Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumZnanost in reportažeVremenski reporter (Moderatorji: paradolf, ŠTROMAR)Izbruh superceličnih neviht in posledice, Podravje 4-5.5.2018
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Izbruh superceličnih neviht in posledice, Podravje 4-5.5.2018  (Prebrano 4241 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
mat89
Cumulonimbus

Odsoten Odsoten

RD: 1989-07-22
Sporočila: 11778


Lokacija: Orešje pri Ptuju 233m Član Zevs društva

Email
« dne: 06. Maj 2018, 11:05:20 »

Prilagam še jaz nekaj slik pestrega petkovega dogajanja. Bistvo pa je povedal Jernej v svoji reportaži. Vsekakor moj do sedaj najuspešnejši lov na nevihte. Doma je postaja zabeležila rekordno 24 urno vsoto padavin, in sicer je od 4 ure zjutraj(4.5.2018), do 4 ure zjutraj(5.5.2018) padlo 84,2mm. Dne 4.5 je padlo 81mm. Precej več padavin je bilo kakšen km vzhodneje, na Arso Ptuj 143,8mm. Na Zevs Ptuj-Prelog pa kar 158mm. Res ogromne razlike na majhnih razdaljah. Doma je padala 4 toča v velikost lešnika, na srečo ne veliko. Bolj je klestila na območju Ptuja, Slovenskih goric itd.

Prilagam animacijo radarske slike


Animacija padavin ob prvih dveh ujetih supercelici z 20m stolpa v Zavrhu pri Lenartu


Prva lepotica dneva z lepim wall loudom, ki je skoraj da drsel po tleh buttrock Je pa bilo veliko vrtinčenja, a kakšnega lijaka žal ni uspela spustit, čeprav je bilo nekaj sumljivih formacij.







Še SLO zastava da se ve, kje je slikano Grin







Sumljivi izrastek ob norem vrtinčenju


Še zadnja slika prve supercelice


Greva z stolpa, a kaj kmalu zagledava novo sup, in spet šprint na stolp.




Bila sva na idealni poziciji, saj je le malo kapljalo, občasno pa je zapihal močnejši veter. Močna dežna zavesa je bila oddaljena le par km.




Pri Lendavi se prožijo plohe, zato skleneva da pičiva v Prekmurje. Ker sva sklepala da se bo le-ta na svoji poti okrepila. Zapeljala sva se to Dubrovnika ter do Moravskih Toplic. Vidne so bile posledice hudih neurij v sredo 2 maja. Za Podravje sva mislila da sta prvi supercelici pobrali vso energijo, a sva se motila, radar kaže da se je na območju Haloz in Ptujskega polja nevihta okrepila. Zato sva se odpeljala nazaj proti prvotni lokaciji. Prispela sva še glih pravi čas, za pot proti stolpu pa ni bilo več časa. Zato sva se ustavila na ravnici malo pred potjo na stolp.






Pokaže se izjemna supercelica z noro rotacijo. Pogled na hrib Zavrh.










Začelo je deževat, čedalje več je bilo bližnjih udarov strel. Ztao je bil čas za pobeg na varno.
Odpeljeva se v smeri SV. Jurija ob Ščavnici, kjer imava pogled na to celico, ki izgublja na moči.


Kmalu se južneje sproži nova supercelica. Hitro se odpeljeva bližje. Lovljenje med griči je zelo zahtevno, odločiva se da se zaplejava v Cerkvenjak. Najdeva solidno lokacijo. Kjer poslikama še zadnji dve supercelici. Naredim tudi timelapse.
animacija


4 supercelica v ozadju na levi se dela že 5.




Počasi slabi





Pogled na novo sup








Timelapse. Žal sem en posnetek naredil z roke in je stresen, ampak se vseeno vidi rotacija.
https://www.youtube.com/watch?v=zS59hYPaQHE

Ker je postajalo že dovolj temno sva se zapeljala do SV.Trojice, kjer sva imela pogled na vs estrani. Žal je bil oveliko strel med oblaki ali pa v dežni zavesi. Je pa bliskalo čisto v vsako smer neba,tako da nisi vedel kam usmerit fotoaparat.
Tile dve sta se ujeli, nič posebnega

Kmalu se je pojavil shelf cloud, ki se je lepo videl ob nenehnem bliskanju. Žal smo ob prihodu na boljšo lokacijo, shelf že malce oslabel.




Ura je bila nekaj čez 22 uro zvečer, čeprav je začelo prožit tudi v Prekmurju, nisva več imela energije za lov, pa še baterije so se mi skoraj da izpraznile. Ko sem se peljal z Maribora proti Ptuju, je bilo čedalje hujše. Ceste so bile na določenih odsekih poplavjene, polne blata in kamenja. Ob nenehnem bliskanju, se je lepo videlo poplavljena polja. Pod gradom Vurberk sem zapeljal v deročo vodo, tako da sem si utrgal sprenji del maske. Kot kaže pa je prišla tudi nekaj vode v motor. Do doma sem še le uspel prit.
Prvi od dveh plazov na moji poti, na srečo je bilo prostora, da je šlo z avtom mimo.
Ena na hitro ob hudem nalivu. Se bolj slabo vidi.


Še posledice na območju Ptuja, kjer je bilo polavljenih več kot 200hiš
Potok Grajena, še nikdar ni bil tako visok.


polno mulja na cestišču




















Tukaj je drla voda 1m visoko


« Zadnje urejanje: 06. Maj 2018, 12:49:52 od mat89 » Prijavljen

Neurje123
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 2601


Lokacija: Maribor-Studenci

Email
« Odgovori #1 dne: 06. Maj 2018, 13:59:55 »

Top reportaža.  icon_wink
Prijavljen
kripelj
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1995-03-02
Sporočila: 2439


Lokacija: maribor, center, 274m nm

« Odgovori #2 dne: 06. Maj 2018, 14:39:49 »

Tale lov je bil res čista uživancija  beerchug
Prijavljen
Thor
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-10-10
Sporočila: 1225


Lokacija: Štajerska-5km od Slovenske Bistrice

« Odgovori #3 dne: 06. Maj 2018, 14:46:49 »

 buttrock
Prijavljen

zevs.si
stog
Skrbnik Portala VD ZEVS
Nimbostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-11-19
Sporočila: 2667


Lokacija: Ljubljana

Email
« Odgovori #4 dne: 07. Maj 2018, 07:44:26 »

''Poplavne reportaže so mi vedno zanimive. Superca.  clap
Prijavljen
paradolf
Moderator
Cumulonimbus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11180


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #5 dne: 07. Maj 2018, 19:58:56 »

Odlična reportaža  icon_wink
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
gregach
Član VD ZEVS
Cumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-09
Sporočila: 9035


Lokacija: Rudnica (405 m.n.v.), bližina Podčetrtka

Email
« Odgovori #6 dne: 07. Maj 2018, 21:30:00 »

Hudo! Že sam dogodek, fotke in reportaža.  praise clap
Prijavljen

"Baba je tako kot oblak: če gre stran bo morda še lep dan."
Nanika1991
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 589


Lokacija: Ruše - 309 m.n.v.

« Odgovori #7 dne: 07. Maj 2018, 22:04:07 »

 clap
Prijavljen
stog
Skrbnik Portala VD ZEVS
Nimbostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-11-19
Sporočila: 2667


Lokacija: Ljubljana

Email
« Odgovori #8 dne: 09. Maj 2018, 21:30:32 »


Prijavljen
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: