Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumVremenske postajeVremenske postaje po Sloveniji (Moderatorji: ŠTROMAR, mat89)Vremenska postaja Tolmin
Strani: 1 ... 3 4 [5]
Natisni
Avtor Tema: Vremenska postaja Tolmin  (Prebrano 19409 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Tminc
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 96

« Odgovori #60 dne: 10. Oktober 2019, 08:52:53 »

Hvala @Smučar, isti efekt imam doma na moji Davis postaji. Se pa vedno pojavi, ko je sonce močno in pokuka čez/skozi oblak  Smiley
Prijavljen
regulus
Cirus

Odsoten Odsoten

Sporočila: 61

« Odgovori #61 dne: 10. Oktober 2019, 09:51:36 »

Tminc super za novo postajo.  icon_wink

Mi je pa zelo zanimiva ta zadeva s senzorjem za sončno obsevanje. Če te prav zastopim v kolikor postaja nima takega senzorja lahko potem s kozarčkom pridemo do zelo dobrih podatkov za moč sončnega obsevanja. Lahko malo več napišeš kako točno narediti tak senzor in kje se potem vse to preračunava...  Grin
Prijavljen
Tminc
Cirus

Odsoten Odsoten

« Odgovori #62 dne: 10. Oktober 2019, 10:50:09 »

Tak senzor nima dejanske uporabne vrednosti (W/m2) pač pa le približek približka. Meni služi le za določanje stanja neba. Za to je po moje čisto primeren, ker ima tudi počasen prehod. Bolj kot je kozarček debel (npr. Frutek), bolj počasi ti bo reagiral. Za hitre spremembe lahko uporabiš prazno žarnico naprimer.

Opis mojega primera:
1-wire temperaturi senzor tipa Dallas, priklopiš na RPi preko 4k7 pullup upora. V RPi prebereš trenutno temperaturo senzorja ter trenutno temperaturo, ki jo poroča tvoja postaja (v senci). Na popolnoma sončen in "čist" dan pogledaš razliko med temperaturama, ko je sonce najvišje (ob 12h oz ob 13h). Je ranga 13-15°C (+/- ..., odvisno od kozarčka).
Če uporabljaš WD, potem ti že softver sam vse preračuna. Če uporabljaš weewx, potem rabiš še maxSolarRad field, proti kateremu potem primerjaš razliko v temperaturah. Zelo enostavno (bolj komplicirano je opisat).

Še enkrat: to je približek in meni služi le za določanje jasnosti/oblačnosti. Če ima postaja solarni senzor, potem se izogneš kozarčku.
Prijavljen
regulus
Cirus

Odsoten Odsoten

« Odgovori #63 dne: 10. Oktober 2019, 13:49:07 »

Tminc hvala za obsežnejšo razlago  icon_wink

Verjamem da je stvar enostvno naredit, vendar sem še bolj začetnik in se moram še marsikaj naučit. Samo če ta senzor uporabljaš samo za to
da določiš jasnost/oblačnost s katerim senzorjem pa potem dejansko meriš W/m2, ki jo imaš objavljeno na spletni strani za Šempeter pri Gorici?
Prijavljen
Tminc
Cirus

Odsoten Odsoten

« Odgovori #64 dne: 10. Oktober 2019, 13:51:25 »

Tam je Vantage Pro2 s solarnim senzorjem. V Solkanu je Vantage Vue s kozarčkom in ne objavljam W/m2.
Prijavljen
regulus
Cirus

Odsoten Odsoten

« Odgovori #65 dne: 10. Oktober 2019, 16:22:00 »

Aha razumem. Zato imaš tam napisano tudi Soncno obsevanje (test)?
Prijavljen
Strani: 1 ... 3 4 [5]
Natisni
Pojdi na: