Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumTehnikaVremenske postajePrimerjava različnih postaj in senzorjev
Strani: 1 [2] 3 4
Natisni
Avtor Tema: Primerjava različnih postaj in senzorjev  (Prebrano 15104 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Astra
Uprava ZEVS
Nimbostratus
Odsoten Odsoten

RD: 1976-05-06
Sporočila: 2955

Vreme bo!

Email
« Odgovori #15 dne: 30. November 2007, 18:10:06 »

Vreme,
Tak razcvet, kot se je v SLO zgodil s temi vremenski postajami, je naravnost fantastičen in prav je tako! icon_wink Za začetek in spoznavanje z meritvami so seveda tudi že tiste nizkocenovne v redu. Zaostri se potem, ko se vprašamo po verodostojnosti podatkov, tu se potem pokaže zmogljivost posameznih postaj. Ve se za napake npr. WMR postaj (vlažnost, veter, padavine in še kaj) ter ostalih in se seveda to vzame v zakup pri interpretaciji podatkov.

Gorazd,
tule si lahko pogledaš, kako je narejen Hellmann: http://www.meteoclima.de/datenblaetter/E440201_02.pdf. Namenjen je za klasične ročne meritve kot jih npr. vsakodnevno izvaja ARSO. Kot vidiš po slikah, tudi ne bi bilo težko to narediti doma. Površina je 200cm2 oz. premer na vrhu 15.95cm, ostalo gre pa lahko tudi po želji.
V vednost pa še podatek, ki ga Pihe ni navedel...ob zadnjem poslabšanju mu je Oregonka kazala 163mm, Daviska pa 209mm. Razlika je očitna in s primerjavami z ARSO postajo se je potrdila vrednost iz Daviske. Problem teh (naših) dežemerov s prekucnimi žlicami je sledenje različnim intenzitetam padavin.

Oj, tole je zanimiva zadevca. Koliko pride takšen Hellman .. kje se bi ga splačalo poiskati? Pa še to, ko sem bral, je pisalo tudi "snow measurement". Na osnovi česa pa meri sneg ... grelec.  icon_question
Prijavljen

VP Komenda - http://komenda.zevs.si       |      VP Vrhnika - http://vrhnika.zevs.si
_Roba_
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 272

roba@siol.com
WWW Email
« Odgovori #16 dne: 30. November 2007, 18:20:27 »

En off..Tisti,ko maste senzorje v hiskah imaste gor Shielde(gobice) al ne?  icon_question
Prijavljen
TgT
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1983-06-04
Sporočila: 1595

LFC :)

« Odgovori #17 dne: 30. November 2007, 18:26:06 »

Jaz imam senzor od WMR (orginalna embalaža)  v ARSO hiski.  suspicious
Prijavljen

max
Global Moderator
Cumulus
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 8070

WWW Email
« Odgovori #18 dne: 30. November 2007, 18:33:14 »

Vidim, da sem s svojim začudenjem (malce provokativno), ustvaril kar orenk debato.
Ne poznam čisto vseh postaj, vendar pa mislim, da točnost ni toliko odvisna od samih baznih postaj,
katere zapisujejo podatke, pa je lahko WMR, WS, Davis ali pa čisti profi.
Točnost meritev je odvisna od same kvalitete določenega senzorja, predvsem pa od
njegove postavitve v prostor, ki pa ni skoraj nikjer idealno.
No, toliko z moje strani, mislim da se ne motim ali pač? icon_cool

NO, idealna postavitev bi bila na vrhu visokega hriba okoli pa nič. icon_biggrin
Sem postavil sem, ker so bili nekateri hitrejši
« Zadnje urejanje: 30. November 2007, 18:35:27 od max » Prijavljen

Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
Odsoten Odsoten

RD: 1961-02-11
Sporočila: 6563

« Odgovori #19 dne: 30. November 2007, 19:23:44 »

jaz imam trenutno gor tist ščit še čez senzor, sam ga bom dal dol, ker vidim da mi vlaga zelo počasi narašča, pa tud zadnje dni opažam, da mi je spet začel crkovati vlagomer, danes zjutraj max. vlaga le 77% icon_rolleyes

p.s. to je že drugi senzor icon_cry

Davis, Maverick, Davis!
Seštej kolk tistih malih nepotrebnih "senzorjev" pokupiš brez veze (ne samo ti!), namesto, da bi metal v pujska za eno spodobno zadevo. icon_arrow shrug
Prijavljen

-------------------------------------
www.bovec-vreme.si
Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
Odsoten Odsoten

« Odgovori #20 dne: 30. November 2007, 19:27:32 »

Oj, tole je zanimiva zadevca. Koliko pride takšen Hellman .. kje se bi ga splačalo poiskati? Pa še to, ko sem bral, je pisalo tudi "snow measurement". Na osnovi česa pa meri sneg ... grelec.  icon_question

Tu je link do najcenejšega Hellmanna na netu. icon_wink (cena ni fiksirana, saj lahko vidiš, da prodajalec dopušča "glihanje" in bi jo ziher prodal še za kakih 5 € ceneje!).
Glede merjenja snega z njim pa naj pove več Skywarn, ki jih ima posejano dol po Krasu. icon_haha
Prijavljen

www.bovec-vreme.si
markokorosec.net
Altostratus

Odsoten Odsoten

Sporočila: 1108

*STORM CHASER*

« Odgovori #21 dne: 30. November 2007, 19:51:37 »

En off..Tisti,ko maste senzorje v hiskah imaste gor Shielde(gobice) al ne?  icon_question

Hell no! S tem, ko je original "radiation shield" (pa naj si bo od WMR ali Daviske) gor, vse skupaj pa postavljeno v hiško, pride posledično že do rahlih odstopanj podatkov. Fora je v tem, da če imaš senzor 2x zaščiten (shield+hiška), je le-ta manj občutljiv na hitre spremembe, pač odzivni čas se mu podaljša. Sem to takrat, ko sm kupil Davisko, testiral in opazil, da pride tudi do 0.5° napake pri ekstremnih vrednostih (Tmin ali Tmax)...sploh v takih primerih, ko ekstremne dnevne vrednosti trajajo le nekaj minut...senzorju, ki je 2x zaščiten, enostavno zmanjka časa, da bi se prilagodil zunanji temperaturi.

Rešil sm pa tako, da imam senzor Daviske le pokrit znotraj hiške, da se ne praši itd, a vseeno zračen kot da ne bi imel nič. In podatki za temp so točni u nulo v primerjavi s profi Hg termometrom. icon_wink

Hellmann nima nobenega grelca, le tista posoda gor drži kolikor drži in za sneg ni ravno primerna, sploh moker. Se pa seveda da naredit grelec in je zadeva rešena. Jst niti na Daviski nimam ogrevanja...ma čemu? Itak snega tule ni dost in ga tud ne bo več...saj imamo globalno segrevanje icon_lol icon_lol (da ne bo kdo tega zadnjega stavka resno vzel icon_haha, sam res nimam ogrevanja)

@Pihe, nisi dal linka poleg, vsaj jst ga ne vidm shrug

@Astra, če mene prašaš, je tista postavitev anemometra v Babnem Polju sramotna...in to si dovoli taka inštitucija kot ARSO? Upam, da se motiva in je tist samo za hec tam icon_confused
« Zadnje urejanje: 30. November 2007, 19:53:52 od skywarn.si » Prijavljen

max
Global Moderator
Cumulus
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 8070

WWW Email
« Odgovori #22 dne: 30. November 2007, 19:59:13 »

http://www.meteoclima.de/datenblaetter/E440201_02.pdf

Evo link za Hellmanna
Prijavljen

Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
Odsoten Odsoten

« Odgovori #23 dne: 30. November 2007, 20:10:07 »

Eh, EMŠO! Sem pozabil link od Hellmanna pripet:

http://cgi.ebay.de/Regenmesser-nach-Prof-Hellmann-100-cm-Wetterstation_W0QQitemZ160071582433QQihZ006QQcategoryZ115696QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

Navali narode! Ima još! icon_haha
Prijavljen

www.bovec-vreme.si
markokorosec.net
Altostratus

Odsoten Odsoten

*STORM CHASER*

« Odgovori #24 dne: 30. November 2007, 20:31:56 »

Vse kul, sam površina je le 100cm2...standard pa 200cm2.
Prijavljen

Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
Odsoten Odsoten

« Odgovori #25 dne: 30. November 2007, 20:48:46 »

Vse kul, sam površina je le 100cm2...standard pa 200cm2.

Če si že siten no, pa zate tale:

http://www.him-wettershop.com/ENG_276_EUR_16_748__.html

icon_lol icon_lol icon_wink icon_exclaim
Prijavljen

www.bovec-vreme.si
ŠTROMAR
Član VD ZEVS
Cumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1958-10-24
Sporočila: 8772

« Odgovori #26 dne: 30. November 2007, 21:00:17 »

Jaz imam senzor postaje WS2300 prez pokrova vse od dne, ko je senzor nameščen v predpisani hiški.
Prijavljen

WS2300, WS2350 in WS2355 od Lacrosse technology so zakon !
gradiščan
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1965-06-30
Sporočila: 5796

Lokacija: Gradišče-Brkini - 590,2 m, 11.km od Kozine proti Reki, na južnem delu je slavniško pogorje
robert.drgan@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #27 dne: 30. November 2007, 21:13:06 »

Moram priznat, da je tole zelo zanimiva debata..ena boljših zadnje čase icon_wink, jo bom spremljal :icon_arrow:do konca..
Prijavljen
urša
Gost
« Odgovori #28 dne: 30. November 2007, 21:22:56 »

Če si že siten no, pa zate tale:

http://www.him-wettershop.com/ENG_276_EUR_16_748__.html

icon_lol icon_lol icon_wink icon_exclaim

Mare navali ,je dva jurja cenejši od identičnega Lambrechta  icon_biggrin

Zgradba takega registratorja padavin sploh ni zapletena.Cene profi zadev so pa tako blazno navite zaradi relativno zelo majhnega tržišča takih izdelkov.Zelo verjetno bi bil rabat pri količini npr. 1000kom cca 75-80%  shrug

Gremo v skupinsko nabavo icon_haha
Prijavljen
markokorosec.net
Altostratus

Odsoten Odsoten

*STORM CHASER*

« Odgovori #29 dne: 30. November 2007, 21:28:06 »

Gremo v skupinsko nabavo icon_haha
Misliš v skupinsko nabavo za enega? icon_haha

Se strinjam, da so cene precej zasoljene ravno zaradi tega, kar praviš. Sam recimo, če pogledaš tega... http://www.him-wettershop.com/ENG_276_EUR_330_1029__.html pa ni tolk napačna cena. Odličen merilec za padavine s površino 200cm2, resolucija 0.1mm in še ogrevan je icon_wink
Prijavljen

Strani: 1 [2] 3 4
Natisni
Pojdi na: