Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumVremeSplošnoLuna in vreme
Strani: [1] 2
Natisni
Avtor Tema: Luna in vreme  (Prebrano 18622 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Gorazd
Član VD ZEVS
Altostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1972-12-15
Sporočila: 1504


Lokacija: Zatolmin - 260m

WWW Email
« dne: 18. November 2011, 10:48:16 »

Debata se je začela v smetišču, pa sem malo poiskal, kaj pravi google o temu - bolj iz znanstvene strani.

http://www.ehow.com/about_6652415_moon-affects-weather.html
http://www.ehow.com/about_6460369_moon-affects-weather-_amp_-climate.html
http://wiki.answers.com/Q/How_does_the_moon_effect_weather
http://www2.gi.alaska.edu/ScienceForum/ASF2/259.html
http://content.usatoday.com/communities/sciencefair/post/2010/10/rainfall-precipitation-moons-phase-research-weather-folklore/1
http://findarticles.com/p/articles/mi_m1200/is_n2_v151/ai_19040170/

Mnenja so is tudi v znanosti deljena.

Še moje razmišljanje. Luna vpliva na vodo v oceanih, saj jo pretaka sem in tja - dvakrat na dan. Po moje ima vpliv tudi na vodo v zraku - jo bolj ali manj vleče k sebi.
Prijavljen


Mejte se radi
Smučar
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-07-05
Sporočila: 5507


Lokacija: Notranje Gorice pri LJ (300 m.n.v.)

Email
« Odgovori #1 dne: 18. November 2011, 11:20:49 »

V znanosti so mnenja samo to, mnenja. Veljajo izključno dokazi, taki, ki jih lahko vsakdo ponovi in to vsakokrat ko se mu zahoče. Vse drugo je zgolj hipoteza.
To, kar sem jaz našel na netu, je zgolj neka raziskava, ki jo je naredil nek g. Cerveny in je pokazala neko zelo šibko korelacijo med meno in pretokom neke reke. Seveda sem našel samo laični opis raziskave. Rad bi pa dobil originalni članek, da se vidi kakšna korelacija je to, kakšen nabor podatkov je vzel in podobno.
Poleg tega - recimo mlaj vidimo iz Libije ali iz naših krajev ob istem času na nebu, pa je vreme tam in pri nas lahko popolnoma različno.

Sicer pa - če je luna v mlaju ali katerem od krajcev to ne vpliva NIČ na gravitacijsko silo Lune - še vedno je tam, čeprav jo vidimo samo pol.

@Gorazd: ja, Luna povzroča plimovanje, ampak zrak je vsaj 1000x redkejši od vode, kar pomeni na grobo povedano 1000x manjši vpliv. Če povzroči plimovanje reda par metrov na oceanih, bo valovanje v ozračju reda par milimetrov, kar glede na moje znanje ne pomeni praktično nič vpliva na vreme.
Kar si pa mislim o moči svetlobnega energijskega toka z Lune sem pa že napisal. Ta je v najboljšem primeru vsaj 10000x manjši kot energijski tok s Sonca.

Skratka ko bom prebral več peer reviewed člankov, ki vsak nedvoumno kažejo velik vpliv položaja Lune na vreme po celem svetu, takrat bom bolj prepričan na vpliv. Ker pa se do zdaj z Googlanjem našel bolj kot ne bluzenje, in glede na moje znanje fizike trenutno ne verjamem v zaznaven vpliv Lune na vreme.
« Zadnje urejanje: 18. November 2011, 11:25:55 od Smučar » Prijavljen
Gorazd
Član VD ZEVS
Altostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1972-12-15
Sporočila: 1504


Lokacija: Zatolmin - 260m

WWW Email
« Odgovori #2 dne: 18. November 2011, 15:24:33 »

@Gorazd: ja, Luna povzroča plimovanje, ampak zrak je vsaj 1000x redkejši od vode, kar pomeni na grobo povedano 1000x manjši vpliv.
Na spremembe v oceanih vpliva sila. To je skupek gravitacije, sončeve in lunine privlačnosti. V spodnjih plasteh atmosfere ni bistveno drugačna od sile na morskem nivoju (kvečjemu je vpliv gravitacije manjši) . Ali ta sila lažje premakne molekule vode v oceanih, ali prosto lebdeče v ozračju? Res jih je količinsko manj v zraku, a po moje je premik lažji.
To je samo moje razmišljanje z omejenim znanjem fizike, ni podprto z nomeno raziskavo.
Če si dovolim naprej razmišljati. Vprimerih, kot smo mu sedaj priča, ko je dogajanje dokaj stacionarno in kaže še kakšen teden tako, je lahko ravno ta sila zadostna, da spremeni malo pogoje in rukne zračne mase iz ravnovesne lege.  icon_question
Prijavljen


Mejte se radi
Smučar
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-07-05
Sporočila: 5507


Lokacija: Notranje Gorice pri LJ (300 m.n.v.)

Email
« Odgovori #3 dne: 18. November 2011, 16:56:15 »

Stanje je stacionarno zaradi ACja nad našimi kraji in tega ne prežene glih malce gravitacijske sile Lune. Vsak dan nažiga gor TWh sončne energije, pa AC lepo trdovratno vztraja, kaj šele da bi kakšno spremembo povzročila Luna. Sile, ki povzročajo vreme (sončno sevanje), so po moji zelo grobi oceni vsaj 1000x in več močnejše od vpliva Lune.
Prijavljen
Gorazd
Član VD ZEVS
Altostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1972-12-15
Sporočila: 1504


Lokacija: Zatolmin - 260m

WWW Email
« Odgovori #4 dne: 19. November 2011, 09:39:13 »

Hvala za dodatna pojasnila.
Prijavljen


Mejte se radi
Thor
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-10-10
Sporočila: 1225


Lokacija: Štajerska-5km od Slovenske Bistrice

« Odgovori #5 dne: 19. November 2011, 18:36:43 »

Zanimiv članek.Verjetno ima luna tudi kakšen vpliv na vreme!? En primer bi lahko bil tudi pri pretakanju vode ob plimi in oseki in sicer,ko se pretaka voda na določeno obmomčje,kjer se kasneje poveča vodna površina vode in z tem tudi večja površina,ki je na voljo za izhlapevanje v ozračje.Kasneje se kolikor se iz šole spomnim z izparevanjem vode v ozračje tvorijo oblaki in dež-vodni krog icon_question Roll Eyes

P.s. Se opravičujem za bolj nestrokovno mnenje ampak po tej razlagi bi lahko tudi sklepali vpliv lune na izpirevanje vode v ozračje.  Grin




Lp! Thor
« Zadnje urejanje: 19. November 2011, 22:28:06 od Thor » Prijavljen

zevs.si
ŠTROMAR
Član VD ZEVS
Cumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1958-10-24
Sporočila: 9638


Lokacija: Ljubljana Koseze, 305 m.n.m.

WWW
« Odgovori #6 dne: 19. November 2011, 20:55:56 »

Vreme pa lahko napovedujemo tudi s pomočjo "ključa", za kar je poskrbel angleški astronom, John Frederick William Herschel (1738-1822), matematik in odkritelj gibanja prvin Sončevega sistema in Urana in dokumentarist več kot 800 dvojnih zvezd in 2500 meglic. Uvrščamo ga med utemeljitelje stelarne ali zvezdne astronomije. Med drugim je domneval, da vpliva Luna podobno kot na morje tudi na vreme. Izdelal je poseben vremenski ključ za napovedovanje vremena na temelju Luninih sprememb v času njenih štirih men. Najpomembnejše pri vsem skupaj je, da vemo, kdaj se spremeni Luna, to je, ob kateri uri nastopi posamezna od njenih men. 
Ob nastopu črne lune med 22. in 24. uro (upoštevati moramo krajevni čas) naj bi bilo v hladnejši polovici leta, to je med 16. oktobrom in 15. aprilom, v dneh, ki ji sledijo, vreme lepo. Herschlove vremenske napovedi za določen dan moramo razumeti tako, da naj bi se izpolnile približno v tistih dneh, ne pa prav na dan, ko nastopi ena od luninih men. Raziskovalci sicer ne morejo dokazati, da vpliva Luna na vreme tako, kakor vpliva na morsko gladino. Vendar opazovanja kažejo, da je Herschlov vremenski ključ sorazmerno zanesljiv. Pomanjkljivost pa je v natančnosti napovedi, do katerih pridemo s pomočjo ključa. Princip Herschlovega ključa si najlažje zapomnimo takole: vreme bo tem bolj zanesljivo lepo, čim bliže polnoči je Lunina mena, in tem bolj gotovo slabo, čim bliže je ena od štirih men poldnevu. 
Prijavljen

WS2300, WS2350 in WS2355 od Lacrosse technology so zakon !
kripelj
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1995-03-02
Sporočila: 2439


Lokacija: maribor, center, 274m nm

« Odgovori #7 dne: 19. November 2011, 21:16:59 »

Mene pa zanima kako vpliva polna luna na višjo plimo, saj sem to že večkrat zasledil tu pa mi ni najbolj jasno zakaj bi pri polni luni bilo večje?  icon_question
Prijavljen
Ledeni
ZEVS napovedovalec
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1975-03-06
Sporočila: 2573


Lokacija: Otočec ob Krki: Lešnica 177 m.n.v. in Herinja vas 330 m.n.v.

Email
« Odgovori #8 dne: 19. November 2011, 21:41:05 »

Ah, ta Herschlov vremenski ključ je zanesljiv toliko kot šloganje iz kavnih usedlin. Ko sem bil otrok, sem še nekaj upal v njega, ampak mi je kasneje kapnilo, da ga sesuje že nekaj preprostih dejstev. Ni povsod na Zemlji ura ista in ne more biti po vsej Zemlji v istem časovnem pasu enako vreme. Npr. če se luna spremeni med 2. in 4 uro, kaj to pomeni da bo sneg in vihar od Nordkappa do Sicilije??

"vreme bo tem bolj zanesljivo lepo, čim bliže polnoči je Lunina mena, in tem bolj gotovo slabo, čim bliže je ena od štirih men poldnevu."

Kateri časovni pas je referenčen? Je to UTC, CET, EST, azijski ali kaj drugega, poletni, zimski? Mena se spremeni ob točno določeni uri in takrat je lahko v Evropi ura 2:00, na vzhodni obali ZDA pa 20:00.
« Zadnje urejanje: 19. November 2011, 21:47:09 od Ledeni » Prijavljen

Oblak69
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1969-08-17
Sporočila: 6520


Lokacija: Šentjošt nad Horjulom; 642m Član VD ZEVS

Email
« Odgovori #9 dne: 19. November 2011, 23:41:54 »

Ker sem že načel to temo, si dovolim oglasit še enkrat. Ne trdim da je to vedno 100%, ampak moja večletna opažanja in opažanja starejših mi daje spoznanje, da je Herschlov vremenski ključ veliko bolj zanesljiv od vsake desetdnevne vremenske napovedi (velja ob urinih spremembah men). Da pa temu verjamete ali ne, pač stvar vsakega posameznika, zato pa sem prilepil v smetišče. Sicer pa ga bomo lahko prizkusili že naslednji konec tedna Wink

Lahko noč  wavey
Prijavljen

računalnik
Stratokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1985-07-11
Sporočila: 3280

Lokacija: Bled

« Odgovori #10 dne: 19. November 2011, 23:43:57 »

Mene pa zanima kako vpliva polna luna na višjo plimo, saj sem to že večkrat zasledil tu pa mi ni najbolj jasno zakaj bi pri polni luni bilo večje?  icon_question
Sama luna nič.
Gre se za kombiniran vpliv sonca in lune. Pri polni in prazni luni, so sonce, zemlja, luna pribljižno na isti premici-gravitacijski vplivi lune in sonca se posledično seštejejo.
Prijavljen
računalnik
Stratokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1985-07-11
Sporočila: 3280

Lokacija: Bled

« Odgovori #11 dne: 19. November 2011, 23:47:41 »

Ker sem že načel to temo, si dovolim oglasit še enkrat. Ne trdim da je to vedno 100%, ampak moja večletna opažanja in opažanja starejših mi daje spoznanje, da je Herschlov vremenski ključ veliko bolj zanesljiv od vsake desetdnevne vremenske napovedi (velja ob urinih spremembah men). Da pa temu verjamete ali ne, pač stvar vsakega posameznika, zato pa sem prilepil v smetišče. Sicer pa ga bomo lahko prizkusili že naslednji konec tedna Wink

Lahko noč  wavey
Kdor išče podobnosti, jih slej kot prej najde. Pa čeprav jih velikokrat dejansko ni. icon_mrgreen
To je ena taka lepa fora v načinu delovanja človeških možganov. Določenim dogodkom nezavedno dajemo višjo pomembnost, druge pa "spregledamo"
« Zadnje urejanje: 19. November 2011, 23:49:48 od računalnik » Prijavljen
računalnik
Stratokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1985-07-11
Sporočila: 3280

Lokacija: Bled

« Odgovori #12 dne: 03. December 2011, 10:57:36 »

Zakaj brisanje?
Lepo sprašujem, kakšna sprememba je bila 25. ob mladi luni.
Prijavljen
Oblak69
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1969-08-17
Sporočila: 6520


Lokacija: Šentjošt nad Horjulom; 642m Član VD ZEVS

Email
« Odgovori #13 dne: 03. December 2011, 12:00:35 »

Vreme bo tem zaneljiveje lepo, čim bliže polnoči se luna spremeni, in tem bolj gotovo grdo, čim bliže poldnevu se luna spremeni. vir. Herschlov vremenski ključ

Ta dan je bila spremeba ob 7:10    .......... Huh?

Tudi na stoto uro po mlaju so naši dedje imeli precej "zamirkano" : Kakršno vreme se bo tedaj zastavilo, takšno bo do ščipa

Še enkrat. Kolk mu verjameš, je stvar posameznika. Zame je vseekakor zaneslivejši od raznih desetdnevnih modelov.
Ga pa vseeno vzamem bolj za hoby ter večkrat primerjam. Popolnoma zaesljivih dolgoročnih modelov pa itak ne bo nikoli.

Prepustim in upoštevam tvoje drugačno mneje  praise.

Lep pozdrav,

Robert
Prijavljen

dominikb
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1963-06-05
Sporočila: 1043


Lokacija: Nova Gorica 45.9N 13.63E
meteo


« Odgovori #14 dne: 28. Marec 2013, 19:13:25 »

Po dolgem oklevanju sem se odločil , da tudi jaz dodam svoje, za sedaj samo na kratko. Letos marca sem opazoval vreme po ključu in okoli teh dni je bilo vreme kot je kazal ključ v odvisnosti od časa lunine mene. Res je da se spremembe  niso dogajale točno tisti dan, so se pa dogajale okoli tistega dne. Recimo ščip se je pojavil 27.marca ob 10:27, kar pomeni mrzle in močne vetrove. Videli smo da je bilo od okoli 24.marca kar zimsko vreme, ki je trajalo do včeraj, v Ajdovščini pa je bila še močna burja. 3.aprila bo zadnji krajec ob 5:36 po našem sončnem času, kar napoveduje dež morda celo nevihtno. Mlaj bo 10.aprila ob 10:35 ( ni upoštevan poletni čas ), kar napoveduje zopet hladnejše ter vetrovno vreme. Nimam še izdelanega mnenja, po mojem je najbolše da se izvede enoletno ali celo dvoletno opazovanje in sproti se beleži Lunine mene.
Prijavljen
Strani: [1] 2
Natisni
Pojdi na: