Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumZnanost in reportažeVremenski reporter (Moderatorji: paradolf, ŠTROMAR)Supercelični "outbreak" v vzhodni Sloveniji 8.6.2018
Strani: 1 [2]
Natisni
Avtor Tema: Supercelični "outbreak" v vzhodni Sloveniji 8.6.2018  (Prebrano 823 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
paradolf
Moderator
Cumulus
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 9773

robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #15 dne: 10. Junij 2018, 22:41:22 »

Še enkrat se moram oglasit in tudi z moje strani veljejo pohvale vsem za lep report tega nevihtnega dogodka. icon_wink
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
Nanika1991
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 289

« Odgovori #16 dne: 11. Junij 2018, 12:45:20 »

Hvala fantje za reportažo tega res norega, zgodovinskega dneva.  icon_wink
Prijavljen
medovreme
Administrator
Nimbostratus
Odsoten Odsoten

RD: 1979-04-12
Sporočila: 2278

« Odgovori #17 dne: 11. Junij 2018, 20:53:43 »

Pohval vsem vremelovcem!

lp, Marko
Prijavljen

Kaj je na obzorju?
krispy123
Stratus

Prisoten Prisoten

RD: 1995-11-08
Sporočila: 6073

« Odgovori #18 dne: 11. Junij 2018, 22:59:36 »

Pozdravljeni.

No še bom poskusil dodati moj kos potice iz tega norega nevihtnega petka. Bom kar začel.

Na ta dan sem bil zaseden vse do 16.30 in komaj takrat se odpravim na teren. Hitro ga popiham na okoliško Dravsko poljo, kjer opazujem na radarju kako se bliža prva možna supercelična nevihta v smeri proti jugovzhodu. Že se začnem veselit, da bo smer ostala pri JZ-SV, ampak zadeva obrne na mojo nesrečo v left-mover supercelično nevihto proti Celju, na mesto proti Slovenski Bistrici. Tole prvo zadevo pričakam nekje zahodno od Kidričevega. Vse skupaj ostane v zavesi, del močne nevihte se odcepi ter začne potovati bližje meni, a mi pred nosom oslabi. Začne deževat in ni niti ene pametne strukture, ker je vse v zavesi, saj sem na napačni strani celice. No za kratek čas se je nekaj malega pokazalo na skrajnem južnem robu te nevihte. Zaradi izjemno slave vidljivosti, visoke vlage sem mogel podobno kot matic19 precej naviti kontraste, da se sploh kaj vidi.

Radarska slika ter moja lokacija.

image hosting without registration

Nekaj slikic.

Tukaj se je začel videti del te desne supercelice (ne Celjske), ki mi je ravno pred nosom začela razpadati.

imageupload

print screen windows

V nadaljevanju se ustalim nekje pri Lancovi vasi na samem obrobju Haloz in tako nekaj pojem in popijem, ter se malce spočijem. Nekaj časa kasneje začne prožiti jugozahodno od Boča, kar se je lepo videlo na radarski sliki, glede na JZ-SV smer neviht, je bilo najboljše bit na JV-J strani recimo right-mover supercelice. Ta supercelica se je zanimivo malce pred Halozami še nekoliko okrepila, ob prihodu na Dravsko polje pa je nekoliko oslabela, ter se je vzhodno od Ptuja v bližini Ormoža znova okrepila. Teren je svoje naredil.

Radarska slika.

Enih 20 minut pred prihodom te supercelične nevihte, ki se je kasneje združila s tisto iz Zagreba je začelo deževati ravno nad mojo glavo. Sem se mislil premaknit vzhodneje čez Dravo, a bi bil verjetno prepozen, saj je promet če slavni Puhov most sploh v petek naravnost grozen. Tako se malce pred nevihto še pomaknem malce bližje Vidmu pri Ptuju v neposredni bližini avtoceste. Imel sem načrt, da jo popiham pred prihodom točonose zavese na prvo črpalko. Ravno zaradi prej omenjenega dežja in precej vetra na vzhodni strani te nevihte je bilo precej problema s slikanjem, saj so mi sproti nastajale na fotkiču packe. Tako da se opravičujem, da so nekatere slike nekoliko bolj neostre hkrati (še stativ sem doma pozabil). Postalo pa je temno ko v rogu ob prihodu te opasne nevihte, po avtocesti ob begu pred to nevihto, me je precej zanašalo zaradi močnega outflowa te nevihte. Dve nevihti sta se skupaj povezali ter sta šli v en večji MSC sistem.

Evo še slike. Zadeva je bila ob njenem prehodu res kar impresivna za spremljat, škoda ker ni prišla mogoče kakšno uro prej, da bi še bi bilo več svetlobe.

free image hosting

image url

Proti Halozam ujamem trenutek združitve teh dveh celic.

photo hosting

Na jugovzhodnem robu te supercelice občudujem zelo nizko bazo pod to nevihto.

temporary image hosting

Glavne strukture me brzinsko preidejo, ampak na JZ robu pa lahko še vseeno vidim en lep shelf cloud.

upload photo

V nadaljevanju jo brzinsko popiham proti severu, saj začne padati drobna toča, ujamejo me močni sunki vetra z ogromno vode na cesti pri Hajdini. Uspem ji pobegniti, na hitro se zaustavim še pri Marjeti na Dravskem polju, kjer naredim še nekaj zadnjih fotk te petkove zadevice.

Dan se končna s nevihto na domačem terenu, ki jo poslikam kar skozi okno, žal brez ene CG strele. Del shelfa je šel s polno hitrostjo preko Pohorja.

Toliko iz moje strani, sedaj pa upajmo, da bo že v prihodnjih dneh kaj. Bo treba novim uspehom naproti. Sem pa še kar zadovoljen s petkovim čejsom.  Smiley
« Zadnje urejanje: 11. Junij 2018, 23:46:09 od krispy123 » Prijavljen

Enjoy the weather, its the only weather you got
Strani: 1 [2]
Natisni
Pojdi na: