Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumVremeStatistika (Moderatorji: paradolf, blazek, ŠTROMAR)Karte akumulacij padavin radarja Lisce in drugi produkti
Strani: [1] 2
Natisni
Avtor Tema: Karte akumulacij padavin radarja Lisce in drugi produkti  (Prebrano 17404 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
stog
Skrbnik Portala VD ZEVS
Nimbostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-11-19
Sporočila: 2667


Lokacija: Ljubljana

Email
« dne: 08. Junij 2012, 12:19:22 »

Karte poslabšanj z enotno barvno skalo, ki so rezultat radarskih slik radarja Lisce.
Legenda na levi prikazuje predvideno pričakovano količino padavin v terminu glede na radarske slike.
Zaradi različnih izvirnih napak karta vsebuje pogreške in vsebuje podcenjevanje količine padavin za nekatera področja, zlasti tista na robu.
UPORABNO LE ZA OBMOČJE SLOVENIJE!!! (IZVEN MEJA SLOVENIJE KARTE NE VSEBUJEJO VSEH PADAVIN V POSLABŠANJIH)

31.5.2012 8:00 - 1.6.2012 3:40

1.6.2012 8:00 - 2.6.2012 10:50

4.6.2012 12:00 - 5.6.2012 8:20

5.6.2012 11:30 - 5.6.2012 20:00

9.6.2012 ob 3:00 do 10.6.2012 ob 8:00

10.6.2012 ob 11:40 do 13.6.2012 ob 3:40.

13.6.2012 ob 8:00 do 14.6.2012 ob 6:00

19.6.2012 ob 13:00 do 19.6.2012 ob 18:00

25.6.2012 ob 12:30 do 26.6.2012 ob 3:30 (opomba - ni celotno poslabšanje)

2.7.2012 ob 12:30 do 2.7.2012 ob 22:00

3.7.2012 ob 6:50 do 4.7.2012 ob 2:00

6.7.2012 ob 9:30 do 6.7.2012 ob 18:30

10.7.2012 ob 13:00 do 11.7.2012 ob 9:40

14.7.2012 ob 15:00 do 15.7.2012 ob 16:50

20.7.2012 ob 23:20 do 21.7.2012 ob 22:30

22.7.2012 ob 3:10 do 23.7.2012 ob 7:40

24.7.2012 ob 4.10 do 25.7.2012 ob 21:10 (niso všteta le obdobja ko v SLO ni padalo)

29.7.2012 - 30.7.2012

2.8.2012 - 4.8.2012

8.7.2012 - 9.8.2012

10.8.2012 - 11.8.2012

16.8.2012

21.8.2012


Od tu naprej sem začel upoštevati še oddaljenost od radarja


23.8.2012

11.9.2012

12-13-9-2012

25-27.9.2012 ob 13:30 (manjka nekaj radarskih slik ob koncu)

1.10.2012 ob 20:20 do 3.10.2012 ob 0:00

26.10.2012 ob 12:20 do 29.10.2012 ob 0:00

31.10.2012 ob 16:20 do 1.11.2012 17:40

4.11.2012 ob 2:00 do 6.11.2012 ob 0:00

6.11.2012 ob 7:00 do 6.11.2012 ob 23:10

10.11.2012 ob 23.00 do 13.11.2012 ob 14:00  (za SZ Slovenije popolnoma zgrešeno)

7.12.2012 ob 13:00 do 8.12.2012 ob 20:00

Karte so zaradi različnih izvirnih napak le delno pravilne.
Karte bom dodajal v ta prvi odgovor na to temo ves čas.
Naj povdarim še enkrat, večina kart ne vsebuje radarskih slik, ko so bile padavine povsem izven naših meja, zato barve izven meja Slovenije predstavljajo zgolj spodnjo mejo možnih padavin.
« Zadnje urejanje: 10. December 2012, 23:51:52 od stog » Prijavljen
stog
Skrbnik Portala VD ZEVS
Nimbostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-11-19
Sporočila: 2667


Lokacija: Ljubljana

Email
« Odgovori #1 dne: 28. Avgust 2012, 12:15:06 »

Od danes naprej bom pri akumulaciji Lisce začel vsaj nekoliko upoštevati še vpliv oddaljenosti od radarja.
Primerjava koliko večje uteži dobijo oddaljeni kraji:

PREJ:

ZDAJ:
Prijavljen
stog
Skrbnik Portala VD ZEVS
Nimbostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-11-19
Sporočila: 2667


Lokacija: Ljubljana

Email
« Odgovori #2 dne: 28. Avgust 2012, 16:13:42 »

Še nekaj sem ugotovil. Povsem enostavno je.
O čem govorim?

Kako narediti graf seštevka padavin na nekem porečju ali na neki lokaciji (točki) skozi čas iz radarja Lisca.
Primer:
Graf padavin padlih na porečje Gradaščice v poslabšanju 16.8.2012 glede na radar Lisca:

In recimo za primer, za območje od Logatca do Brezovice na isti dan:


Tako da če bo kdaj kak izreden dogodek, se da to narediti. Morda tudi iz radarja osmer a bi precej dlje trajalo pa ni še preizkušeno, če bi šlo.

To da se da položiti vsako radarsko od Lisce in osmerja na kartografsko podlago od Geopedie pa tudi veste verjetno:

« Zadnje urejanje: 28. Avgust 2012, 16:45:50 od stog » Prijavljen
stog
Skrbnik Portala VD ZEVS
Nimbostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-11-19
Sporočila: 2667


Lokacija: Ljubljana

Email
« Odgovori #3 dne: 28. Avgust 2012, 23:19:48 »

Glede na to, da vsaka zakotna reportaža brezveznih oblakov dobi vsaj 5 pohval, moji izdelki okoli akumulacij Lisce, kartografskih podlag, hidroloških podatkov pa niti enega komentarja v vseh mesecih kaj šele pohvale (z eno mogoče dvema izjemama) predvidevam, da so te karte akumulacij in drugo s katerim (morem priznati) stalno "smetim" forum in moje delo nezanimive in brezvezne in bom morda v prihodnje uporabljal le za svoje veselje.
Pa naj poskusi kaj takšnega delat kdo drug če se mu ljubi in če zna. 24 ur da se nauči sploh delat (če sploh) ne bo dovolj, kaj šele da skupaj spravi izdelke za vsako poslabšanje.
Očitno je lažje vsako dopoldne štancat kopije z goro nerelevantnih podatkov iz privatnih postaj, ki jih nihče ne bere s čimer pada kvaliteta foruma.
Lep primer:
http://forum.zevs.si/index.php/topic,4659.600.html
KDO TO BERE?  icon_question
Pa ne rečem, če je mrzlo jutro, Tmax, deževje, nevihte, močan veter, zelo nizka vlaga, kaka druga skrajnost, tako pa brez zanimivih spremenljivk in brez kakršnegakoli dodatnega komentarja. Če bi bil jaz moderator bi vsako tako brezvezno tolčenje nesmiselnih prispevkov ustavil in kaznoval. Navsezadnje imajo spletne strani pa si njihove podatke vsak lahko sam pogleda če želi.
Bi pa pohvalil paradolfa in druge za dobre razlage in napovedi vremena in tiste ki so izdelali take in podobne spletne strani:
http://www.krtina.com/Vreme/KrtinaTab.html
http://pclakner.fgg.uni-lj.si/vreme/vse.htm
Ter seveda tiste, ki znajo narediti dobre reportaže in ki v temi Trenutno vreme pišejo tisti kar je tisti trenutek zanimivo.
Vedno se je treba vprašati, kaj lahko povem kar bo zanimalo vsaj nekaj ljudi.
« Zadnje urejanje: 28. Avgust 2012, 23:37:13 od stog » Prijavljen
smotani
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1988-08-17
Sporočila: 494


Lokacija: Martinj vrh 660m.n.v (Selška dolina)

« Odgovori #4 dne: 28. Avgust 2012, 23:26:46 »

Evo js zmeri z veseljem spremljam in pregledam te tvoje izdelke.  buttrock

Sam pa nimam glih neki pojma o ustvarjanju teh kart zato sem raje tiho in ti ne smetim teme.



Lp
Prijavljen
Lluka
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 5057


Lokacija: Planina pri Rakeku 465nmv
Kaj bi brez letnih časov.


WWW
« Odgovori #5 dne: 29. Avgust 2012, 11:18:14 »

hoh.,... jaz z veseljem pregledam karte, sploh če je bil kakšen padavinski pas na tem koncu..... grem v akcijo in pregledam "lonce". Zadnjič  pisal, da bil pad. pas med Bistrico in Cerknico (kar bilo lepo razvino tudi iz karte, ki si nam jo postregel). in res....v Cerknici veliko padavin.... okolica pa fasala "švoh" padavine. Smiley

 icon_wink icon_wink icon_wink  buttrock
Prijavljen
Mraz
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1997-02-01
Sporočila: 5329


Lokacija: Žvab pri Ormožu, 300 n.m.v

Email
« Odgovori #6 dne: 29. Avgust 2012, 11:37:10 »

Jaz vedno z veseljem pogledam te karte, saj se mi res zdijo zelo vredu ter uporabne  icon_wink praise

Prijavljen
paradolf
Moderator
Cumulonimbus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11205


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #7 dne: 29. Avgust 2012, 12:21:52 »

@Stog, prepričan sem da to kar počneš ti marsikdo pogleda in je zelo velikokrat prebrano vsaj s strani tistih ki jih ta stvar zanima. S takimi mini projekti se sigurno dviguje kvaliteta foruma in lahko smo veseli da ima kdo čas to početi.
Če mene vprašaš si zaslužiš pohvale za to kar tule počneš in upam da boš to počel še naprej, pa čeprav morda ne bo ogromno pohval. Konec koncev se te stvari na nek način ne morejo primerjati z neko reportažo nekega dogodka oziroma jih ne moremo dajati v isti koš. Reportaža dogodka je predstavljena, nato pa se objavo komentira in recimo tudi pohvali. Nato pa je zadeva več ali manj zaključena.

To kar počneš ti pa je v bistvu nadaljevanje in sestavljanje delov v celoto tekom daljšega časovnega obdobja. Po mojem mnenju bi bili komentarji na vsako karto v taki temi lahko tudi moteči in bi temo naredili slabše berljivo. Predstavljaji si po vsaki karti 20 komentarjev. Tako bi se hitro nabralo cel kup solate. icon_rolleyes
Skratka, verjamem da lahko v imenu marsikaterega člana tule rečem, da je stvar še kako zanimiva in si zasluži vse pohvale.  clap
Keep up the good work icon_wink
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
Smučar
Stratus

Prisoten Prisoten

RD: 1981-07-05
Sporočila: 5511


Lokacija: Notranje Gorice pri LJ (300 m.n.v.)

Email
« Odgovori #8 dne: 29. Avgust 2012, 13:44:09 »

Vsekakor vedno z zanimanjem gledam te tvoje zloženke.  icon_wink

Zanimivo bi bilo tudi, če bi predstavil na kakšen način to počneš, s katerim programom itd.
Prijavljen
max
Global Moderator
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 8232


Lokacija: Griže pri Žalcu 299m

WWW Email
« Odgovori #9 dne: 29. Avgust 2012, 14:23:13 »

Vsekakor pogledam z radovednostjo in potem primerjam krajevno, kako je s količino izmerjenih podatkov po postajah.
V bistvu pa tu ni kaj komentirati, je samo vredno pohvale icon_wink
Si kaj pogledal obisk? V treh mesecih malo manj kot 500.........kar dosti.....
« Zadnje urejanje: 29. Avgust 2012, 14:26:00 od max » Prijavljen

ŠTROMAR
Moderator
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1958-10-24
Sporočila: 9640


Lokacija: Ljubljana Koseze, 305 m.n.m.

WWW
« Odgovori #10 dne: 29. Avgust 2012, 14:32:27 »

Glede na to, da vsaka zakotna reportaža brezveznih oblakov dobi vsaj 5 pohval, moji izdelki okoli akumulacij Lisce, kartografskih podlag, hidroloških podatkov pa niti enega komentarja v vseh mesecih kaj šele pohvale (z eno mogoče dvema izjemama) predvidevam, da so te karte akumulacij in drugo s katerim (morem priznati) stalno "smetim" forum in moje delo nezanimive in brezvezne in bom morda v prihodnje uporabljal le za svoje veselje.
Pa naj poskusi kaj takšnega delat kdo drug če se mu ljubi in če zna. 24 ur da se nauči sploh delat (če sploh) ne bo dovolj, kaj šele da skupaj spravi izdelke za vsako poslabšanje.
Očitno je lažje vsako dopoldne štancat kopije z goro nerelevantnih podatkov iz privatnih postaj, ki jih nihče ne bere s čimer pada kvaliteta foruma.
Lep primer:
http://forum.zevs.si/index.php/topic,4659.600.html
KDO TO BERE?  icon_question
Pa ne rečem, če je mrzlo jutro, Tmax, deževje, nevihte, močan veter, zelo nizka vlaga, kaka druga skrajnost, tako pa brez zanimivih spremenljivk in brez kakršnegakoli dodatnega komentarja. Če bi bil jaz moderator bi vsako tako brezvezno tolčenje nesmiselnih prispevkov ustavil in kaznoval. Navsezadnje imajo spletne strani pa si njihove podatke vsak lahko sam pogleda če želi.
Bi pa pohvalil paradolfa in druge za dobre razlage in napovedi vremena in tiste ki so izdelali take in podobne spletne strani:
http://www.krtina.com/Vreme/KrtinaTab.html
http://pclakner.fgg.uni-lj.si/vreme/vse.htm
Ter seveda tiste, ki znajo narediti dobre reportaže in ki v temi Trenutno vreme pišejo tisti kar je tisti trenutek zanimivo.
Vedno se je treba vprašati, kaj lahko povem kar bo zanimalo vsaj nekaj ljudi.


Vsake oči imajo svojega malarja.
Prijavljen

WS2300, WS2350 in WS2355 od Lacrosse technology so zakon !
Oblak69
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1969-08-17
Sporočila: 6522


Lokacija: Šentjošt nad Horjulom; 642m Član VD ZEVS

Email
« Odgovori #11 dne: 29. Avgust 2012, 15:28:21 »

Tudi jaz po vsakem poslabšanju z nestrpnostjo čakam na te tvoje katre in sem jih tudi že uporabljal pri biltenu-brez tvoje vednosti, mislim da ni zamere, kajne  Wink
Glede pohval posameznih reportov se pa tudi meni zdi nesmiselno nabijenje postov le z smeškotom recimo  icon_wink buttrock praise....brez vsakršnih svojih besednih komentarjev.
kot recimo na tem primeru  http://forum.zevs.si/index.php?action=profile;u=1862;sa=showPosts, ko je med posameznimi posti le minuta, dve... v tem času komaj prelistaš, ne da bi si sploh konkretno ogledal temo  banghead
Ko komentiraš poste v temi trenutno vreme, se deloma strinjamo s tabo, da smo nekateri dolgočasni z tistimi standardnimi posti. Če že pišemo v tej obliki, je resda smislno vsaj navesti tiste glavne spremenljivke dneva.. Tmin, Tmax, max sunki vetra. Tudi sam sem eden izmed njih in le bolj poredko dodam kak komentar vremena preko dneva. Priznam, da ta oblika res ni bogve kaj shrug. Tu prednjači legenda Pihe, na žalost zadnje leto bolj poredko, pa tudi @serpentinšek ima zanimive poste v tej temi in še kdo bi se našel.
Tudi sam sem bil malo razočaran, ko sem naslovil na društveni mail prošnjo po spremembi oziroma nadgraditvi na MapWiev že 30.junija, pa do danes še ni prišlo do odgovora. Ampak svet se zato ni podrl, včasih je potrebno na eno oko zamižat in it naprej, drugače pač ne gre.   
Stog, kot so že ostali omenili, verjemi, da nas je zlo veliko, ki zelo radi pogledamo te karte in tudi vse tvoje zanimive prispevke o kakšnih dugih vodnih bilancah ob vseh večjih poslabšanjih oziroma poplavah.
Le tako naprej  icon_wink,
Pozdrav v Polhov Gradec


Prijavljen

stog
Skrbnik Portala VD ZEVS
Nimbostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-11-19
Sporočila: 2667


Lokacija: Ljubljana

Email
« Odgovori #12 dne: 29. Avgust 2012, 17:00:37 »

Sam pa nimam glih neki pojma o ustvarjanju teh kart zato sem raje tiho in ti ne smetim teme.
Korektno.  icon_biggrin
Konec koncev se te stvari na nek način ne morejo primerjati z neko reportažo nekega dogodka oziroma jih ne moremo dajati v isti koš. Reportaža dogodka je predstavljena, nato pa se objavo komentira in recimo tudi pohvali. Nato pa je zadeva več ali manj zaključena.

To kar počneš ti pa je v bistvu nadaljevanje in sestavljanje delov v celoto tekom daljšega časovnega obdobja. Po mojem mnenju bi bili komentarji na vsako karto v taki temi lahko tudi moteči in bi temo naredili slabše berljivo. Predstavljaji si po vsaki karti 20 komentarjev. Tako bi se hitro nabralo cel kup solate. icon_rolleyes
Skratka, verjamem da lahko v imenu marsikaterega člana tule rečem, da je stvar še kako zanimiva in si zasluži vse pohvale.  clap
Keep up the good work icon_wink
Jasno kar se tiče reportaž, mislil sem tiste kjer je le nekaj slik oblakov. To kar se tiče komentarjev je povsem razumljivo in jasno, da nihče ne bo smetil z nepotrebnimi smeškoti samo za to. Vseeno pa bi kak komentar na rezultate človek kdaj v takšnem času pričakoval. In ko človek tako nikoli ne dobi nobene povratne informacije ali je zanimivo, ali ne ali smetim ali ne ali bi moral kaj popraviti ali so rezultati pravilni itd. logično da se vpraša to kar sem se. Kakšen takšen komentar pa v 3 mesecih sem pričakoval.
Vsekakor vedno z zanimanjem gledam te tvoje zloženke.  icon_wink

Zanimivo bi bilo tudi, če bi predstavil na kakšen način to počneš, s katerim programom itd.
Zdaj sem se spravil enemu nekaj razlagat pa sem videl, da mi razlaganje vzame cel kup časa in da tega kar napišem še sam ne bi razumel.
Daleč od tega je da bi bilo enostavno. Če bi videl, da ima smisel razlagati bi že.
Program je ImageJ.
V osnovi je treba dat animacijo vseh radarskih v sive tone, tem priredit nove vrednosti primerne pričakovani intenziteti iz določene barve, naredit povprečje za piksle skozi celo animacijo, upoštevat št. radarskih slik, malo množit malo logaritmirat, da dobimo nelinearno barvno lestvico tako kot pri osmerju, priredit sivim tonom nazaj barve, obračat iz 8 v 32 bitne in nazaj, piksle spremenit v zaokroženo obliko, zopet dodajat državne meje z logično operacijo, na fino za največ 10% poskušati dobljeni rezultat kolikor je možno vklopiti z meritvami na terenu, dodat skalo oz. legendo, reševat probleme ki nastanejo ob vsem tem premetavanju in od zdaj naprej bom upošteval še razdaljo od radarja, kar je pomembno zlasti ob enakomernih deževjih.
V ozadju pa je kar nekaj matematike, da se vrednosti na skali vklapljajo lepo z pričakovanimi padavinami in tistimi na karti.
Izdelava in objava mi običajno vzame dobre pol ure časa (če ni preveč radarskih za shraniti ali jih dopolnjevati če so luknje v arhivu in če ne gre nič narobe) ko si enkrat "zverziran" in potem še pol ure ko zijam vanjo.  icon_lol

Kar se tiče prekrivanja kartografske podlage in Lisce ali osmerja je to bistveno bolj enostavno.
Nekako je potrebno dobiti enako merilo za podlago karte in radarsko sliko ter z translacijami narediti pravi zamik in z logičnimi operacijami združit dva sloja.

Vsake oči imajo svojega malarja.
shrug

Tudi jaz po vsakem poslabšanju z nestrpnostjo čakam na te tvoje katre in sem jih tudi že uporabljal pri biltenu-brez tvoje vednosti, mislim da ni zamere, kajne  Wink
Stog, kot so že ostali omenili, verjemi, da nas je zlo veliko, ki zelo radi pogledamo te karte in tudi vse tvoje zanimive prispevke o kakšnih dugih vodnih bilancah ob vseh večjih poslabšanjih oziroma poplavah.
Le tako naprej  icon_wink,
Pozdrav v Polhov Gradec
Seveda lahko delate s temi kartami kar želite.  icon_biggrin
Le vsi se morate vedeti, da se iz 4 razredov barv in vsemi izvirnimi napakami ne da delati bolj natančno kot delam jaz. Rezultate je tako treba jemati z rezervo. V večjem razredu kot je območje večja je možnost, da je tam padlo veliko dežja in na približno nekje v okviru legende.

Enkrat se bom moral lotiti še enega projekta ki je v bistvu že narejen v zvezi z vodotoki, samo ni časa.

Hvala vsem za spodbudne besede. Očitno vendarle je zanimivo. Saj pohval ne rabim ampak komentiranje na dobljene rezultate v postih, ki bi jih tako ali tako napisali (pod podatki s svojih postaj) so pa vedno dobrodošli.  icon_wink

V prihodnje:
Nadaljeval bom z izdelavo če bom imel vse ali skoraj vse radarske slike na voljo, sicer ne, ker nima smisla delat lažnivih kart, če imamo obdobja ko radar ni delal. Če me ne bo doma ali ne bom imel časa pa izdelek pride ko bom imel čas. Najprej objavim v temo Trenutno vreme, ko se mi zljubi pa tudi semle za arhiv.
« Zadnje urejanje: 29. Avgust 2012, 17:20:02 od stog » Prijavljen
Domček
Gost
« Odgovori #13 dne: 29. Avgust 2012, 20:17:31 »

@stog, tele karte, ki jih izdeluješ so res odlične za spremljanje padavin in preverjanje točnosti naših vremenskih postaj. Vedno, ko kakšno objaviš v temo "Trenutno vreme" si jo natančno ogledam, ker mi je zanimivo videti razporeditev padavin po Sloveniji ob različnih situacijah, prehodih front itd. icon_wink

A se da naredit takšno karto tudi za mesečne padavine?

Drugače pa tudi sam vem kako je s takimi rečmi... tudi jaz sem hotel spraviti nazaj na noge mesečna poročila (ker mi je tudi uspelo icon_smile), ampak pravega sodelovanja in pomoči žal ni bilo (so pa seveda tudi izjeme, ki še danes uspešno izdelujejo mesečni bilten). Tako da se tukaj čisto strinjam s teboj.

Vse pohvale za trud in z veseljem bomo spremljali tvoje izdelke! Wink
Prijavljen
stog
Skrbnik Portala VD ZEVS
Nimbostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-11-19
Sporočila: 2667


Lokacija: Ljubljana

Email
« Odgovori #14 dne: 29. Avgust 2012, 20:23:44 »

A se da naredit takšno karto tudi za mesečne padavine?
Ja, ampak samo ob pogoju, da v vseh poslabšanjih celega meseca ni bilo manjkajočih radarskih slik. To pa se redko zgodi.
Prijavljen
Strani: [1] 2
Natisni
Pojdi na: