Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumZnanost in reportažeVremenski reporter (Moderatorji: paradolf, ŠTROMAR)Včerajšnji čejs po Dravskem polju (11.7.2017)
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Včerajšnji čejs po Dravskem polju (11.7.2017)  (Prebrano 3518 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
krispy123
ZEVS napovedovalec
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1995-11-08
Sporočila: 9107


Lokacija: Bistrica ob Dravi 296 m.n.v (Dravska dolina)
Kristijan1964@gmail.com
« dne: 12. Julij 2017, 17:42:15 »

Včerajšnji dan je minil ponovno v dokaj pestrem vremenu na območju Štajerske. Po kratkem pregledu kart ugotovim, da so bili najboljši pogoji na delu Prekmurja, vzhodne polovice Štajerske.
Malo pred 14.00 uro se zelo pozno odpravim na pot tja do Ptuja, kjer sem hotel pričakat tisto prvo supercelično nevihto, ki je potovala v iz smeri Boča nad južne obronke Haloz. Žal pridem tja prepozno in lahko opazujem le kar lepo kipenje. Mat89 mi je ob istem času poroča, da je pri Varaždinu poslikal del te supercelice in, da je bilo večina strukture skritih za dežno zaveso. Te slike bo prilepil on kasneje v svoji reportaži.
Radarska slika.



In še nekaj slik po prehodu te zadevice.







Še slika te nevihte v oddaljenosti iz južnih obronkov Maribora.



Kasneje se usmerim nazaj v smeri Maribora. Pričakoval sem, da bo tista nastala nevihta nad Koroško šla nekoliko višje (severneje) nad Kozjak in severni del Slovenskih Goric. A moje mnenje se je izkazalo kasneje za napačno.Torej pri Pobrežju grem dol iz avtoceste in se preusmerim do Zrkovcev (3 km vzhodno od Maribora) v neposredni bližini Slovenskih Goric,  iz te lokacije je super razgled v smeri proti zahodu,jugozahodu. Tukaj se torej ustalim, saj vidim da bom ob prihodu te supercelice na vzhodnem robu le-te s največjo možnostjo za strukture. Kakšnih 10 minut preden so se začele videti strukture sem se mislim pomaknit vsaj 10 km bolj južno, tja do Starš. A si premislim, ker sem si mislil da bi zadevo drugače zamudil. In verjetno sem imel prav, ravno ko je bila nevihta najbolj fotogenična sem žal ostal na njeni severovzhodni strani (najlepše strukture so na ponavadi na jugovzhodni-vzhodni strani ob podobni smeri neviht). A sem še ravno na srečo poslikal kar lepo HP supercelico, ki pa še je bila v razvijanju. Njen razvoj je bil gledano po ostalih slikah drugih lovilcev neviht v okolici nekako takšen. Nevihta je postala sprva neorganizirana supercelica nekje severno od Slovenskih Konjic, v nadaljevanju je nekje pri Slovenski Bistrici že dobila naziv HP supercelica z še takrat manjšim mezociklonom in wall cloudom, čudovitimi striacijami. Točno v trenutku ko je prišla nevihta vzhodno od Pohorja nad širše Dravsko polje se je še dodatno okrepila in organizirala. Kasneje na poti proti Slovenskim Goricam je postajala HP SC iz minute v minuto močnejša in bolj organizirana. Po Hrvaškem radarju sem videl, da je bila supercelica najmočnejša in najbolj fotogenična med Ormožom in Lendavo. Malce sem seveda bil sprva jezen, da nisem ostal na Ptuju. Je pa tudi res, da je bolj zanimivo da se je to nevihto dobilo (poslikalo) iz več lokacij, da se vidi njen postopni razvoj, Mat89 jo je poslikal v okolici Ptuja, jaz 3 km vzhodno od Maribor, Mraz v okolici Ormoza, Kripelj nekje pri Lenartu. Šlo je za moj drugi pravi samostojni čejs na nevihte in sem se še malce lovil, a to ni noben izgovor. A vedno je lahko še boljše, z napakami se učimo v življenju. Upam da nisem bil predolg v obrazložitve včerajšnje situacije.

Animacija radarske slike.



In še slike.
Že tukaj na začetku se je videl v oddaljenosti lep shelf. Že tukaj sem po striacijah zgoraj videl, da gre za potencialno supercelico. Ugotovil sem, da je šlo na severnem robu te supercelice sprva za samostojno nevihto s shelf cloudom nad Dravsko dolino. Ta nevihta se je zelo hitro kasneje združila s supercelico.











V tisti naglici sem hitro preklopil iz 18-55 mm objektiva na 10-18 mm in potem hitro nazaj. Ampak problem je bil, ker sem totalno pozabil preklopit, ko je bila nevihta že zelo blizu na širokokotnega. Verjetno je adrenalin svoje naredil. Smiley
Evo še edina nastala slika z 10-18 mm. Na desni strani slike (proti zahodu) se vidi tale lep shelf cloud, na levi v smeri proti jugozahodu pa že v oddaljenosti wall.

















Še delno uspela CG strela.



Od tega trenutka dalje je vse skupaj postajalo še bolj zanimivo, mezociklon je postajal vse večji in zraven je postajal wall cloud vse lepši. Vsekakor je bilo tole nevihta sezone na Štajerskem koncu. Nevihta pri nas je bila že zelo fotogenična, ampak proti Ormožu in Ptuju pa je še nekoliko lepša. Ampak ok mislim, da lahko rečem, da je bil včerajšnji čejs uspešen.







Človek bi takšne strukture gledal večno.







Dežna zavesa s debelejšo točo na južni strani nevihte.



V nadaljevanju samo čakam, kdaj bo tista močna zavesa prišla čez Pohorje. V trenutku ko je šla čez, sem vedel da imam le še par minut časa, da skrijem avto pod neko streho. Kasneje grem do velikega mercator centra na MB Pobrežju. Na parkirišču je bil pravi kaos, saj ni bilo nobenega prostora več, ljudje pa so hoteli še pravočasno spravit avte na varno.

















Kaos.  icon_haha



Po nevihti grem počasi proti domu, a se pri MB-Betnavi še zaustavim in poslikam odhajajočo SC proti vzhodu.





In še ena zaključna (ob včerajšnji nočni nevihti).



Ne me prosim kregat, ker sem prilepil malce več slik, ampak če je bilo tako težko izbrat pravo. Več sem jih prilepil, da se vidi lepše postopen razvoj te SC.
Lep pozdrav. Smiley
« Zadnje urejanje: 18. Julij 2017, 11:35:46 od krispy123 » Prijavljen

paradolf
Moderator
Cumulonimbus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11200


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #1 dne: 12. Julij 2017, 23:06:57 »

Super report  icon_wink
Sigurno tvoja najboljsa reportaza  clap
Tale celica je bila res vredna greha  drool
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
Mraz
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1997-02-01
Sporočila: 5329


Lokacija: Žvab pri Ormožu, 300 n.m.v

Email
« Odgovori #2 dne: 12. Julij 2017, 23:07:40 »

Lepa buttrock icon_wink
Prijavljen
mat89
Cumulonimbus

Odsoten Odsoten

RD: 1989-07-22
Sporočila: 11787


Lokacija: Orešje pri Ptuju 233m Član Zevs društva

Email
« Odgovori #3 dne: 13. Julij 2017, 15:48:06 »

Odlično dokumentirano, res je bila prava lepotica buttrock
Prijavljen

kripelj
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1995-03-02
Sporočila: 2439


Lokacija: maribor, center, 274m nm

« Odgovori #4 dne: 13. Julij 2017, 17:36:35 »

Čestitke za ulov mrcine  clap
Prijavljen
Nanika1991
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 590


Lokacija: Ruše - 309 m.n.v.

« Odgovori #5 dne: 13. Julij 2017, 22:12:59 »

Dobre fotke Kristijan, strukture pa za "dol past", res. Izjemna.  icon_wink
Prijavljen
gregach
Član VD ZEVS
Cumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-09
Sporočila: 9052


Lokacija: Rudnica (405 m.n.v.), bližina Podčetrtka

Email
« Odgovori #6 dne: 13. Julij 2017, 22:17:23 »

Prekrasno! Bravo!  drool buttrock clap
Prijavljen

"Baba je tako kot oblak: če gre stran bo morda še lep dan."
kuncci
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1975-07-11
Sporočila: 691


Lokacija: CELJE

« Odgovori #7 dne: 15. Julij 2017, 16:47:46 »

 icon_wink
Prijavljen

VREMENSKO OBČUTLJIV
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: