Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumVremeSplošnoFenizacija - Ljubljanska kotlina
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Fenizacija - Ljubljanska kotlina  (Prebrano 6811 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
bbator
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1986-04-15
Sporočila: 4368

« dne: 30. November 2015, 22:49:55 »

Pozdravljeni,

Ker se v decembru selim na Ig, me malo zanima, kako je kaj tam s količino padavin v primerjavi z Ljubljano. Temperatura bo verjetno za odtenek nižja kot v Ljubljani. Vseeno pa bi znala biti prisotna fenizacija, predvsem pozimi ob SV vetru. Sprašujem namreč, ker nikoli ni nihče javljal podatkov s tistega konca. Morda vseeno kdo ve kako je kaj tam?
Prijavljen

Ni vse v snegu, nekaj je tudi v nevihtah!
krispy123
Cumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1995-11-08
Sporočila: 7329

« Odgovori #1 dne: 01. December 2015, 13:29:26 »

Zahodneje kot greš v LJ kotlini več padavin bo padlo, ter tudi večja količina snega čez celotno leto. Nekih ekstremnih razlik pa kolikor jaz poznam Ljubljano in okolico ni. Razen če greš tja gor proti severozahodni strani LJ kotline, torej proti Kranju, Škofji loki ali pa proti jugozahodu, torej proti Vrhniki ali pa jugu (Grosuplju). Verjetno bo na tvoji novi lokaciji res manj fenizacije ob kakšnih Balkancih. Ljubljana Fužine sem pogledal na zemljevidu ima v povprečju 1300-1400 mm padavin, medtem ko LJ IG že 1400-1500 mm. To je vse kar bi ti vedel povedati.
« Zadnje urejanje: 01. December 2015, 13:44:42 od krispy123 » Prijavljen

Enjoy the weather, its the only weather you got
bbator
Stratus

Odsoten Odsoten

« Odgovori #2 dne: 01. December 2015, 14:25:52 »

Ja Krispy, imaš prav. Ta povprečja o letni količini padavin sem tudi sam našel. In res pade letno približno 100mm več kot na Fužinah. Bi pa znale biti razlike največje ravno pozimi, ko je več severovzhodnega vetra in več Balkancev. Lani februarja, ko je bilo napovedano tisto obilno sneženje so bile razlike kar velike. Sodelavec se vozi iz Gorenjega Blata pri Pijavi Gorici v službo. Tisti dan pri nas praktično ni bilo padavin v Ljubljani. Pri njih je pa kar nekaj snega zapadlo takrat. Snežilo je takrat vse do Škofljice in potem še nekaj do Pijave Gorice, nato pa konec padavin. Škofljica je glede na mojo lokacijo bolj proti vzhodu in malo celo proti severovzhodu. Gorenje Blato pa prav tako proti vzhodu in delno proti jugovzhodu glede na Ig. Ne vem pa kako je bilo takrat s snegom na Igu. Menim pa, da je bila situacija podobna kot na Škofljici in Pijavi Gorici.

Hočem povedati, da včasih ta letna vsota padavin ne pove vsega kar se tiče sneženja pozimi. Tistih 100mm v celem letu se nebi smelo toliko poznati pri skupni snežni odeji potem pozimi. Očitno je pozimi res precej tega SV vetra glede na ostale letne čase in so takrat razlike v Ljubljanski kotlini glede količine padavin precej večje kot bi odstotkovno morale znašati glede na letno količino padavin.

Hvala za mnenje Krispy, se nekako strinjam s tabo, vseeno pa bo morda kdo več vedel od naju, ki živi kje blizu ali pa se večkrat pozimi pelje skozi Ig.
« Zadnje urejanje: 01. December 2015, 14:27:27 od bbator » Prijavljen

Smučar
Stratokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-07-05
Sporočila: 3669

Email
« Odgovori #3 dne: 01. December 2015, 19:33:25 »

bbator, jaz se pa selim čez cca. pol leta na JZ LJ, v Notranje Gorice. Bova lahko potem primerjala glede na LJ, ko namontiram VP.
Sedaj sem že opazil, da je tam precej hladneje, sploh poleti zvečer je ogromna razlika med LJ Center in Notranjimi Goricami, vsaj 3°C.
Verjetno je tudi več snega, zadnjič sem ga imel na avtu pri bajti cca. 8cm; se pripeljem v Center in samo malo pocukrana trava ponekod. Pa je samo 11km od tukaj.
Prijavljen
bbator
Stratus

Odsoten Odsoten

« Odgovori #4 dne: 01. December 2015, 19:50:30 »

Definitivno je več snega v Notranjih Goricah. Od tam imam par bivših sošolcev tako da kdaj pa kdaj slišim kaj o tem. Tudi na Igu bo zagotovo skoraj vedno več kot v Ljubljani. Tako kar se padavin tiče kot nižjih temperatur. Jaz pa imam doma original ARSO hiško. Bom pa videl če jo bom lahko postavil, saj bom potreboval soglasje sosedov, ker nas bo v bloku 6 stanovalcev. Je pa parcela okrog bloka lastniška in ne od občine. Upam, da bo šlo Smiley to sem si namreč od nekdaj želel.
Prijavljen

krispy123
Cumulus

Odsoten Odsoten

« Odgovori #5 dne: 01. December 2015, 19:56:32 »

No tole pa je zelo zanimivo za spremljat, predvsem te razlike v par km zračne razdalje. Torej se pojavljalo podobne razlike kot tukaj na mojem koncu, kar se tiče količine padavin, višine snežne odeje. Naprimer tukaj na 309 m je 30.1 letos ob mejni situaciji zapadlo blizu 20 cm snega, medtem ko v Mariboru Centru, ki je 13 km oddaljen okoli 10 cm, na še bolj oddaljenem MB letališču(15 km zračne linije) pa še samo 2-3 cm. Neverjetno kako majhna je naša Slovenija ampak zelo raznolika, včasih si skoraj ne morem prestavljat, da je lahko ponekod ob istem času zima na podobni nadmorski višini, drugod pa že pomlad.
Me res zanima kateri je nižinski kraj, torej pod 400 m na katerem zapade v naši državi v povprečju največ snega?
« Zadnje urejanje: 01. December 2015, 20:03:42 od krispy123 » Prijavljen

bbator
Stratus

Odsoten Odsoten

« Odgovori #6 dne: 01. December 2015, 22:51:41 »

Težko reči, a Črnomelj je v zadnjem času glede na nadmorsko višino kar obdarjen s snegom.

Sicer pa je ravno to zanimivo pri nas. Če bi bila Slovenija bolj ravninska in bi bile padavine dokaj enakomerne razporejene bi bilo vse skupaj precej nezanimivo. Praktično bi potem vsi tukaj na forumu javljali iste podatke. Meni se zdi, da je ravno ta pestrost na tako majhnem območju zanimiva. So pa skoraj v vseh kotlinah po Sloveniji pojavljajo razlike na majhnem območju. Hribovit svet okrog kotline definitivno naredi svoje ob vetrovnem vremenu. Privetrna in zavetrna stran glede proženja padavin ter hkrati sušenja na drugi strani naredita svoje. Južni in zahodni del Ljubljanske kotline definitivno bolje profitirata ob snežnih scenarijih. Bolje seveda za snegoljubce. Sicer pa so verjetno skoraj vsi ostali prebivalci zelo veseli, da fenski efekt obstaja. S tem imajo seveda pozimi manj težav.

Kakorkoli že. Bo zanimivo spremljati razlike sedaj, ko se preselim. Praktično sem živel na Fužinah več kot 18 let. Tako, da tisto lokacijo precej dobro poznam. Moram pa reči, da imam občutek, da je bilo v preteklosti sušenja padavin na vzhodu Ljubljane po subjektivnem občutku manj kot sedaj. Morda pa se mi le tako zdi, ker nisem tako podrobno poznal vzrokov in posledic kar se tiče vremenskih pojavov.
Prijavljen

snežnakepa
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 59

Email
« Odgovori #7 dne: 04. December 2015, 13:03:13 »

Po 10 letih opazovanja zimskega vremena na igu in lj ti povem, da obcasno prihaja do precejsnjih razlik v kolicini novozapadlega snega, vendar ne nujno v kost iga. Ko snezi iz zahoda, je ig nekje v rangu rudnika in centra lj, medtem ko zahodno obrobje lj v takih situacijah pokasira bistveno vec, lahko celo enkrat vec. Zgodi se tudi, da dobimo manj kot celotna lj, z neslavnim poljem vred clap

Carom fena se tudi na igu ne bos izognil, niti priblizno ne, je pa res, da se je velikokrat treba premakniti le 5km juzno in bos ze v pravih 'balkanskih' sneznih zavesah. Za spodbudo, pridaja do situacij ko v lj susi na polno, ig pa prav spodobno zasnezi- recimo februar 2012 lj brez snega, ig 5-15cm, februar 2013 prva runda lj 10-15cm, ig cca 25cm, isto lani v zadnji rundi ig cca 15cm, skofljica 5-10cm, od supernove rudnik dalje 0cm. Tako da ce gledamo kumulativo, je ig za kosezami in brdom, pred rudnikom in kar obcutno pred sv ljubljane icon_wink
Prijavljen
bbator
Stratus

Odsoten Odsoten

« Odgovori #8 dne: 04. December 2015, 16:37:14 »

Snežnakepa hvala za informacije. To pa so informacije s prve roke Smiley nekaj podobnega sem imel tudi sam v mislih tako da me kaj dosti tole niti ni presenetilo. Definitivno prihaja do razlik. In tudi sam vem, da je na Fužinah tudi že zapadlo več snega kot v Kosezah naprimer. Vendar so te situacije redke. Pri fenizaciji je Ig v prednosti pred Ljubljano to je definitivno. Takrat ponavadi tudi zahod Ljubljane izvisi. Kakorkoli že... zanimivo bo delati primerjave sicer pa je tako ali tako vseeno.       
Če si bom zaželel zime bom pač skočil na Krim. Kdo drug pa kam drugam. Če sneg ne pride do nas moramo mi do njega saj to že vemo Wink
Prijavljen

krispy123
Cumulus

Odsoten Odsoten

« Odgovori #9 dne: 11. Marec 2016, 13:14:27 »

Evo še par zanimivost o tej fenizaciji LJ kotline.

https://adventuresinside.wordpress.com/2012/12/06/prekletstvo-ljubljanske-kotline/
Prijavljen

Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: