo poznati na t.i. "rain rate". Narisal sem graf, ki prikazuje rain rate in tudi skupno količino padavin, glej prilogo. Običajno je ob nalivih rain rate precej (!) višji, tukaj pa je vse skupaj zelo nizko.
Kakšen test lahko še naredim oz. kaj lahko preverim?
Kam se pošlje na servis?
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #1 dne: 11. Februar 2019, 17:53:39 »

V deževju v zadnjih dveh dnevih se je zbralo:
  • mehanski merilnik (zbiralnik): 65 litrov
  • Davis: 55.8 litrov

Napaka je torej očitna in velika. Ne vem, če je smiselno napako odpraviti kar v softveru al na Davisovem zbiralniku? Tam dovoljuje popravek za nekaj %, v mojem primeru pa je dobrih 15%.
Prijavljen
MINIMAX
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1967-11-30
Sporočila: 4847


Lokacija: Ljubljana-Polje

« Odgovori #2 dne: 11. Februar 2019, 18:55:21 »

Ali je merilnik v "wasserwagi"?
Prijavljen

MINIMAX
Lj-Polje
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #3 dne: 11. Februar 2019, 19:07:41 »

Če sem prav pošten, ne popolnoma. Je na robu obročka. Lahko še to popravim za naslednjo meritev.
Prijavljen
alze
Član VD ZEVS
Altokumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 670


Lokacija: Nova Gorica, 103 m

WWW
« Odgovori #4 dne: 13. Februar 2019, 18:05:12 »

Podobne simptome sem imel tudi z mojo postajo. Zamujala je z začetkom štetja padavin ob nalivu, premalo je kazala in po nekaj dneh nič več.

Zamenjal sem reed senzor in je ok http://forum.zevs.si/index.php/topic,3122.msg324878.html#msg324878
Prijavljen

<- Klik
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #5 dne: 13. Februar 2019, 19:27:16 »

Hvala za nasvet. Podobno sem razmišljal tudi jaz, a se mi zdi malo prezgodaj za tak defekt (2,5 leti). Glede na ceno postaje bi pričakoval, da takih težav ne bo. Sicer pa ne zamuja z beleženjem, le ob močnejšem dežju ali nalivu ne poroča pričakovanih podatkov.
A ti si reed switch menjal sam?
Prijavljen
alze
Član VD ZEVS
Altokumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 670


Lokacija: Nova Gorica, 103 m

WWW
« Odgovori #6 dne: 13. Februar 2019, 20:00:50 »

Ja, le malo nerodno je priti s spajkalnikom zdraven. Pred zamenjavo je potrebno pogledat kako so obrnjeni kontakti v stekleni cevki (senzorju)
Prijavljen

<- Klik
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #7 dne: 26. April 2019, 21:44:38 »

Nadaljevanje teme: Gorazd mi je posodil klasični (umerjeni) zbiralnik za dež in v zadnjih nekaj epizodah sem naštelal kalibracijska vijaka za 1,5 obrata. Po tem mi kaže presenetljivo podobne vrednosti. V zadnjem deževju je zbiralnik zbral za 61 litrov/m2, Davis pa je zabeležil 59.8 litra/m2. V prejšnjih plohah je Davis pokazal pa malenkost več (recimo za 1-2 mm razlike).
Sklepam, da je reed stikalo zaenkrat v redu (trkam).
Prijavljen
TgT
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1983-06-04
Sporočila: 1657


Lokacija: Dobrava, Slov.Konjice 342m.n.v.
LFC :)


WWW
« Odgovori #8 dne: 27. April 2019, 00:34:13 »

Do sedaj, od 1.1.2012, sem kalibriral dezemer enkrat, vedno pa merim vzporedno še z ročnim za primerjavo.
Prijavljen

Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #9 dne: 12. November 2019, 10:50:45 »

Spet težave z merjenjem padavin. Referenca je ročni merilnik + 2 preklopna, ki sta poleg oz. 50 metrov stran. Davis kaže premalo, približno 20%. Spet sem obrnil za en pol obrat ter po par dneh še za enega. Glede na specifikacijo, bi moralo to konkretno spremeniti beleženje (cca 12% ali več). Kljub temu pa sprememb ni.
Ali je možno, da je res vzrok reed switch? Še vedno deluje, beleži padavine, le precej manj. Šalčke so čiste, zbiralnik je zglancan, postaja v levelu. Z robcem sem narahlo obrisal switch, ker je bil orosen.

@alze: a imaš še kak switch na zalogi? :-) A si uporabil običajen spajkalnik al kaj posebnega? A moraš "podret" postajo al lahko narediš to na licu mesta?
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #10 dne: 12. November 2019, 14:20:49 »

Še to: ali je možno, da je vzrok baterija v ISS enoti? Notri je še original, stara malo čez 3 leta. In še to sem bral, da bi mogoče pomagal reset ISS enote in/ali konzole.

Stikalo sem naročil in dobim jutri. Bi pa pred cinjenjem rad preveril ostale lažje možnosti. Kar sem še v zadnjem času spreminjal je, da sem anemometer preklopil z ISS enote na wireless transmitter. Lahko da ga to občasno kaj moti? Kot sem bral na forumu, ima z menjavo stikala izkušnje tudi @matic19 . Če obstaja kakšna fotka (magnet dol, kje je trenutno stikalo, itd) bi se priporočal.
Prijavljen
matic19
Administrator
Altostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1990-09-19
Sporočila: 1827


Lokacija: Ig

Email
« Odgovori #11 dne: 12. November 2019, 19:34:25 »

Baterija ne bi smela imeti veze, prav tako reset zunanje enote. Tu gre po mojem dejansko za počasno odpoved reed stikala, ki se verjetno vedno bolj "lima" skupaj. Zamenjaj in boš videl. Kot je že @alze napisal, bodi pozoren kako je obrnjen preden ga menjaš, ker če bo narobe, ne bo meril padavin. Slik nimam, ker ga v dežemeru še nisem menjal, ne more biti pa prav hudo zahtevno.

Morda ti bo v pomoč tole: http://www.dvautier.com/misc/davis.htm

Drugače pa če googlaš "davis rain gauge reed switch" in iščeš po slikah, najde precej slik v različnih stopnjah razdiranja.

 
« Zadnje urejanje: 12. November 2019, 19:38:40 od matic19 » Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #12 dne: 12. November 2019, 19:57:21 »

matic19, hvala za odgovor. Medtem sem še bolj podrobno pregledal navodila, itd. in ugotovil, da sem v narobe stran vrtel... Ma roko bi dal, da sem vrtel v pravo smer (narisano na podlagi dežemera) in se tudi čudil, zakaj spuščati vijak, če pa bi bilo bolj logično višat.
Kakorkoli, ni mi logično, da se je "čez noč" beleženje poslabšalo, zato bom bolj pazil, kaj se dogaja v naslednjih dneh. Reed stikalo dobim in bo v pripravljenosti :-)

Zaenkrat hvala in bom poročal, če bo kakšna sprememba.
Prijavljen
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: