Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumTehnikaKaj in kje kupitikatero naj kupim
Strani: [1] 2 3 ... 5
Natisni
Avtor Tema: katero naj kupim  (Prebrano 67036 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
fmd17
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 19


Lokacija: Dobravšce 4224 Gorenja vas

« dne: 20. Oktober 2018, 19:25:49 »


Pozdravljeni vsi         
V kratkem nameravam kupiti vremensko postajo DAVIS. Ponudbi imam za dve, pa mi vse ni čisto jasno. Zanima me koliko manj, ali slabše podatke bom dobil, če kupim cenejšo 6250 Vantage VUE. oziroma, kaj bi dobil več, če kupim dražjo 6152 VANTAGE PRO 2 WIRELESS EU. Zanima me tudi, za kako dolgo časa se shranjujejo podatki na data loggerju USB, preden se brišejo,  ker vsaj v začetku ne bom stalno priklopljen na računalnik. (ali zadošča pomnilnik za en teden?)
Tudi še nisem izvedel od prodajalca ali so konzole priložene, in kaj bom še rabil. Prej bi rad razčistil čim več stvari -ne maram presenečenj. Hvala vam za odgovor  MFD17  Wink
Prijavljen
matic19
Administrator
Altostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1990-09-19
Sporočila: 1827


Lokacija: Ig

Email
« Odgovori #1 dne: 20. Oktober 2018, 19:42:49 »

Tule je primerjava obeh postaj: https://wxobservation.com/davis-vantage-vue-vs-vantage-pro2/

Na kratko: Vantage Vue ima zunanjo enoto sestavljeno iz "enega kosa" kar pomeni, da obstaja kompromis med tem, ali meriš dokaj natančno veter na 10m recimo in potem temperatura morda malo odstopa, ali pa obratno, če meriš veter na 2m. Pri Pro2 je vetromer ločen in ga lahko postaviš višje na drog, hkrati pa meriš temperaturo na 2m. Kar se tiče natančnosti, razlik ni, ker so v njih identični sestavni deli, le plastika je drugačna.

Datalogger ima določeno število vnosov, ki se shranjujejo vanj. Koliko časa bo shranjeval je odvisno od izbranega intervala shranjevanja. Spodaj je izsek iz navodil, kjer je opisano, koliko časa lahko shranjuje. Prvi vnosi se po tem času pričnejo prepisovati.

Konzole so vedno priložene, dodatno se kupijo dataloggerji. Torej, potrebuješ postajo + datalogger za povezavo na PC. Brez dataloggerja in povezave na PC Daviske ne delajo preveč dobro, ker se jim, recimo, ura popravlja le preko komunikacije z računalnikom.

Upam, da sem ti s tem odgovoril na tvoja vprašanja  icon_wink
Prijavljen
matic19
Administrator
Altostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1990-09-19
Sporočila: 1827


Lokacija: Ig

Email
« Odgovori #2 dne: 20. Oktober 2018, 20:17:12 »

Načeloma se ne kvarijo, tudi v društvu so že postaje, ki delajo preko 10 let brez večjih problemov. Kot pri vseh stvareh je potrebno postajo redno vzdrževati, so pa po mojih izkušnjah plastični deli kvalitetni in se ne zlomijo kar tako. Tudi na Lubniku je Daviska, ki je izpostavljena zelo grobim razmeram in bo januarja vstopila v 5. leto delovanja.
Prijavljen
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #3 dne: 22. Oktober 2018, 09:47:50 »

Za približno tretjino do polovico cene lahko dobiš tudi neoriginalen data logger.

Nekateri nadvse jezi cenovna politika Davisa, ki vsako figo zaračuna do neba.

Nisem pa povsem siguren ali kdo tule naokrog ima kak tak datal logger?
Prijavljen

gore
Cirostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1970-12-24
Sporočila: 203

Lokacija: Laniše (med Kamnikom in Krvavcem), 405 metrov na morjem

WWW
« Odgovori #4 dne: 22. Oktober 2018, 11:02:39 »

Jaz imam od spomladi Vantage Vue (tukaj).
Zadovoljen. Videti je zanesljiva zadeva, dovolj preprosta. Vse skupaj po zraku prileti v hišo na konzolco, potem pa imam tisti generični (neorignalni) data logger. Od tam pa naprej v Raspberry PI, kjer potem Weewx obdela vse skupaj in pljune na zunanji strežnik.
Kakšnih posebnosti niti pri data loggerju nisem opazil, čeprav imam v spominu, da se je na začetku nekaj pojavljalo v dnevnikih, kar naj bi bilo povezano s tem.
Prijavljen
inaj
Cirostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1960-01-03
Sporočila: 200


Lokacija: Ljubljana - Barje; ILJUBLJA225; 287 nm

Email
« Odgovori #5 dne: 22. Oktober 2018, 12:20:52 »

Pozdravljen fmd17!

Ravno tako kot ti, sem že v preteklem letu izbiral med obema tvojima, a sem se v začetku leta odločil za 6153 VANTAGE PRO 2 WIRELESS EU, seveda pa sem vse podrobno preveril in se odločil kot sem se odločil.

Zakaj? Naprava je od obeh tvojih, ki jih gledaš cenovno najdražja, pa ne bistveno (če si član ZEVS-a, lahko te naprave kupiš pri VNET, d. o. o. s 15% popustom), a zaradi ventilatorja, ki služi, da v prostoru senzorja zunanje temperature stalno izmenjava zrak in so temperature bolj realne, kot sicer brez le-tega. Pomembno pri tem je tudi na kateri lokaciji bo naprava stala (travnik ali tlakovane površine) in koliko od tal. V primeru postaje 6152 ali 6153 tako lahko vetrnico namestiš na drugo lokacijo (druga višina - za pravilno merjenje vsaj 10 m od tal), kot samo VP (za temperaturo se meri na višini 2 m od tal), saj ima kabel dolžine 12 m, lahko pa tudi preko brezžičnega senzorja. Pri 6250 pa te možnosti ni! icon_question

Torej razlika med tvojima dvema gledanima napravama je v tem, da je 6250 v enem kosu, 6152 in 6153 pa ima možnost ločitev vetrnice za merjenje vetra od same postaje. Sam pa moraš vedeti, kako natančne meritve želiš prejemati. 6153 pa ima razliko od 6152 v dodatnem ventilatorju, kot sem omenjal zgoraj.

Davis 6250 Vantage VUE in 6152 VANTAGE PRO 2 WIRELESS EU ventilatorja nimata, 6250 Vantage VUE pa tudi nima te možnosti različne postavitve za merjenje temperature in hitrosti in smeri vetra, ker je v enem kosu, ali na višini 2 m, ali na višini višje od 2 m..

Definitivno je res, da sta obe napravi, ki jih primerjaš za nakup odlični in seveda se boš odločil za tisto verjetno, do kam cenovno sežeš.

Morda za to že veš, pa vseeno, na ZEVS-ovem portalu imaš cenik in lahko vse te naprave, ki sem ti jih omenil cenovno primerjaš.  icon_arrow

Za vse ostalo, ki pa posledično še prinese k napravi in načini shranjevanja, pa so ti že opisali kolegi pred mano. Če pa rabiš še kakšno podrobnejšo informacijo mi piši na zasebca.

Morda sem ti kaj pomagal, ti pa se pametno odloči! Pa odličen nakup. icon_wink
« Zadnje urejanje: 22. Oktober 2018, 12:27:58 od inaj » Prijavljen

Inaj
TAĐIKI
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1980-01-01
Sporočila: 258

Lokacija: Podlog, V.Lašče

« Odgovori #6 dne: 22. Oktober 2018, 19:03:17 »

Jaz imam obe.
Pro dva cca. 10 let in deluje BP.  Pri njej je dezemer natancnejsi, ker je bolj globok od vue in se mocnejse padavine ne odbijejo ven. Anemometer pa ti bo na visini lahko izmeril mocnejse sunke.
Vue imam od spomladi in jo uporabljam za merjenje temperatur, kjer mi pase. Je mobilnejsa, ce jo zelis premikati.
Sem pa z obema zadovoljen.

Zdaj pa se moje vprasanje za poznavalce. Imam dataloger, a nikjer ne najdem vmesnika za PC. Ima nek cuden mikro/mini USB in ne najdem mame, da bi ga prikljucil. Lahko kdo pomaga?
Prijavljen
matic19
Administrator
Altostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1990-09-19
Sporočila: 1827


Lokacija: Ig

Email
« Odgovori #7 dne: 22. Oktober 2018, 19:21:47 »

Zdaj pa se moje vprasanje za poznavalce. Imam dataloger, a nikjer ne najdem vmesnika za PC. Ima nek cuden mikro/mini USB in ne najdem mame, da bi ga prikljucil. Lahko kdo pomaga?

Rabiš navaden mini USB kabel, kot je recimo tale: https://www.mimovrste.com/usb-kabli/digitus-kabel-usb-a-b-mini-18-m-dvojno-oklopljen-crn

Na datalogerju je ženski mini USB konektor Smiley
Prijavljen
TAĐIKI
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1980-01-01
Sporočila: 258

Lokacija: Podlog, V.Lašče

« Odgovori #8 dne: 22. Oktober 2018, 21:37:26 »

Matic, ravno to je, da ima moj loger zensko, kot je na tvojem linku... naredim sliko...
Prijavljen
fmd17
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 19


Lokacija: Dobravšce 4224 Gorenja vas

« Odgovori #9 dne: 22. Oktober 2018, 21:48:24 »

Hvala vsem
Še vedno sta v igri obe. Tudi dan, ko bom šel v VNET imam že določen. Do konca bom v dilemi. Pri boljši me moti velikost in ne cena. Napravo bom namestil na cca 4 m visoki leseni uti. Izdelat ali prilagodit moram še konzolo. Če sem prav razumel navodila rabim cev fi 33mm najbolje iz inox-a. Pripeljat moram tudi elektriko. Nekako upam, da bom vsaj do računalnika speljal letos, po tem pa bomo videli.
LP.
Prijavljen
max
Global Moderator
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 8232


Lokacija: Griže pri Žalcu 299m

WWW Email
« Odgovori #10 dne: 22. Oktober 2018, 21:52:32 »

Za samo postajo ne rabiš elektrike  Wink  Za Sprejemno konzolo pač, vendar to lahko imaš v hiši, če uta le ni predaleč.
Pa še to, vpliv ute na merjenje temperature zraka bo kar velik...... icon_rolleyes
Prijavljen

tomazsta
Član VD ZEVS
Altostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1960-12-29
Sporočila: 1431


Lokacija: Rakitna 827m nv 5 km-> Krim; 19 km JZ-> Ljubljana

WWW
« Odgovori #11 dne: 22. Oktober 2018, 22:48:18 »

Pozdravljen,

Preden greš v VNET jih prosim pokliči, ker to ni neka trgovina ampak samo zastopnik, ki pa ni ves čas dosegljiv na lokaciji. Preden boš uveljavljal popust moraš urediti članstvo v ZEVS društvu, ker brez tega ne bo popusta.
Prijavljen

VP Rakitna, 827m: Davis Vantage Pro2 plus

http://rakitna.zevs.si
fmd17
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 19


Lokacija: Dobravšce 4224 Gorenja vas

« Odgovori #12 dne: 23. Oktober 2018, 06:31:50 »

VNET nameravam obvestiti, da pridem. Član društva sem tudi, ne vem pa kako jim bom dokazal.
Zanima me tudi, kakšen vpliv bo imela uta na meritve, če bo vse skupaj kakšen meter nad streho.
LP. Wink
Prijavljen
max
Global Moderator
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 8232


Lokacija: Griže pri Žalcu 299m

WWW Email
« Odgovori #13 dne: 23. Oktober 2018, 08:31:17 »

Zanima me tudi, kakšen vpliv bo imela uta na meritve, če bo vse skupaj kakšen meter nad streho.
LP. Wink

Streha ute se poleti in pozimi ob sončnem vremenu segreva ane? Pojdi stat na streho poleti, pa voš videl kako bo vroče, posledično ti bo potem merilo temperaturo 1m nad uto, ne pa realno temperaturo ozračja!  icon_exclaim

Temperatura 1m nad streho ute, lahko poleti poleti došeže tudi 45°C ali več icon_exclaim

Ko sem sam začel meriti temperaturo, sem imel termometer postavljen 1m oddaljen od naše drvarnice(ne nad streho), na višini 2m nad travnato površino, pa je bila razlika od sedanje lokacije poleti kar za 5°C  icon_rolleyes
« Zadnje urejanje: 23. Oktober 2018, 08:35:42 od max » Prijavljen

inaj
Cirostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1960-01-03
Sporočila: 200


Lokacija: Ljubljana - Barje; ILJUBLJA225; 287 nm

Email
« Odgovori #14 dne: 23. Oktober 2018, 08:33:05 »

Kot sem ti že v prejšnji pošti navajal - namestitev. Različne podlage pod VP se različno segrevajo. Ravno tako je s streho ute, ki ima povsem drugačno segrevanje kot zemljina. Hitreje se segreje in ima celo višjo temperaturo kot če je to na zemlji - travniku. razlika je tudi v barvi strehe, pa vrste strehe - pločevina - strešnik - tegola ipd. in na koncu tudi barva strešne kritine. Vse to vpliva na oddajanje toplote - fizika. Seveda so vplivi odvisni od pravilnosti podatkov temperature. Te temperature lahko nihajo do tudi 10°C razlike, tega se je treba zavedati! icon_arrow

Zato pa moraš pretehtati se tudi pametno odločiti za mesto postavitve, ki ti vpliva na verodostojnost oziroma pravilnost podatkov, ki ti jih bo VP oddajala. Če pa se boš še vedno odločil za postavitev VP na streho, pa ti predlagam, da drog postaviš nekoliko više vsaj za 2-3 m. Zavedati pa se moraš tudi, če se odločaš za VP 6250 (predvidevam, glede na to, da jo postavljaš na drog ute in, da praviš da sta napravi 6152 in 6153 preveliki), da so temperature na tem mestu bistveno drugačne, kot na višini 2 m od tal. Še enkrat ta VP nima prezračevanja temperaturnega senzorja, kar tudi vpliva na razliko oziroma točnost zabeleženih podatkov na VP. icon_question

Vsekakor dobro pretehtaj, kam postaviti in katero VP. Vem, da ti bo uspelo in ob tem uživaj! icon_wink
« Zadnje urejanje: 23. Oktober 2018, 08:35:36 od inaj » Prijavljen

Inaj
Strani: [1] 2 3 ... 5
Natisni
Pojdi na: