Na osnovni šoli Gorenja vas je že nekaj časa tlela želja po postavitvi lastne vremenske postaje.
Spomladi letos sta se učitelja te šole obrnila za pomoč pri izbiri in postavitvi VP na društvo ZEVS oziroma name. Z veseljem se jim obljubil sodelovanje.
Vse finančne obveznosti pri nakupu VP in ostalih pripomočkov za prenos podatkov je prevzela OŠ, postavitev postaje pa sva opravila z hišnikom.
Ob realizaciji projekta sta sodelovala še naš predsednik in pa predvsem Matic Cankar, ki je postavil spletno stran z aktualnimi podatki.
Za prenos podatkov je uporabil Raspberry Pi.
Nekaj osnovnih podatkov vremenske postaje:
Postaja: Davis Vantage Pro2 6152EU
Lokacija: OŠ- Gorenja vas - vas v Poljanski dolini, ki jo na JZ delu obdaja greben Žirovskega vrha, na JV delu Polhograjsko hribovje, na severni strani pa Blegoš
Nadmorska višina: 415 m
Geografska širina: 46°1'N
Geografska dolžina:14°1E
V uporabi od: 10.6.2016 dalje
Programska oprema: Wview + DataLogger - 6510USB
Operacijski sistem: Linux
Priklop: original COM port
Spletna stran:
http://748.gvs.arnes.si/vremenska/Povezave:
http://www.os-ivantavcar.si/ http://www.skofja-loka.com/domov/o-nasih-krajih/gorenja-vas-poljane.aspxPodnebne značilnosti:Gorenja vas in okolica Poljanske doline ima zmerno celinsko podnebje zahodne in južne Slovenije, za katerega so značilne zmerno mrzle zime in mila poletja, čez vse leto pa precejšnja količina padavin. Povprečna januarska temperatura se giblje med 0 in –3 °C, povprečna julijska pa med 15 in 20 °C. Srednje letne temperature se v Poljanski dolini gibljejo med 8 in 10 °C . Višji deli Škofjeloškega hribovja imajo že značilnosti gorskega podnebja, za katerega je značilno, da je povprečna januarska temperatura pod –3 °C, povprečna julijska pa več kot 10 °C.
Značilna je tudi velika količina padavin, nekje med 1700 in 3200 mm padavin letno, kar območje Poljanske doline uvršča med najbolj namočene predele Slovenije.
Širše območje Poljanske doline ima submediteranski padavinski režim, za katerega je značilen primarni višek padavin v mesecu oktobru oziroma novembru, sekundarni pa v maju oziroma juniju. Primarni nižek se pojavlja v januarju, februarju oziroma marcu, sekundarni nižek pa julija oziroma avgusta. V povprečju največjo letno količino padavin prejmejo območja ob alpsko-dinarski pregradi, kar se na obravnavanem območju najizraziteje odraža na stiku Škofjeloškega in Cerkljanskega hribovja. Vrhova Porezen in Blegoš namreč predstavljata prvi gorski pregradi v smeri od morja, ki presegata 1500 m. Dno Poljanske doline prejme letno okoli 1600 mm padavin, kraji na nadmorski višini okoli 800 m prejmejo okoli 1800 mm, še višje ležeči kraji pa lahko prejmejo tudi več kot 2000 mm letno (Čer,2012). Za poletni in zgodnjejesenski čas so značilni tudi dnevi z nalivi oziroma nevihtami, ki so povezani s hladno fronto in lahko občasno privedejo tudi do pojava poplav.
Vir:
povezava