Zimski sončev obrat

<< < (3/3)

komar:
Citiraj iz: Smučar na 10. December 2012, 10:35:12

... Največja moč sončnega sevanja (skupaj z difuzno svetlobo) dosega opoldne ob popolnoma jasnem vremenu na vodoravni površini okoli 370W/m2, medtem ko pravokotno na sončne žarke še dosega moč okoli 750W/m2, kar lahko dobro občutite recimo v avtu, ko sije skozi šipo.

Danes, 2. januarja ob 12.30 uri, na letališču Lesce že 535 W/m2. A se mogoče kje da dobiti kakšno tabelo, kjer bi bili podatki (torej teoretično največja možna moč sončnega sevanja na vodoravno ali pravokotno površino) navedeni za vsak dan v letu posebej?

Smučar:
Citiraj iz: komar na 02. Januar 2015, 18:34:48

Danes, 2. januarja ob 12.30 uri, na letališču Lesce že 535 W/m2. A se mogoče kje da dobiti kakšno tabelo, kjer bi bili podatki (torej teoretično največja možna moč sončnega sevanja na vodoravno ali pravokotno površino) navedeni za vsak dan v letu posebej?

Jaz sem si sam naredil izračun v Excelu za vsak dan. Problematično je predvsem dobiti podatke za difuzno svetlobo. Tako da moja cifra je približna za popolnoma jasno nebo.

Če se ti na severno stran merilnika sevanja pripelje velik bel oblak (ki odbije velik del sončnega sevanja na tvoje merilno mesto), je seveda vrednost horizontalnega sevanja lahko večja od te moje izračunane vrednosti.

uri:
Malo da spomnimo; danes ob 4:20 uri smo bili najbližje soncu.

https://earthsky.org/tonight/earth-comes-closest-to-sun-every-year-in-early-january

Navigacija

[0] Seznam sporočil

[*] Predhodna stran