Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumZnanost in reportažeVremenski reporter (Moderatorji: paradolf, ŠTROMAR)Dopustniško dogajanje na južnem delu Istre 2.7-8.7.2018
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Dopustniško dogajanje na južnem delu Istre 2.7-8.7.2018  (Prebrano 1928 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
krispy123
ZEVS napovedovalec
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1995-11-08
Sporočila: 9121


Lokacija: Bistrica ob Dravi 296 m.n.v (Dravska dolina)
Kristijan1964@gmail.com
« dne: 11. Julij 2018, 14:16:31 »

Pred par dnevi sem se vrnil iz morja, natančneje iz južnega dela Istre pri Premanturi in Kamenjaku. V tednu dni ob bivanju tam, smo imeli tudi nekaj nevihtnega dogajanja, no pa bom kar začel.

Prvi dan z nekaj možnosti za močne nevihte je bil prejšnji četrtek. Čez dan je bilo izredno soparno z visoko vlago in rosišči tudi preko 20C. Torej pravo poletno vreme, sploh z primerjavi z notranjosti celine. Celotno dogajanja se prestavi krepko v noč na petek, sprva začnejo prožit močne nevihte nad severnem delu Istre, kjer nastane lep shelf cloud. Jaz počasi že obupam in še komaj ostanem pokonci, ampak sem si nastavil budilko na okoli 2.00 uri ponoči in le-ta me zbudi. Pogledam na radar in hitro vidim kar lepo nevihto, ki se je približevala Kamenjaku, Premanturi iz SZ-S smeri, žal je na mojo nesrečo počasi slabela v smeri proti odprtem morju, torej jugu. Razelektritev je bilo zelo malo, nekaj CG strel, pa še to komaj ob prihodu nevihte. Takrat je začelo pokat za mojim hrbtom za kakšnih 5 minut par krat na suho, jaz pa se znajdem daleč od apartmaja in od kakšne strehe sam s peciklom na plaži, hitro ga popiham noter in ravno ko pridem v hišo se vlije. Na začetku je bil prisoten tudi soliden shelf, ampak žal ravno takrat ni bilo nobenih CC ali CG strel. Tako da sem bil zaradi tega kar žalosten, ampak nekaj veselja pa je le bilo, samo da se dogaja. Problem je tudi bil ker sem imel le mini stativ zraven in ne onega visokega, tako sem mogel vse slikati čisto pri podu.

Radar.

imagen



Nekaj slik.





Shelf mi hitro razpade, približuje se mi dežna zavesa z nekaj zelo redkimi strelami.



Hitro ga popiham noter, saj mi začne žgat za hrbtom proti odprtem morju in ta dva utrinka je vse kar se je še ujelo na ta dan.





Še na isti dan rano popoldne opazujem precej intenzivno kipenje novonastale nevihte v smeri Rijeke, ki se je mi približevala. Ravno ko se je začel shelf kazati je nevihta nad morjem, zaradi slabih pogojev razpadla skoraj v trenutku. Če ne druga sem lahko občudoval nekaj oddaljenih strel ter lepo konvekcijo.





Slike.





picture share





Dan kasneje so bili pogoji nad morjem nekoliko boljši, napovedane so bile nevihte sploh za notranjost Istre. Proti večeru se vrnemo iz plaže, a kaj hitro začne kipet v smeri proti SV-S torej kot ponavadi na tistem delu proti notranjosti Istre, kjer so padavine, nevihte bolj pogoste ter zalivu Rijeke. Lahko rečem, da je šlo za sprva impresivno konvekcijo, skoraj da atomsko, tako da je bilo prav fino vse za slikat.



picture host

Sprva poslikam od hiše vse, kasneje pa ga hitro popiham do obale. Nevihta sprva zelo hitro oslabi, ampak se mi ravno pred nosom v smeri proti jugu prehodno za kakšnih 20-30 minut nazaj okrepi, tako nastane tudi kar lep shelf cloud s kar nekaj dnevnimi CG strelami. Ta dan je bil kar presenečenje po eni strani.



image upload no compression

free image host







]

windows screenshot





Edina ujeta dnevna strela, pa še ta s telefonom. Na fotkiču mi je zmanjkalo prostora.



Prejšnjo nedeljo, ko sem se vračal domov sem pa poslikal še močno nevihto vzhodno od Postojne, žal sem glavni del zaradi zastojev nekje za 5-10 minut zamudil. A vseeno bistvo se še vidi, bila je res lepa dežna zavesa z mavrico ter tudi del shelfa.









Upam, da vam bo moj report všeč. Sedaj pa upam v nadaljevanju julija, da končno zalaufa toplota in, da se še ujame kaj v notranjosti celine, sploh kakšno supercelico po dolgem času.  icon_wink
« Zadnje urejanje: 11. Julij 2018, 16:14:36 od krispy123 » Prijavljen

mat89
Cumulonimbus

Odsoten Odsoten

RD: 1989-07-22
Sporočila: 11797


Lokacija: Orešje pri Ptuju 233m Član Zevs društva

Email
« Odgovori #1 dne: 11. Julij 2018, 16:03:29 »

Lepo icon_wink
Prijavljen

kuncci
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1975-07-11
Sporočila: 693


Lokacija: CELJE

« Odgovori #2 dne: 11. Julij 2018, 17:45:32 »

 icon_wink icon_wink icon_wink
Prijavljen

VREMENSKO OBČUTLJIV
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: