Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumAstronomija-Seizmologija-GeologijaDogodki v astronomijiTauridi
Strani: [1] 2
Natisni
Avtor Tema: Tauridi  (Prebrano 24456 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
matic19
Administrator
Altostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1990-09-19
Sporočila: 1827


Lokacija: Ig

Email
« dne: 04. November 2015, 20:40:50 »

V teh dneh se da lepo opazovati sicer manj znan meteorski roj Tauridov. Kot že njihovo ime pove, izhajajo iz ozvezdja bika (Taurus), možno pa jih je opazovati od konca oktobra, do sredine novembra. Njihova posebnost je, da so dokaj počasni, "le" okoli 30km/s za razliko od perzeidov v avgustu, ki so precej hitrejši. Z Dejanom sva bila na Križni gori že v noči na ponedeljek, včeraj zvečer pa sta se nama pridružila še Robi in Amadej. Ujelo se je nekaj meteorjev, s prostim očesom je bilo vidnih še dosti več. Včeraj zvečer je bila frekvenca okoli 10 meteorjev na uro, proti polnoči nekoliko manj. Spodnje fotke so moje in jih bom sproti dodajal v to temo. Tudi ostali ste seveda povabljeni, da prilepite svoje fotke sem, če bo kdo slikal v naslednjih dneh. Pričakujeta se dva vrhunca, en bo jutri (5.11.) zvečer in nato še v noči na 12.11. Tudi v vmesnem času pa se brez težav kaj ujame  Smiley









Prijavljen
paradolf
Član VD ZEVS
Cumulonimbus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11197


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #1 dne: 05. November 2015, 11:03:46 »

Tale je predvčerajšnji


Tale včerjašnji.


Je pa bila včeraj vidnost precej slabša, kasneje se je tudi nekoliko pooblačilo. Sicer pa tudi včeraj aktivnost dokaj velika. Videl sem okoli 15 meteorjev od tega 4 bolide v treh urah kar je nekako v skladu z aktivnostjo tega meteorskega roja. Je pa res da je bilo prvo uro med 19h in 20h aktivnost bolj slaba.
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
brežičan
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 387

Lokacija: Brežice

« Odgovori #2 dne: 05. November 2015, 12:48:20 »

Enega "počasnega" sem slučajno včeraj videl, nisem pa vedel, da bodo.
Prijavljen
matic19
Administrator
Altostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1990-09-19
Sporočila: 1827


Lokacija: Ig

Email
« Odgovori #3 dne: 06. November 2015, 20:06:53 »

Včeraj zvečer smo bili ponovno na terenu, tokrat sva bila z Dejanom, kasneje se nama je pridružil še Amadej. Lokacija: najprej sv. Tomaž nad Selško dolino, nato Stari Vrh. V zraku je bilo dosti več vlage kot prejšnjič, zato so bile fotke iz Tomaža povsem v odtenkih oranžne. Na Starem vrhu je bilo precej bolje, saj smo bili nad inverzno plastjo. Ujelo se je nekaj meteoritov, dva zelo lepa pa smo falili. Predvsem pa je bilo malo dovolj svetlih primerkov. Na spodnjih štirih fotkah so najbolj vidni meteoriti:









Tega sem falil oz. je letel preveč zahodno. Precej lepše ga je ujel Dejan.  
« Zadnje urejanje: 06. November 2015, 20:09:03 od matic19 » Prijavljen
Aquatic
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1977-06-13
Sporočila: 4727


Lokacija: Trnje,Škofja Loka, 395 nmv

WWW
« Odgovori #4 dne: 06. November 2015, 21:41:29 »

Prve novemberske noči več ali manj preživim na prostem. Jasno zvezdnato nebo ponuja enkratno predstavo v znamenju meteorskega roja Tauridov. Kljub nizkim temperaturam je vredno vztrajati. Ta fotografija je nastala 05.11.2015 na vrhu smučišča Stari vrh.

Prijavljen

Davis Vantage Pro2
matic
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 255

Lokacija: Celje

« Odgovori #5 dne: 07. November 2015, 09:25:46 »

Bravo fantje  clap  praise super fotke!!

lp,

Matic
Prijavljen

"Brezmejna sta le vesolje in človeška neumnost, čeprav za prvo nisem prepričan!" (A.Einstein)
paradolf
Član VD ZEVS
Cumulonimbus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11197


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #6 dne: 08. November 2015, 10:37:50 »

Al smo mi mal čiv čiv  icon_haha
V noči iz 5. na 6. november sem bil na Krvavcu in več kot 5 ur preživel pod zvezdami. Videl tri lepe Tauride. Eden izmed njih tudi lep ki sta ga ujela Matic in Dejan ob 23.13. Kasneje na praktično istem mestu še eden ob 0.26 in dve minuti kasneje zelo svetel daleč na jugu. Vse tri je objektiv žal zgrešil  shrug

Včeraj pa sem spet nastavil fotoaparat kar na domačem balkonu in ga usmeril v svetlobno onesnažen Kamnik. V dveh urah sta se ujela dva Taurida.





Pri zadnjem je bilo veliko sreče saj je to bil predzadnji posnetek predenj je crknila baterija. Smiley Sicer pa nastavitve za tole f2.8, ISO1600, 13 sekund.

Danes pa morda zopet malo na hrib. Tauridi bodo razsvetljevali nebo predvidoma še do noči na torek, tako da če bo še kdo poizkusil srečo le pogumno.


Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
Amadej13
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 940


Lokacija: Stirpnik 700m

Email
« Odgovori #7 dne: 10. November 2015, 11:20:27 »

Tako da bo vse na enem mestu dadajam še moj ulov iz prejšnjih noči Smiley

5.11.2015 okoli 20:00 iz Križne gore v smeri JV lep taurid, viden je bil tudi manjši blisk...seveda sem slikal drugam sam pa ujel samo Prašno sled Smiley



Kasneje sem se na Starem vrhu pridružil Maticu in Dejanu





Naslednjo noč 6.11.2015 malo do 21 ure v smeri Sever




Prijavljen

Lp, Amadej
paradolf
Član VD ZEVS
Cumulonimbus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11197


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #8 dne: 14. November 2015, 22:28:14 »

Zaklop je kar trpel te dni, končno pa se je ujel tudi en svetel  Smiley
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
Drinky
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1992-10-19
Sporočila: 426


Lokacija: Kasaze
drinky6991@hotmail.com
WWW Email
« Odgovori #9 dne: 22. November 2016, 04:45:15 »

Včeraj ob 21:35 eden svetlejših tauridov nasploh, viden vsaj v četrt Evrope. Prvotno mi je pisala kolegica o neki hudi svetlobi, potem pa zasledil objavo na Severe Weather Europe (FB)
Prijavljen

paradolf
Član VD ZEVS
Cumulonimbus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11197


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #10 dne: 05. November 2022, 16:49:40 »

Spet je čas za Tauride. Vrhunec južnih Tauridov je žal pokvarila oblačnost, vendar pri teh ni nekega izrazitega vrhunca. Trenutno so aktivni tako južni kot tudi severni Tauridi. Slednji imajo svoj vrhunec čez slab teden. Vsekakor so Tauridi vredni opazovanja. Res da urna frekvenca ni posebej velika, vendar pa je možnost da se vidi kak zelo svetel "fireball" precej velika. Povečana aktivnost teh dveh meteorskih rojev je nekako na 7 let, tako da letos jih je spet več kot običajno. Na zahodu se je že zjasnilo, tako da danes bi vsekakor " dolga " noč  Cheesy
« Zadnje urejanje: 05. November 2022, 17:48:24 od paradolf » Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
MINIMAX
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1967-11-30
Sporočila: 4845


Lokacija: Ljubljana-Polje

« Odgovori #11 dne: 05. November 2022, 17:00:42 »

V kateri smeri jih je videti?
Prijavljen

MINIMAX
Lj-Polje
paradolf
Član VD ZEVS
Cumulonimbus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11197


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #12 dne: 05. November 2022, 17:54:34 »

Praktično po celem nebu. Je pa radiant sprva na vzhodu malo spodaj desno od plejad če poznaš. V glavnem ko se znoči na vzhodnem nebu. Seveda tiste ki letijo bolj direktno na zemljo vidimo v bližini radianta in so ponavadi krajši, tisti pa ki zemljino atmosfero zgolj "pobožajo" pa so lahko dolgi in jih vidimo lahko kjerkoli na nebu. Moram še omeniti da imamo te noči tudi nočno sonce na nebu, ampak če prileti pravi ne bo nič motilo  Grin
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
paradolf
Član VD ZEVS
Cumulonimbus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11197


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #13 dne: 13. November 2022, 21:10:10 »

Res je, letošnji Tauridi so zopet nadpovprečni. Do sedaj sem opazoval in fotografiral že kar nekaj noči. Včasih le kako uro, včasih polovico noči, pa tudi skoraj celo noč. Ujetih je bilo kar precej primerkov, kljub 3 fotoaparatom pa se mi jih je kar nekaj izmuznilo. Motila je sicer luna in tudi vlaga zaradi katere je bilo potrebno vseskozi brisati leče na objektivu.
Tale primerek je bil ujet na Primorskem pri Dolenji vasi že v sedmem posnetku na enem od treh fotoaparatov. Žal ga nisem videl v živo, ampak le videl kako se je na nebu rahlo zeleno pobliskalo in to skoraj pri polni luni. Ujel ga je fish-eye objektiv na 8 mm.


Tale je z Gorenjske. Na Krvavcu sem vztrajal med 18h in 22.30 in videl 5 bolidov. 3 med njimi sem tudi ujel. Tega pa sem ujel in obenem tudi videl. Res je bil lepotec. Predvsem je bila njegova pot na nebu zelo dolga in je pustil tudi nekajsekundno sled.


Žal je pred nami slabše vreme, tako da smo s Tauridi verjetno zaključili. Se pa že veselim Geminidov. Upam na lepo inverzno vreme  Cool
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 626

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #14 dne: 14. November 2022, 08:47:13 »

Čudovito...
Koliko si imel ISO in čas zaslonke?
Prijavljen
Strani: [1] 2
Natisni
Pojdi na: