Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumTehnikaMerilniki in instrumentiročni merilnik dežja
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: ročni merilnik dežja  (Prebrano 9118 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
MINIMAX
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1967-11-30
Sporočila: 4200

« dne: 11. Avgust 2007, 13:14:39 »

Glede na to, da je še kar "povpraševanje" po načrtu ročnega merilnika dežja, ki se ga je prijel psevdonim "radenska", naj povem, da sem danes po trgovini preveril kako je s plastenko, ki jo rabimo za izdelavo merilnika. Kot je mogoče znano, je Radenska spomladi spremenila obliko plastenke za classic, light in still (skratka mineralne vode, ki jih poznamo kot radenska, miral in ono brez mehurčkov, ki ne vem več kako se imenuje). Obstoječi načrt seveda ne velja za novo obliko omenjene mineralne vode. Nekaj sem eksperimetiral z novo plastenko, vendar je zaradi manjšega premera manj natančna, problem pa je tudi vpenjanje v zoženem delu , ker je očitno tudi debelina stene tanjša in se bistveno bolj rada zvija, kar ni v prid meritvam.

Vendar na srečo so pri ostalih pijačah ostali na stari obliki. To velja za sokove v 1,5l plastenkah "ACE" in plastenke "Ledeni čaj". Za te ostaja načrt nespremenjen in je še vedno na voljo na spodnjem linku.

http://www2.shrani.si/pics/umerjenasco21.pdf

LP
MINIMAX

Prijavljen

MINIMAX
Lj-Polje
dominikb
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1963-06-05
Sporočila: 1013

meteo

« Odgovori #1 dne: 05. Maj 2008, 13:02:51 »

V neki knjigi o fizikalnih poskusih sem dobil zanimiv opis za meriknik iz plastenke in to 2l. Povrsina dna naj bi bila okoli 1dm2. Oznake se naredi po 1dl to pmnožiš z 10 in dobiš litre na m2. Na primer če je višina 1cm je vrednost 1dl in to je enako 10l/m2,če pa je 1mm pa je 0,1dl x 10=1l/m2.
Prijavljen
kekec46
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1990-12-18
Sporočila: 918

Lokacija: Dol pri Čepovanu - Čepovanska dolina (okoli 660m n.m.v.)

WWW Email
« Odgovori #2 dne: 05. Maj 2008, 15:50:30 »

če maš skener lahk skeniras in daš sliko gor na forum  icon_wink
ja sam tam je natančnost na 1l/m2 priblizno ... da pa se odčitat tud manj sam je tezko zmerit

Prijavljen

MINIMAX
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1967-11-30
Sporočila: 4200

« Odgovori #3 dne: 27. April 2019, 10:59:07 »

Malo za zabavo, predvsem pa za vsakodnevno statistiko sem moral obnoviti (narediti nov) ročni merilnik dežja (pri vremenski postaji nikoli neveš kdaj bo kaj crknilo). Merilnik "Radenska" izpred 15let pri meni že zdavnaj ni več aktualen, vmes sem naredil in uporabljal že drugega, pa je tudi tega načel zob časa, tako da je sedaj na vrsti nov.

Izdelal sem ga iz dveh merilnih valjev, da sem dosegel kapaciteto vsaj 70mm in natančnost odčitka cca.0,1-0,2mm (bolj 0,2 kot 0,1), natančnost same meritve glede na vse vplive (izmerjen premer lijaka (problem roba), natančnost umerjanja skale z gramsko tehtnico,..) pa je ocenjena na +/- 2-3%.

Izgleda pa takole kot na spodnjih slikah. Cena materiala je cca. 20 EUR (2 merilna valja po 7,60 EUR (Biroplast d.o.o.), lijak iz nerjavne pločevine 2 EUR (s Kitajske), tlakovec, dva vijaka in malo lepila ter malo silikona ali akrilne mase za pritrditev lijaka na snemljivi del valja.

Merilni valj presenetljivo zdrži na soncu (UV!) brez problema 5 let, verjetno tudi več. Valj sicer malo porumeni, občasno je potrebno obnoviti tudi skalo, ki zbledi. Do sedaj sem imel lijak iz plastike pa je po dveh letih postal kar krhek, potem je pa problem dobiti novega z enakim premerom ali pa se moraš na novo lotiti umerjanja, ker vsak mm spremenjenega premera precej vpliva na nalovljeno količino. Tako sem pri novem merilniku vzel lijak iz (kitajske) nerjavne pločevine (bomo videli kaj bo na kislem dežju...).

Ker je merilnik sorazmerno zaprt, je tudi izhlapevanje iz njega zelo majhno oz. praktično zanemarljivo.

« Zadnje urejanje: 27. April 2019, 11:01:09 od MINIMAX » Prijavljen

MINIMAX
Lj-Polje
hudi
Član VD ZEVS
Cirostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1976-01-01
Sporočila: 165

WWW Email
« Odgovori #4 dne: 27. April 2019, 17:52:14 »