Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumAstronomija-Seizmologija-GeologijaVulkaniKatla (Mýrdalsjökull ledenik)
Strani: [1] 2 3
Natisni
Avtor Tema: Katla (Mýrdalsjökull ledenik)  (Prebrano 74932 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-14
Sporočila: 2270


Lokacija: Pohorje - 1050 m.n.v. Vremenski samouk.

WWW Email
« dne: 09. Marec 2014, 03:57:04 »

Skoraj cela 4 leta je že mimo od izbruha Eyjafjallajokull-a, a Katla še vedno ni "eksplodirala". Smiley Čeprav pa je aktivnost Katle vse prej kot majhna ali manjša kot pred 4 leti. Kvečjemu večja. Poleti 2011 je bil celo manjši izbruh pod ledenikom (ni prebil na površje), ki je sprostil malo pritiska, a verjetno ne za zelo dolgo. Tudi samo opazovanje je malenkost lažje kot pred 4 leti, ker je bilo malo posodobitev opreme in pa samih grafik na spletnih straneh.

Če pogledam nazaj, je bilo na tem grafu videti še nekaj tresljajev od Eyjafjallajokull-a, ostalo pa dokaj mirno.



Ta graf je sicer le za zadnjih par mesecev, a skala je ostala ista. Ni 200 nekaj ogromno, a je pa precej očitno kakša je dinamika.



Zdaj seveda, to je postaja Godabunga. Treba je dodati da je dosti govora o tem da je Godabunga bolj ali manj enota zase, s svojo aktivnostjo ("cryptodome" varianta), a vsekakor pa lovi tudi kaj prihaja iz same Katle, ker je praktično del istega ledenika. "Špice" so potresi, medtem ko sam graf prikazuje konstantne tresljaje oz. harmonic tremor, ki so v večini primerov povezani z "aktivnostjo" ali premikanjem magme pod vulkanom. Zdaj kaj točno pomenijo te različne frekvence tega infrazvoka, še tudi meni zdaj po 4 letih ni čisto točno jasno, ker pač ni to moje področje.  icon_biggrin A je pa dejstvo da se globlji potresi (ali bolj oddaljeni) poznajo na vseh 3 frekvencah, medtem ko se bolj površinski na višjih 2 frekvencah. Odvisno je tudi ali je potres vulkanskega ali tektonskega izvora, kakšna je magnituda, itd. Zdaj kar se tiče Katle, je 99,999% potresov vulkanskega izvora, o tem ni dvoma. Kar se "išče" na teh grafih, je pač seveda čimveč teh "špic" in čimbolj skupaj (earthquake swarm) ter čim večje vrednosti konstantnih tresljajev. Včasih je lahko povečan šum zaradi vetra ali česar drugega, kar se hitro ugotovi če se recimo ti tresljaji ali šum povečujejo na postajah po večji površini. Trenutno povečevanje tresljajev je bolj omejeno na ta predel Katle, so pa občasno precej očitno povečani tresljaji na večjem območju zaradi vetra. Treba je biti tudi pozoren če se na vseh frekvencah hitreje povečajo tresljaji istočasno. Najbolj občutljiva je modra frekvenca, malo manj zelena in najmanj občutljiva je rdeča, ki pa je dejansko precej povezana z samo vulkansko aktivnostjo kjer so tudi prisotne bolj nizke frekvence.



Trenutno je precej bolj razgibano v zadnjih 2 letih in pol odkar je bil tist manjši podledeniški "izbruhec". Predvsem zanimivo je povečevanje globljih potresov ki so povezani z vdori nove sveže magme v vulkanski sistem Katle.



Postaj je kar nekaj okoli Katle, tako da je res lepo pokrita in tako so tudi podatki precej natančni in ažurni. Večino potresov se zazna avtomatsko in se jih po potrebi še kasneje ročno popravi. Včasih se tudi kakšnega doda na roke, če ga avtomatski sistem ni vrisal.



Ter potresi v zadnjem tednu:



Ne bom rekel da bo zdaj Katla izbruhnila v kratkem, ker nihče ne ve kaj se bo dejansko zgodilo s Katlo. icon_biggrin  Pač mi je v zadnje pol leta postala spet zanimiva, predvsem zato ker postaja vedno bolj živahna. To zimo je tudi nadpovprečno aktivna, kar se potresov tiče. Bilo je tudi ene par bolj globokih v območju samega "kraterja" (čeprav nikoli ne izrhune po celem območju tega kraterja, ker je nemogoče, je pa to območje približno tako veliko kot rezervoar magme pod vulkanom, čeprav je govora o tem da naj bi imela Katla "večjedrni sistem"), kateri so bili kasneje interpretirani kot novi vdori sveže basaltne magme v sam sistem Katle.
Dejstvo je, da ni vprašanje če bo izbruhnila, ampak kdaj. Katla je glede na vso aktivnost že na poti brez povratka, a se je do sedaj še kar dobro upirala.  icon_biggrin Čez 4 leta bo že 100 let od zadnjega pravega izbruha, kar je precej nenavadno dolga doba glede na preteklo aktivnost, ko sta bila povprečno 2 izbruha na 100 let. Bilo je sicer nekaj majhnih podledeniških izbruhov, ki so verjetno znižali pritisk v sami "komori" Katle, a glede na aktivnost po zadnjem majhnem izbruhu leta 2011, očitno ta trik ne deluje več. Zgleda se je vsa ta leta količina magme povečevala konstantno, medtem ko so ti majhni izbruhi samo odlaševali neizbežno. To je seveda samo moj amaterski/špekulativni komentar na dosedanje dogajanje.  icon_biggrin Vulkani so za razliko od vremena praktično popolnoma nepredvidljivi (razen do neke mere seveda), in je zelo težko na nek srednji ali daljši rok napovedati kaj se bo dogajalo. Sploh zato ker ima praktično vsak vulkan svojo "osebnost" ali karakter, ki se sicer lahko spreminja. Smiley

Še primer kje so bili izbruhi in na kakšnem območju:


In pa za konec še lokacije potresov v preteklih 2 mesecih. Katla je spodaj. Z rumeno pa je označena lokacija glavne prelomnice med evrazijsko in S. ameriško tektonsko ploščo.  





Poleg Katle je nedolgo nazaj dokaj aktivno postalo tudi pod vulkanom Askja in pa v zadnjem času se malo bolj trese tudi Hekla. Islandija naj bi imela nekako cikle ko je v celoti bolj vulkansko aktivna ali manj. Trenutno je na nekem prehodnem obdobju iz manj aktivnega cikla in nastop novega bolj aktivnega obdobja se pričakuje nekje tam do 2020-2030.

Pač s tem sem si med drugim tudi krajšal čas med zimo. Seveda vse totalno začetniško, ker je razvidno tudi iz posta.  icon_lol icon_biggrin Toliko da bo neka tema kamor lahko občasno zalimam kakšno zanimivejše dogajanje. wavey Seveda lahko kdorkoli zalima kakršnekoli informacije iz tega področja (vulkani Islandije na splošno).

Tukaj je zbranih nekaj grafik ki se tičejo Katle.

http://hraun.vedur.is/ja/Katla/

In pa aktualno stanje potresov.

http://en.vedur.is/earthquakes-and-volcanism/earthquakes/myrdalsjokull/

lp
« Zadnje urejanje: 09. Marec 2014, 04:15:41 od Capillatus » Prijavljen

gradiščan
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1965-06-30
Sporočila: 5986


Lokacija: Gradišče-Brkini - 590,2 m, 11.km od Kozine proti Reki, na južnem delu je slavniško pogorje
robert.drgan@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #1 dne: 09. Marec 2014, 20:21:45 »

Zelo zanimivo  icon_arrow icon_wink
Prijavljen
Smučar
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-07-05
Sporočila: 5510


Lokacija: Notranje Gorice pri LJ (300 m.n.v.)

Email
« Odgovori #2 dne: 10. Marec 2014, 09:44:31 »

Fajn si tole naštudiral.
Če se ne motim, tudi Hekla precej zamuja z erupcijo, se spomnim da so že leta 2009, ko sem tam okoli hodil, govorili, da se v kratkem pričakuje izbruh glede na statistiko.
Prijavljen
Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-14
Sporočila: 2270


Lokacija: Pohorje - 1050 m.n.v. Vremenski samouk.

WWW Email
« Odgovori #3 dne: 10. Marec 2014, 13:25:08 »

Da, ta cela regija nekako zamuja.  icon_biggrin Se pa aktivnost počasi povečuje.

Kot zanimivost, danes se je na vseh postajah po Islandiji pojavil nizkofrekvenčni pulz, ki je dejansko rezultat udarnega vala od M6.9 potresa malo zahodneje od kalifornijske obale. Te postaje so izjemno občutljive in marca 2011 ko je bil tisti močan potres malo izven Japonske, je udarni val potoval kar 3x okoli zemlje in je bil vsakič zabeležen na vseh postajah po Islandiji.

Prijavljen

Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-14
Sporočila: 2270


Lokacija: Pohorje - 1050 m.n.v. Vremenski samouk.

WWW Email
« Odgovori #4 dne: 10. Marec 2014, 21:18:33 »

Ter potresi v zadnjem tednu:



Še dejanski rezultat preteklega tedna. Se jih je še nabralo nekaj včeraj.  icon_biggrin Danes je pa bil celo eden ki je bil sicer malce izven kraterja, a na globini kar 17km.

« Zadnje urejanje: 10. Marec 2014, 21:22:28 od Capillatus » Prijavljen

Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-14
Sporočila: 2270


Lokacija: Pohorje - 1050 m.n.v. Vremenski samouk.

WWW Email
« Odgovori #5 dne: 23. Marec 2014, 13:16:04 »

Na samem območju Katle se je pojavilo nekaj globokih potresov v zadnjem obdobju, ki nakazujejo spremembe v samem sistemu pod Katlo. Dokaj aktivno pa je tudi na "Cryptodome"-u Godabunga.

Je pa zanimiva tudi novica da naj bi bila magmatska komora pod Heklo polna in naj bi bila pripravljena na izbruh. Kdaj pa naj bi ta bil, je pa seveda spet ugibanje. Je pa tudi rečeno da naj bi bila količina magme v komori, večja kot pred zadnjih izbruhom Hekle, leta 2000. Hekla je res poseben primer, ker ponavadi ni potresno aktivna, in ima zelo malo znakov pred izbruhom. Recimo potresi komaj 1 uro pred samim izbruhom, medtem ko ima recimo Katla neprestano aktivnost, kar je pač posledica precej plitve magmatske komore (2-5km, čeprav naj bi Katla imela še eno glavno na globini nekje okoli 25km), medtem ko jo ima Hekla na okoli 15km.

Seizmograf na Hekli (zadnjih 24 ur) je precej razgiban danes, z nekaj malega vetrovnega šuma, a večinoma gre seizmološko/vulkansko aktivnost. Čas je v UTC.



Tu je stran s podatki za Heklo:

http://hraun.vedur.is/ja/hekla/
« Zadnje urejanje: 23. Marec 2014, 13:19:17 od Capillatus » Prijavljen

Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-14
Sporočila: 2270


Lokacija: Pohorje - 1050 m.n.v. Vremenski samouk.

WWW Email
« Odgovori #6 dne: 17. Julij 2014, 13:52:24 »

V preteklih tednih se je Katla res dobro stresla, narasle so tudi reke iz samega ledenika, ki so kot posledica taljenja ledenika od spodaj in pa povečana je bila vsebnost vulkanskih plinov v teh dveh rekah. Vse je indikacija da je prišlo do hidro-termalnega dogodka, oz. da je celo malo magme predrlo na površje pod ledenikom. Ne pomeni to sedaj da bo prišlo do velikega izbruha Katle, ker bi bilo potrebno sprostiti precej več energije, a je pa eden od znakov da je Katla precej aktivna in da ne gre zanemariti njene prisotnosti ter da se počasi bliža obdobju ko bomo res lahko malo bolj v skrbeh glede pravega izbruha.

Precejšnje število potresov v območju kraterja Katle v ponedeljek.



Godabunga seizmograf:


In pa drugačen prikaz (laikom prijazen) seizmografa (Godabunga) kot na zgornjem grafu kjer so frekvence, za ponedeljek.



Danes je malo bolj mirno, a vseeno je neprestana aktivnost.



In pa potresi v zadnjih tednih:









Zanimivo spremljati v vsakem primeru. Wink

http://en.vedur.is/earthquakes-and-volcanism/earthquakes/myrdalsjokull/

lp


Prijavljen

gradiščan
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1965-06-30
Sporočila: 5986


Lokacija: Gradišče-Brkini - 590,2 m, 11.km od Kozine proti Reki, na južnem delu je slavniško pogorje
robert.drgan@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #7 dne: 18. Julij 2014, 08:25:13 »

Meni izredno zanimivo vse tole dogajanje, zato kar redno spremljam tudi na webcam:

http://www.livefromiceland.is/webcams/katla/

Prijavljen
Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-14
Sporočila: 2270


Lokacija: Pohorje - 1050 m.n.v. Vremenski samouk.

WWW Email
« Odgovori #8 dne: 18. Julij 2014, 15:30:31 »

Te dni je precej slabo vreme, oz. že kar nekaj časa.

Eden ostalih skritih in bolj potencialnih kandidatov za izbruh, je vulkan Bardarbunga, ki leži pod ledenikom Vatnajökull.
Označen je z modrim krogom. Dobre 3 mesece nazaj se je začela precejpnja aktivnost na velikem razponu po globini in s precej magmatske signature, kar je eden prvih znakom da se počasi pripravlja za kaj bolj pomembnega. Žal še tam ni postavljenih GPS postaj da bi se spremljalo deformacije.



Vsekakor je letos po letu 2011 odkar je izbruhnil Grimsvotn, ponovno vse večja aktivnost po Islandiji, kar je bilo praktično samo vprašanje časa. Smiley

lp
Prijavljen

Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-14
Sporočila: 2270


Lokacija: Pohorje - 1050 m.n.v. Vremenski samouk.

WWW Email
« Odgovori #9 dne: 16. Avgust 2014, 13:26:05 »

In res se je vulkan Bardarbunga tresel še malo bolj zadnje tedne, danes ga je pa dodobra streslo, in ni še čisto jasno kako blizu izbruhu je. Čaka se na uradne informacije. Signature na seizmografih so praktično takšne kot bi jih pričakovali ob izbruhu.

http://en.vedur.is/earthquakes-and-volcanism/earthquakes/vatnajokull/

http://hraun.vedur.is/ja/oroi/dyn.gif

Praktično (priprave na) prvi pravi vulkanski dogodek v Islandiji po letu 2010 in 2011.

Prijavljen

Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-14
Sporočila: 2270


Lokacija: Pohorje - 1050 m.n.v. Vremenski samouk.

WWW Email
« Odgovori #10 dne: 16. Avgust 2014, 20:21:55 »

Bardarbunga ga res dobro poka danes. Uradne informacije so da gre za premikanje magme pod vulkanom, z možnostjo da je že prebila površino in je pod ledom.







In razporeditev vulkanov pod ledenikom Vatnajokull.



In nekaj informacij o samem vulkanu oz. sistemu.

http://en.wikipedia.org/wiki/B%C3%A1r%C3%B0arbunga
Prijavljen

Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-14
Sporočila: 2270


Lokacija: Pohorje - 1050 m.n.v. Vremenski samouk.

WWW Email
« Odgovori #11 dne: 18. Avgust 2014, 13:57:15 »

Bardarbunga je dala v drugo prestavo. Hitro povečanje tresljajev (harmonic tremor), predvsem bolj nizke frekvence, hitre deformacije (GPS), potresi grejo gor in ne pojenjajo, in dejansko se vse seli malo stran od centra Bardarbunge. Pravi kandidat je tako sedaj vulkan Kistufell, SV od Bardarbunge, ki ni izbruhnil že okoli 8000 let. Možen je tudi izbruh po razpokah samega sistema Bardarbunge. Vsekakor precej zanimiva situacija za vse ki imajo radi vulkane. Cheesy

http://en.vedur.is/about-imo/news/nr/2938

http://hraun.vedur.is/ja/oroi/dyn.gif

http://en.vedur.is/earthquakes-and-volcanism/earthquakes/vatnajokull/

http://hraun.vedur.is/ja/drumplot/IDYN.png
Prijavljen

Amadej13
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 940


Lokacija: Stirpnik 700m

Email
« Odgovori #12 dne: 18. Avgust 2014, 14:37:32 »

tole je pa kar živo  Huh?
Prijavljen

Lp, Amadej
Lluka
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 5056


Lokacija: Planina pri Rakeku 465nmv
Kaj bi brez letnih časov.


WWW
« Odgovori #13 dne: 18. Avgust 2014, 15:55:13 »

imajo mogoče tudi kakšen prenos ?
Prijavljen
Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-14
Sporočila: 2270


Lokacija: Pohorje - 1050 m.n.v. Vremenski samouk.

WWW Email
« Odgovori #14 dne: 18. Avgust 2014, 21:42:35 »

To kamero so namestili včeraj, ki od malo dlje gleda v pravo smer.

http://vedur2.mogt.is/grimsfjall/webcam/images//m140818173001915.jpg

To so potresi za zadnjih 24 ur. S črno je označeno območje kje je vulkan Kistufell.  



To je pa animacija propagacije potresov. Vidi se aktivnost okoli Kistufella, in pa zanimivo linijo, kjer dejansko potega ena izmed razpok (fissure) Bardarbunge.



EDIT:

Zelo lepa animacija potresov skozi čas.
https://iceland.cartodb.com/viz/765b8016-2708-11e4-b97f-0e230854a1cb/public_map
« Zadnje urejanje: 18. Avgust 2014, 23:10:46 od Capillatus » Prijavljen

Strani: [1] 2 3
Natisni
Pojdi na: