Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumVremenske postajeVremenske postaje po Sloveniji (Moderatorji: ŠTROMAR, mat89)Vremenska postaja Tolmin
Strani: 1 ... 7 8 [9] 10
Natisni
Avtor Tema: Vremenska postaja Tolmin  (Prebrano 105347 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 625

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #120 dne: 10. Maj 2022, 10:11:49 »

Za to nisem prepričan, da bom znal. Sem pa razmišljal, da bi dodal dnevno kumulativo padavin. Bom pa potreboval nekaj več prostega časa ali pa dobrega navdiha za ta špas. Tudi mapo bom morda menjal oz. jo narisal ČEZ padavine. Zdaj delam obratno.
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 625

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #121 dne: 14. Avgust 2022, 10:20:01 »

Med beleženjem temperatur v julijskem vročinskem valu sem moral temperaturo ob izbranem terminu odčitovat z grafa (minutne vrednosti). To ni ravno praktično.
Zato sem pripravil tabelo, ki podatke prikazuje podobno kot ARSO. Tabela hrani podatke za zadnjih 24 ur in vsebuje:
* temperaturo
* vlažnost
* hitrost, sunke in smer vetra
* dnevno količino padavin
* intenziteto padavin
* zračni tlak
* sončno obsevanje
* koncentracijo prašnih delcev (nowcast vrednost)

Vrednosti so prikazane v 10 minutnem intervalu. Vse, razen sunkov vetra in intenzitete padavin, so povprečene na interval. Sunki in intenziteta pa sta maksimum v intervalu.
Opazil sem, da različni brskalniki različno narišejo puščice za smer vetra. Firefox prikazuje, kot sem si zamislil, Chromium ima odebeljene poševne puščice, Safari pa neke puščice v kvadratku. Smer pa je vedno prava :-)

http://tolmin.zevs.si/tabela.html

Še druga sprememba, ki je posledica vročinskega vala. Zaradi nezaupanja v najvišje vrednosti temperature (npr nad 38°C), sem kupil Davis zaklon 7714 in senzor preselil izpod zbiralnika za dež na drugo stran droga. In menjal sem tudi drog ter vse skupaj dvignil na prava 2 metra nad najnižjo točko.
Od takrat še nismo presegli 38°C in tudi upam, da jih vsaj letos ne bomo več.
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 625

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #122 dne: 05. Oktober 2022, 06:32:37 »

Vremenska napoved za Tolmin, ki jo objavljam na moji spletni strani, je narejena na podlagi modela GFS. Dodatno je prilagojena specifični lokaciji z upoštevanjem zgodovinskih podatkov (povprečna temperatura rosišča, min/maks temperature, relief, itd.). Model GFS ponuja dostop do podatkov brezplačno. Pred par meseci je ECMWF sprostil določene podatke, ki so zdaj tudi na voljo brezplačno.

Nova verzija softvera WXSIM zdaj podpira podatke obeh modelov in celo omogoča mešanje podatkov med obema. Danes sem dal izračunat prvo napoved, ki ima nastavljeno razmerje med GFS in ECMWF na 25:75 v prid ECMWF.
Zanima me, kako se bo obneslo.

Prilagam posnetek zaslona programskega modula, ki grafično prikazuje podatke obeh modelov.
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 625

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #123 dne: 10. November 2022, 23:06:06 »

Počasi se spoznavam z različnimi funkcijami softvera WXSIM. Zato sem si pripravil "peskovnik" za igračkanje. Morda bo koga zanimalo, kaj se še da pridobiti poleg temperatur in padavin. Peskovnik je dostopen z osnovne spletne strani, tukaj pa je direktna povezava: https://www.vremetolmin.si/peskovnik.html

Na stran dodajam stvari, kot mi čas dopušča. Torej to ni končna varianta pač pa vedno "delovna".

Podatki veljajo za Tolmin, vzeti pa jih je seveda treba z obilico rezerve, da ni slabe volje. Je pa nazadnje kar dobro ocenila količino padavin (napoved okrog 35mm, dejansko 39mm).
Prijavljen
komar
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1927


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #124 dne: 12. November 2022, 17:15:40 »

A je ta software brezplačen? Je prenos varen? Sem poskusil prenesti, pa sem prejel kar precej opozoril pred nalaganjem...

A še za druge kraje pa ne bi naredil takšnega peskovnika? A direktno v formatu .png pa slik na forum ne moreš prenesti? Samo vsako posebej ročno (glej slike spodaj, veljajo za Tolmin)?







« Zadnje urejanje: 12. November 2022, 17:47:00 od komar » Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 625

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #125 dne: 12. November 2022, 20:40:34 »

Program je možno testirati brezplačno, vendar le za spoznavanje s funkcijami. Demo verzija podpira izdelavo napovedi za nekatere izbrane kraje (Atlanta in nekatere druge).
Cene so postavljene glede na verzijo (basic, professional in nekatere dodatne prilagoditve). Najnižja cena je 139 USD, ostale so napisane na njihovi spletni strani.
Napoved izdela za kraj, za katerega avtor programa naredi prilagoditev.

Lahko bi izdelal .png in ostale vsebine, ki bi jih linkal, vendar tega ne želim. Ostaja na moji spletni strani in velja za moj kraj.
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 625

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #126 dne: 28. November 2022, 20:38:32 »

Velja za Tolmin: letošnje leto bo res nekaj posebnega, tako z vidika temperatur kot tudi padavin. Do zdaj je povprečna temperatura precej višja od povprečne, padavin pa občutno manj. Hkrati pa bomo letos krepko presegli število hladnih dni.
Za hec sem naredil pregled letnih temperatur od leta 2015 do letos (do konca oktobra). Letošnje poletje res izstopa. Podoben pogled na padavine pa lepo kaže na letošnje dolgo sušno obdobje in zelo malo celodnevnih deževnih dni. Res me zanima, kakšen december nas čaka.
Prijavljen
komar
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1927


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #127 dne: 30. November 2022, 10:31:31 »

...Danes sem dal izračunat prvo napoved, ki ima nastavljeno razmerje med GFS in ECMWF na 25:75 v prid ECMWF.
Zanima me, kako se bo obneslo.

Še en namig zate, @Tminc... Vsaj za ta in naslednji teden. Smiley

90% za GFS ja...  shrug
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 625

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #128 dne: 01. Januar 2023, 11:16:05 »

Pripravil sem poročilo o meritvah v letu 2022 na moji postaji. Bilo je kar posebno leto...

https://www.vremetolmin.si/data/porocila/2022_Porocilo.pdf


Priložene pa še grafike za hitri pogled na temperaturo, padavine, sonce in meglo.
Prijavljen
mat89
Moderator
Cumulonimbus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1989-07-22
Sporočila: 11778


Lokacija: Orešje pri Ptuju 233m Član Zevs društva

Email
« Odgovori #129 dne: 01. Januar 2023, 11:39:48 »

Odlično poročilo beerchug Moraš pa pri temperaturnem senzorju odstranit mrežico ven, to sem jaz lani naredil. Kaže tudi za pol stopinje manj,saj pretočnost zraka boljša. Senzor hitro sedaj mi zazna spremembo temperaturo.
Prijavljen

Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 625

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #130 dne: 23. Januar 2023, 22:39:24 »

Danes je anemometer na gasilskem stolpu v Tolminu ob 7:02 izmeril sunek vetra 110 km/h.
Na moji lokaciji pri Tolminki je bil namočnejši sunek 61 km/h.
ARSO Volče v istem časovnem obdobju poroča 86 km/h.

110 km/h je nova najvišja vrednost. Ta anemometer je na tej lokaciji slabo leto (podatki s prejšnjega niso zanesljivi). Doma je do zdaj najvišja hitrost sunka 83 km/h (izmerjeno leta 2021).
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 625

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #131 dne: 23. April 2023, 08:04:36 »

Obstoječi opremi sem pred kakšnim mesecem dodal kamero za opazovanje neba. Idejo in pomoč pri izvedbi sem dobil od uporabnika javi, za kar se mu zahvaljujem.
Primarno je namenjena slikanju nočnega neba in izdelavo hitrega posnetka, naredi pa tudi sliko premikanja zvezd.
Ker sem doma 'v luknji', je pogled v nebo omejen. Zato sem izbral cenejšo lečo (2.7 mm goriščne razdalje), ki v horizontali objame skoraj 180°, vertikalno pa mislim da okrog 140°.

Slike in arhiv so dostopni na www.vremetolmin.si/allsky

Tam so shranjeni nočni hitri posnetki in sledi zvezd. Vzporedno pa shranjujem in izdelujem hitre posnetke (tudi dnevne) v drugem računalniku, podatki pa niso v spletu. Arhiv se vsak dan poveča za kakšnih 20-30 MB, kar ni zanemarljivo na dolgi rok.

Enaka kamera z boljšo lečo (1.5 mm) je trenutno v izdelavi še za solkansko lokacijo.
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 625

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #132 dne: 24. Julij 2023, 07:14:18 »

Pred novim nevihtnim tednom poročam, da sem v letošnjem juliju na obeh lokacijah, kjer merim veter, zabeležil rekordne sunke.

Pri Tolminki (anemometer Davis): 84 km/h (13.7.2023)
Na gasilskem stolpu (anemometer Ecowitt/Froggit DP300): 141 km/h (18.7.2023)
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 625

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #133 dne: 30. Julij 2023, 20:53:43 »

Po intenzivnem nevihtnem dogajanju v letošnjem juliju se je nabralo veliko različnih podatkov, ki opisujejo vremenske količine. Zbral sem jih v 8 minutni posnetek, vključil pa sem slike in video posnetke s kamer ter hitre posnetke z detektorja za strele. Dodal sem tudi grafe temperatur, vetra, padavin in zračnega tlaka. Mogoče ob gledanju postane malo dolgčas, ampak sem želel shraniti za arhiv.

https://www.youtube.com/watch?v=uzWL2yikTfY

Še nekaj podnapisov:
* merilnik za veter pri Tolminki je Davis Vantage Pro2
* merilnik za veter na gasilskem stolpu je Froggit DP300
* detektor za strele Boltek LD-250. Ker sem med hribi, prihaja do odbojev. Ti so na zemljevidu pozicionirani diagonalno na pravo lokacijo. Dražji model (LD-350) lahko odboje razpozna. Maksimalno število razelektritev na minuto je pri mojem modelu omejeno na približno 2100/min (bottle neck je serijska povezava), LD-350 pa na 4000. Maksimalna intenziteta je bila 1853/minuto! V posnetku je prikazano 1000/min, kar pa je omejitev replay načina (mislim da sem omejil zgornjo mejo).
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 625

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #134 dne: 24. Oktober 2023, 08:47:40 »

Prenovil sem stran, ki teče na zevs.si strežniku. Tam so zdaj na voljo podatki o prašnih delcih v centru Tolmina (nov detektor), dodal sem kratek povzetek trenutnega vremena v Tolminu, radarsko sliko, podatke z ADS-B sprejemnikov v Tolminu in Solkanu ter produkte modela ALADIN.
Iz modela ALADIN narišem temperaturo, padavine ter veter in zračni tlak. Podatki so osveženi (če so na meteo.si na voljo) ob 5:30 (00Z), 11:30 (06Z), 17:30 (12Z) in 23:30 (18Z). Ne zagotavljam 100% servisa, ker to počnem zgolj ljubiteljsko in si mislim, da bi koga zanimali detajli, ki jih na meteo.si ni. Računalnik, ki to žveči, lahko tudi kdaj zaspi, pa ga zato ne bom preveč kregal. Lahko bi dodal tudi kratkoročno INCA napoved, vendar za to še ni bilo časa. Prav tako pa že s temi podatki zasedam kar nekaj prostora na zevs.si strežniku.

http://tolmin.zevs.si je sicer še vedno v izdelavi (bolj kozmetični), uporabna pa je že. Najlepše je vidna na velikem zaslonu. Na telefonu tudi deluje, le ADS-B stran izgleda čudno.
Prijavljen
Strani: 1 ... 7 8 [9] 10
Natisni
Pojdi na: