Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumZnanost in reportažeVremenski reporter (Moderatorji: paradolf, ŠTROMAR)Kratkotrajna supercelica na območju spodnje Dravske doline (24.5.2018)
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Kratkotrajna supercelica na območju spodnje Dravske doline (24.5.2018)  (Prebrano 2473 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
krispy123
ZEVS napovedovalec
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1995-11-08
Sporočila: 9091


Lokacija: Bistrica ob Dravi 296 m.n.v (Dravska dolina)
Kristijan1964@gmail.com
« dne: 25. Maj 2018, 09:33:09 »

Torej kot sem obljubil bom napravil en kratek report iz včerajšnjega nevihtnega popoldneva. Čez dan je bilo izredno soparno zaradi jutranje nevihte in je bilo samo še vprašanje časa da se kaj skuha. Malo po 16.30 uri pogledam na radar in zagledam neko nevihto severozahodno od mene proti zgornji Dravski dolini, menim da nima potenciala saj je imela sprva smer nekoliko proti severovzhodu, a vreme me demantira in celica je začela obračati smer v sprva bolj Z-V smeri in kasneje celo kot SZ-JV. Sprva je bilo že opaziti kar zanimive strukture kot shelf cloud, pod tem shelfom pa mi zdaj postaja vse bolj sumljivo, da je se je morda začel delati tudi wall. Pred prihodom nevihte, ki je dala novih 16 mm in na srečo brez toče je bila kar solidna tudi dežna zavesa. Ene 5 km zračne linije proti SZ je padala tudi toča, torej smo imeli še kar srečo. Žal so nekatere slike bolj grahaste in sem zato bil jezen (a po drugi strani vesel, da se je nekaj ujelo), saj sem komaj pod 10 minutah slikanja neviht opazil, da imam še ISO od večera pred tem na izredno visokih 3200 in potem je pač kar je, upam da se bo vsaj bistvo vidlo. No kasneje sem prestavil nazaj na 100 ISO in je bilo seveda boljše.

Radarska slika.









free upload image

Še nekaj slik.  Smiley



img hosting

Globoko kipenje novo nastale nevihte nad Kozjakom, ki pa jo je tista večja proti SZ smeri dobesedno pojedla.



Tukaj je zadeva postajala vse bolj zanimiva. Glede na zelo slabe pogoje zgoraj sem bil pozitivno presenečen. Relief je po moje svoje naredil.











image hosting free

Dežna zavesa, ki je imela na čase precej zelene barve, nekako sem bil prepričan, da je že takrat padala v epicentru nevihte tudi toča. Sploh v ozki dolini zelo prav pride tale širokotni objektiv, ker zadeva na 10 mm res izpade precej boljše kot pa na 18 mm.











Tornado ala Koper (maj 2018 stil), hahaha. Dobro se spomnim kako je bila na severe weather objava od enega, da je bil v Kopru letos mini tornado, ko ni bilo niti pogojev takrat, isto kot včeraj ne. Je pa res, da je bila izredno nizko baza oblaka.







upload pics

Tukaj se je zadeva preusmerila kot že povedano direktno proti meni.

windows 7 print screen



Še en video toče na območju Ožbalta po zgornji Dravski dolini v isti nevihti.

https://www.youtube.com/watch?v=UCZS7u6S72E

Upam da vam bo vse skupaj všeč, sem prilepil par slik več, da se vidi boljše razvoj nevihte.

« Zadnje urejanje: 25. Maj 2018, 11:48:10 od krispy123 » Prijavljen

krispy123
ZEVS napovedovalec
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1995-11-08
Sporočila: 9091


Lokacija: Bistrica ob Dravi 296 m.n.v (Dravska dolina)
Kristijan1964@gmail.com
« Odgovori #1 dne: 25. Maj 2018, 11:51:48 »

Po posvetu z Markom Korošcem sva prišla do zaključja, da je šlo za supercelično nevihto. Napisal mi je, da je supercelica ravno zaradi vpliva reliefa ter povečane heličnosti.
Prijavljen

Mraz
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1997-02-01
Sporočila: 5328


Lokacija: Žvab pri Ormožu, 300 n.m.v

Email
« Odgovori #2 dne: 25. Maj 2018, 11:53:07 »

Super. icon_wink Je pa fascinantno, v kakšnih pogojih je uspela nastati supercelica, pa tudi če samo za kratek čas.
Prijavljen
Thor
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-10-10
Sporočila: 1225


Lokacija: Štajerska-5km od Slovenske Bistrice

« Odgovori #3 dne: 26. Maj 2018, 07:54:36 »

Lepo ujeto icon_wink
Prijavljen

zevs.si
krispy123
ZEVS napovedovalec
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1995-11-08
Sporočila: 9091


Lokacija: Bistrica ob Dravi 296 m.n.v (Dravska dolina)
Kristijan1964@gmail.com
« Odgovori #4 dne: 26. Maj 2018, 10:27:49 »

Hvala obema, jaz sem imel na ta dan kar nekaj sreče, saj bi vse skupaj zamudil skoraj iz moje trme, ker zaradi pogojev nisem pričakoval nobenih struktur. Nekaj pa mi je vseeno reklo naj grem malo pogledat.  Smiley
« Zadnje urejanje: 26. Maj 2018, 13:38:41 od krispy123 » Prijavljen

kuncci
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1975-07-11
Sporočila: 691


Lokacija: CELJE

« Odgovori #5 dne: 26. Maj 2018, 13:12:02 »

 clap clap clap
Prijavljen

VREMENSKO OBČUTLJIV
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: