Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumTehnikaVremenske postajeKako pogosto menjate baterije?
Strani: 1 [2]
Natisni
Avtor Tema: Kako pogosto menjate baterije?  (Prebrano 4407 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
max
Global Moderator
Cumulus
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 7886

WWW Email
« Odgovori #15 dne: 08. December 2015, 16:03:02 »

Fantje, vidim, da ne veste kako delujejo senzorji s sončnimi celicami Tongue
Sončne celice napajajo integriran akumulatorček(sestavljen iz dveh polnilnih baterij) v samem sklopu oddajniškega sistema. Baterije AA so za backup napajanje, ko se akumulator delno izprazne kadar ni zadosti sonca, v glavnem pa tudi pozimi. Fizično AA baterije nimajo direktno nobenega kontakta s sončnimi celicami. Vmes je vezje ki preklaplja Akumulator/baterije AA.  Vseeno pa AA baterije zdržijo malo več kot eno leto. Jaz na svojem anemometru preventivno menjam 2xAA baterije vsako leto(interval oddajanja na 12sek.), ker imam že iztrošene sončne celice, posledično se tudi accu ne napolni dosti, mislim da je že tudi crknu. Menjava same sončne celice in accu-ja ne pride v upoštev, se mi ne splača, oziroma lahko 15 let za enako ceno menjujem AA baterije. Grin

To pišem iz lastnih izkušenj, sva imela s sinom vse narazen, pregledano izmerjeno in testirano. Gre pa za postajo WMR 928NX, kupljeno od @Pihe-ja leta 2007, mislim, pa da je že pri njem bila slabi dve leti, in je že cca 10let v pogonu. Prejšnji mesec je bilo 8 let, odkar je pri meni  icon_mrgreen
« Zadnje urejanje: 08. December 2015, 16:05:27 od max » Prijavljen

brežičan
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 387

« Odgovori #16 dne: 08. December 2015, 18:16:30 »

Mislim, da je tu bolj debata o AA 1,5V baterijah zakaj se tako hitro izpraznijo. @Max, to pojasni.
Prijavljen
max
Global Moderator
Cumulus
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 7886

WWW Email
« Odgovori #17 dne: 09. December 2015, 08:51:47 »

Ravnokar me je oče obvestil, da vremenska postaja spet ne prikazuje temperature.
Vrag jo pocitraj ... se mi zdi, da baterije menjam na dober mesec ali dva. Na začetku (pred tremi leti) se mi ni zdelo tako požrešno.

Kako pogosto menjate baterije pri temperaturnem senzorju?
Pri meni je kakšnih petnajst metrov oddaljen od bazne postaje, vmes pa je seveda še stena hiše.
Kakšen tip baterij se vam najbolj izkaže?
Sicer ima moja postaja tudi možnost (do)napajanja s sončnimi celicami, ki so že zraven. V zadnjem času sicer nisem kupoval baterij za polnjenje, zato tudi tistega kabla nisem priključeval.

Malo sem si pregledal manual te postaje in pa več video posnetkov na youtube......
Kaj pa vetromer imaš priklopljen na sončne celice? Ti dela nrmalno? Na koliko časa tu menjaš baterije? Malo pomisli zakaj so ti kabli zraven  icon_question icon_arrow Beri navodila.

Citiraj
Na začetku (pred tremi leti) se mi ni zdelo tako požrešno.

Kako dolgo si imel notri baterije?

Kupovanje accu baterij nima smisla, ker sončne celice ne polnijo AA baterij ki jih vstavljaš notri, te so za backup, če pa jih imaš za glavni pogon, pa je odvisno spet koliko ti kuri Temp/higr - meter. Sam bi iz radovednosti odvil recimo še kakšen vijak v samem temp. senzorju in pogledal če ni sličajno kje skrit kakšen accu. Lahko je tudi v samem sončnem kolektorju, kjer so tisti vijaki zadaj. In pa, nima brez veze priključek za na sončni kolektor Roll Eyes
Recimo na moji postaji moram zadnji pokrov sončnega kolektorja odvijačit, notri pa je accu in 2xAA baterije za backup, te na anemometru menjam na 1 leto, na ostalih na cca 2-3 leta.

Mislim, da je tu bolj debata o AA 1,5V baterijah zakaj se tako hitro izpraznijo. @Max, to pojasni.

Zelo na široko postavljeno vprašanje....konkretnega odgovora na takšno vprašanje ne moreš dobit, ker je veliko različnih faktorjev. Prvič, za kaj se baterije uporablajo, kaj poganjajo, odvisno od porabe naprav, v tem dotičnem primeru od vremenskih vplivov(mraz, vročina), do vzdrževanja naprav, kvaliteta baterij....samopraznjenje baterij, itd....
« Zadnje urejanje: 09. December 2015, 08:53:19 od max » Prijavljen

Strani: 1 [2]
Natisni
Pojdi na: