Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumZnanost in reportažeVremenski reporter (Moderatorji: paradolf, ŠTROMAR)Pestro vremensko dogajanje v Istri, med 31.8-1.9.2018
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Pestro vremensko dogajanje v Istri, med 31.8-1.9.2018  (Prebrano 4465 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
mat89
Cumulonimbus

Odsoten Odsoten

RD: 1989-07-22
Sporočila: 11778


Lokacija: Orešje pri Ptuju 233m Član Zevs društva

Email
« dne: 04. September 2018, 22:05:14 »

V petek sva se z Jernejem, zopet odpravila na lov za nevihtami v Istro. Malo pred 16 kreneva z Maribora. Cilj je tokrat bil Socerb, saj sva upala da se ponovi sobota 25 avgusta, ko so bile res lepi udari strel. Na Socerbu se dobimo še z Domnom, kasneje se nam pridruži še uporabnik Zevs foruma neurje. Pihala je tudi šibka burja, kar je bil slab znak za nevihte. Nad morjem je bil večji padavinski pas, ki je imel le nekaj udarov strel. Ko se je padavinski pas pomaknil nad Furlanijo, se je za njim sprožila ploha, ki je kmalu prerasla v supercelično nevihto. Malo še počakamo, da vidimo kam se bo pomikala nevihta, a kaj kmalu je bilo jasno da bo potrebno it v Istro.


Pogled na animacijo padavin






Ustavimo se malo pred krajem Červar-Porat. Žal nismo našli najbolj primerne lokacije za slikat, pa tudi časa za iskanje boljše ni bilo.


Supercelična nevihta je počasi razpadala




Šele pri obdelavi fotk sem opazil, da sem vseeno ujel trombo, sice rzelo daleč, ampak prva tromba je ujeta Grin
Izrez












Kasneje le najdemo odlično lokacijo v kampu Lanterna. Nevihta pa je že na celini. Poskušam ujet še kak strelo, čeprav jih je bilo čedalje manj.
Pogled na mesto Novigrad




Gremo v avto, malo zadremat, ampak časa za počitek n ibilo veliko.

Kmalu se malo pred obalo, razvije nevihta(malo po 1 uri zjutraj). Ker je bilo udarov malo, imam namen pospravit opremo, še zadnjič sprožim na sprožilec, in naenkrat udari moja do sedaj najlepša strela(pozitivka). Kljub temu da je udarila manj kot km vstran, slike ni prežgalo.


Še zadnja in nevihta oslabi


Ujame se še ta


Oddaljeni bliski v smeri Savudrije



Kmalu se malo pred nami razvije nova nevihta in to res v kratkem času. Začne bliskat v nakovalu. Takoj obrnemo fotoaparate na to celico, v upanju da vrže kakšno pozitivko. In res kaj kmalu začnejo pokat. Jaz sem jih nekaj zgrešil. Bili so tudi lepi mammatusi, ki jih je osvetljevala tudi luna. Počasi se je tudi že danilo. Celica je kmalu prerasla v supercelico.
Animacija




























Supercelica z pozitivko buttrock







Shelf cloud






Meni skoraj da zmanjka baterij oz. ostala je še ena črtica. Ko se je že zdanilo, je nastala nova nevihta z lepo dežno zaveso nad Novigradom.


Ker nismo celo noč nič spali, smo bil izjutraj res ornk otrujeni. Zato smo šli malo poležat v kamp v Rovinju, kjer se je te dni mudil Domen. Ob okoli 9 ure pa se nad Rovinjem razvije nova nevihta z močnim grmenjem in dolgotrajnimi nalivi. Nevihta se je dlje časa obnavljala, deževalo je vsaj 2 uri, z kratkimi suhimi obdobji.
Malo pred 13 uro se Jernej odpravi na obalo pogledat kakšno je stanje. Midva z Domnom ostaneva v kampu. Kmalu Jernej pokliče da je nad morjem supercelica. Hitro odhitiva na obalo.
Animacija padavin, lepo se vidi zavijanje nevihte v desno, pa čeprav po radarju ni zgledalo preveč močno. Žal sva najlepši del zamudila.








Popoldan sva imela z Jernejem namen krenit proti domu, ampak je bilo na cestah velika gneča. Pa tudi modeli so nakazovalo večerno akcijo, za to sva se odločila da ostaneva do večera.
Nad morjem se je proti večeru začele prožit nevihte. Odločimo se je da gremo do Rovinja in poskušamo ujet kakšno strelo nad mestom. Žal je nevihta malce oslabela in bila tudi predaleč od obale.

nek slab shelf cloud






Domna odpeljeva nazaj do kampa, midva pa kreneva malo pred 22 uro proti domu, saj modeli niso kazali več nobenega proženja.
Ustaviva se še na obali(Belvedere), kjer z prtljažnika poskušava ujet kakšno strelo. Enkrat je udarilo zares blizu.



Prijavljen

Smučar
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-07-05
Sporočila: 5496


Lokacija: Notranje Gorice pri LJ (300 m.n.v.)

Email
« Odgovori #1 dne: 04. September 2018, 22:17:24 »

Odlične fotke. Jaz sem bil ves čas v Novigradu, žal pa nič poslikal, saj zaradi malih otrok nisem imel niti minute časa.
Je pa žena ujela verjetno tisto isto pijavico, in slučajno imela s sabo fotkič. Zraven je bila še ena švohnejša in tanjša, vidi pa se še zametek tretje. Prilepim fotko, ko jih snamem s fotkiča.

EDIT: pregledal fotke in očitno ni šlo za isto pijavico. Na mojih fotkah je iz nevihte 3.9. okoli 9:24, slikano iz Novigrada proti jugu (levo je tista druga, tanjša)





In pa pripadajoča nevihta (če se komu da lahko prečekira radar, kaj se je takrat dogajalo):

« Zadnje urejanje: 04. September 2018, 22:31:31 od Smučar » Prijavljen
Neurje
Snežni zmagovalec
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1978-04-20
Sporočila: 2471


Lokacija: Zgornji Brnik Cerklje pod Krvavcem ( na SV strani letalisca cca: 2,4 km stran )
Vreme -- Zgornji Brnik

pirc-baloh@volja.net
Email
« Odgovori #2 dne: 05. September 2018, 12:50:59 »

Super  ujeto  buttrock buttrock
Prijavljen

We can provide the weather but we cannot provide the mother nature.

Padavine 2021; 647 mm
paradolf
Moderator
Cumulonimbus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11180


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #3 dne: 05. September 2018, 16:39:16 »

Odličen report in super fotke  clap
Mi nismo ostali tako dolgo in ujeli le prvo supercelico pred poločjo in nato še tisto manjšo celico pri Savudriji. Zjutraj je bila delovna sobota in smo morali žal nazaj.
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
kripelj
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1995-03-02
Sporočila: 2439


Lokacija: maribor, center, 274m nm

« Odgovori #4 dne: 05. September 2018, 17:51:22 »

Zaenkrat najboljši letošnji lov v Istri. Sicer smo imeli nekaj nesreče s tisto prvo celico, da smo šli toliko južno in pri Poreču potem nismo uspeli dovolj hitro najti dobre lokacije ob obali, da bi dobili trombo nad morjem. Je bilo tistih 15 minut čakanja na meji na koncu vseeno ključnega pomena.
Smo pa po drugi strani imeli precej sreče s tisto jutranjo nevihto, ki je v zrak "eksplodirala" direktno pred nami in to v vsega dobrih 10 minutah. Osebno sem nekaj takega tudi čakal, močan steber, ki meče pozitivke in je dovolj blizu. Dejansko je bil v tem primeru steber celo nekoliko preblizu, saj smo ga le v prvih par fotkah dobili v celoti, nato pa kljub 16mm ni več šlo. Ampak podarjenemu konju se ne gleda v zobe, ali kako že pravijo.  icon_mrgreen Tokrat je bilo tudi bistveno manj problemov z zaspanostjo, napram vikendu pred tem. Ravno ko se bomo navadili zdržat dva dni brez spanja bo konec sezone.

Tiste strele na koncu, v soboto zvečer, pa so še dodatno pognale kri po žilah. Na Belvedere-u je res blizu pokalo, najbližji udar ni bil več kot 100-200m stran in je bilo kar adrenalinsko fotkat.

Glede na toplo morje še nismo zadnje rekli  icon_wink

PS: @smučar: Lepo ujete trombe, bravo! buttrock
« Zadnje urejanje: 05. September 2018, 17:53:44 od kripelj » Prijavljen
Thor
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-10-10
Sporočila: 1225


Lokacija: Štajerska-5km od Slovenske Bistrice

« Odgovori #5 dne: 05. September 2018, 20:50:47 »

Lepo dokumentirano,slike top...! buttrock
Prijavljen

zevs.si
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: