Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumVremeSplošnoPlazovi
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Plazovi  (Prebrano 5287 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
Odsoten Odsoten

RD: 1961-02-11
Sporočila: 5803

« dne: 19. Januar 2008, 20:44:53 »

Od nekdaj so me zelo privlačili snežni plazovi.Še kot otrok sem občudoval njihovo silno močin hrumenje, ko so drveli z gora. Zame so plazovi pravzaprav tudi najlepši pokazatelji, kakšna je bila zima.In tu moram na žalost ugotoviti, da s plazovi bogate zime pravzaprav ni bilo že kakih dobrih dvajset let. Posledica tega je, da so se stara plazišča zarasla in tam, kjer se je lahko še kakih 20-30 let nazaj občudovalo silno moč in energijo plazov, raste danes gozd ali podrast.In premajhna količina snega v višjih predelih je preprosto "dopustila" rastlinam, da so se preko leta okrepile in zrasle tako, da jih naslednjo zimo plaz ni mogel več zradirati ali kako drugače poškodovati.Prijatelj mi je pokazal pobočje, kjer je cca 50 let nazaj prihrumel plaz in v hiši usmrtil dva njegova žlahtnika.Sedaj ne bi upal niti pod razno reči, da je lahko tam kdajkoli bilo sploh možno, da se je sprožil plaz.Ker raste gozd tam.
Danes sem šel na avalanche chase.Brez uspeha.Svež sneg se je že splazil v času sneženja.Kot na primer tu:

Ta plaz je sicer poznan kot srednje velik, ampak seveda ne na tej sliki in ne danes. Tu je sneg segal kakih slabih 10 metrov v višino in mogoče kakih 20 metrov v širino, dolžino akumulacije navzgor pa raje nisem šel preverjat, ker je kljub vsemu prenevarno. Spomladi je običajno na točki fotografiranja nekaj metrov debela snežna gmota.(točka fotografiranja je kakih 100 m od trenutne akumulacije).

Za jutri pa zna bit situacija mnogo bolj vzburljiva, saj bodo predvidene višje temperature v višinah zanesljivo v snegu povzročale preobrazbe in posledično s tem gibanje snega in s tem plazove.
Eno tako standby pobočje je tudi na sliki. V strmini se lepo vidi razpoki v snegu.To bo jutri zanesljivo zgrmelo v dolino.

Če bo jutri vse OK, pa lahko še kako plazovito območje obiščem v upanju na kak "živ" posnetek plazu. icon_wink

Prijavljen

-------------------------------------
www.bovec-vreme.si
jaka
Član VD ZEVS
Altostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-09-18
Sporočila: 1610

jaka_sporin@hotmail.com
WWW Email
« Odgovori #1 dne: 19. Januar 2008, 21:06:46 »

matr je fajn gledat te velike kupe "bele snovi" icon_biggrin icon_wink velik sreče jutri pr lovu na plazove, pa ne preblizu... icon_rolleyes
Prijavljen

paradolf
Član VD ZEVS
Cumulonimbus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 10113

robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #2 dne: 19. Januar 2008, 21:57:11 »

Tudi z moje strani veliko sreče v jutrišnjem lovu na plazove. Upam da uspeš kaj ujeti v objektiv icon_wink
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
hrošč
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1167

« Odgovori #3 dne: 19. Januar 2008, 21:58:48 »

Sem bil tudi sam nekaj let nazaj prica plazu na Loskih stenah. Opazoval sem ga iz Loga seveda, iz varne oddaljenosti, in res zgleda zadeva impresivno, pa sploh ni bil zelo velik. Tako da ti zelim jutri dober ulov in nove zanimive slike.
Prijavljen
gradiščan
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1965-06-30
Sporočila: 5763

Lokacija: Gradišče-Brkini - 590,2 m, 11.km od Kozine proti Reki, na južnem delu je slavniško pogorje
robert.drgan@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #4 dne: 19. Januar 2008, 22:42:49 »

Komaj čakam tvoj jutrišnji "ulov" icon_wink
Prijavljen
florjo
Gost
« Odgovori #5 dne: 19. Januar 2008, 23:40:50 »

Joj, saj imam strakovnjaka za plazove skoraj pred vrati.  clap icon_wink
Jaz se slednjih v glavnem bojim in se jih pozimi v gorah izogibam kolikor se
le da. Po zadnjem snezenju se je stopnja nevarnosti plazov precej povecala
in sedaj cakam, da se snezna odeja nekoliko ustali in preobrazi. Nekega
konkretnega znanja o plazovih zaenkrat se nimam, zato se zanasam le na
dovolj gotove razmere.

Ce te ne moti, bi te kdaj povprasal za mnenje. Sicer pa ze nestrpno
pricakujem tvoje nadalnje prispevke v tej temi.
Prijavljen
Thor
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-10-10
Sporočila: 1029

« Odgovori #6 dne: 06. Maj 2014, 19:09:36 »

Plaz pogoltnil nekaj avtomobilov v Baltimor-ju,glej zadnjih nekaj sekund icon_exclaim
https://www.youtube.com/watch?v=1xiDQg-8FEM
Prijavljen

zevs.si
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: