Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumPod oblakiVreme za letalstvoJadranje na valovih
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Jadranje na valovih  (Prebrano 29029 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1961-02-11
Sporočila: 5803


Lokacija: Bovec, 438 m

WWW
« dne: 03. Avgust 2007, 21:13:33 »

Glede na večerno podobo neba (veter na 850 Hpa, zametki nastanka lentikularisov,etc.), napovedujem jutri možnost jadranja na valovih nad področjem Komne, pas od Mangrta do Kanina, mogoče tudi Karavank(če ne bo preveč prekrivanja icon_question). Jadralni letalci lahko na tem področju jutri dosežejo tudi višine nad 4000 metrov (seveda velja to tam, kjer ne bo preveč prekrivanja). Osebno mislim, da zna bit jutri na našem letališču kar vrvež. icon_wink
Prijavljen

-------------------------------------
www.bovec-vreme.si
uri
Gost
« Odgovori #1 dne: 06. Avgust 2007, 15:41:10 »

In situacija se je res zgodila. Škoda da jih nisem poslikal, ker tako lepih Ac-letnikularisou že dolgo ni bilo. Mislim, da so se rastezali po celih Julijskih Apah, zato še bolj strokovno Ac-lentikularis-radiatus.
Prijavljen
Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1961-02-11
Sporočila: 5803


Lokacija: Bovec, 438 m

WWW
« Odgovori #2 dne: 15. December 2007, 21:01:44 »

Medtem, ko nekateri besno štejete milimetre in centimetre (mimogrede, največji "zmagovalec" tega poslabšanja bo na koncu nedvomno Capillatus in njegovo Pohorje), sem se jaz danes odpravil proti zahodu in lepemu vremenu. V Furlaniji je bilo precej jasno vreme in sploh ne vetrovno(majhna sapica iz SV kvadranta). Ampak visoko nad mano lepotec! Prekrasen razpotegnjen lentikularis! In sem tuhtal, kako bi moji prijatelji jadralci zarezgetali, če bi se taka zverina pojavila na nebu avgusta meseca (bolj redko je to seveda).Po moje bi vse šlep mašine in vsa jadralna aviacija v hipu paradirala pod tem oblakom in iskala valove. In v tem sanjarjenju, me vrže iz tira njegov glas! 180 konjev Lycominga! Poznam ta glas! Predobro ga poznam, da bi ga zamenjal za John Deere traktor! Pogledam kvišku....in seveda tam je bil! Robin remorquer iz Rivolija, ki je vlekel Blanika. Vedel sem, da tudi italijanski jadralci niso mogli ostati ravnodušni ob taki vremenski napovedi in predvsem ob takih lentikularisih, ki so se neprestano tvorili nad Furlanijo. In predvsem so imeli jajca, da so šli letet v tisto ledeni severovzhodni veter.Na trenutke se je zdelo, da Robin in Blanik kar na mestu lebdita, toliko sta imela čelnega vetra. In potem spet s pospešeno hitrostjo v smer vetra, ko sta naredila obrat. Po odklopu od vlečnega letala je Blanik nekaj časa jadral na oko nepovezano, ko ga je končno našel.Val! in potem je postajal vedno manjši, ker ga je nosilo vedno višje proti lentikularisu. Ker sem na žalost prej moral odpeljati naprej, ne vem do kake višine je prijadral. Vedel sem le to, da je moral biti pilot v njem oblečen, kot za na Arktiko, ker tam gor je bila temperatura ziher že kakih -25!
In skoraj v istem času, le kakih dobrih 100 km vzhodneje pa sneženje (tako poročajo forumaši). Kako je narava in vreme zanimivo in raznoliko.A ni to fajn? In fajn je tudi to, da se da jadrat tudi decembra in to visoko! icon_wink clap
Prijavljen

-------------------------------------
www.bovec-vreme.si
paradolf
Član VD ZEVS
Cumulonimbus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11201


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #3 dne: 15. December 2007, 21:05:21 »

Pihe, pa ima jadralno letalo toliko prostora da bi se dalo kako ogrevanje notri stlačit. Na teh višinah pozimi je res noro mrzlo icon_exclaim
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1961-02-11
Sporočila: 5803


Lokacija: Bovec, 438 m

WWW
« Odgovori #4 dne: 15. December 2007, 21:24:38 »

Pihe, pa ima jadralno letalo toliko prostora da bi se dalo kako ogrevanje notri stlačit. Na teh višinah pozimi je res noro mrzlo icon_exclaim

Ni šans! Trojne dolge spodnje gate in kompletna smučarska oprema za take primere vsaj malo omili neznosen mraz.V Blaniku je pa sploh še slabše, ker nima tako dobro zaprtih vseh odprtinic, kot jih imajo kake visokosposobne plastike in piha predvsem pri nogah noter. icon_sad V glavnem, občudujem tega Italijana, ki je šel danes na tisto višino zeglat. Želja po rekordu mogoče?
Mimogrede, sem se sedaj spomnil, kako sta bila oblečena pokojni Steve Fosset in sopilot, ki sta šla v Andih tolčt višinski rekord na 16000 metrov http://www.airventure.org/2007/news/070611_fossett.html .Zanimiv članek, le Fosset je rekel, da sta izbrala nemško jadralno letalo. V resnici je bil to naš ELAN DG 505!
Prijavljen

-------------------------------------
www.bovec-vreme.si
ŽUPMART
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1993-12-20
Sporočila: 2161


Lokacija: Ljubljana
Sneg in nevihte so zakon

nejc.trampuz@hotmail.com
Email
« Odgovori #5 dne: 15. December 2007, 21:43:48 »

Noro! MEne je zeblo sredi poletja v puloverju in dolgih hlačah, ki jih nosim sedaj, na 2500m. Kaj šele sedaj...in na precej več 1000m. Noro. icon_eek
Prijavljen
florjo
Gost
« Odgovori #6 dne: 17. December 2007, 13:48:46 »

No, jaz sem pa predvcerajsnjem opazoval te precudovite oblike lantikularisov.
Pojavljali so se na juzni strani pogorja, ki se vlece od Kobarida do Genove. Zame je bila to le potrditev, da vreme na ta dan ni primerno za nase "plahtice". Sem pa z nevoščljivostjo opazoval krokarje, ki so nepretrgoma jadrali na pobocjih Kolovrata. Njihov let je kljub severnemu vetru izgledal precej umirjen in naravnost poetičen.



Jadranje na valovih. Hmm. Slisi se lepo.
Mogoce pa, nekoc  drool.

Lep pozdrav
Prijavljen
Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1961-02-11
Sporočila: 5803


Lokacija: Bovec, 438 m

WWW
« Odgovori #7 dne: 17. December 2007, 14:44:25 »

No, jaz sem pa predvcerajsnjem opazoval te precudovite oblike lantikularisov.
Pojavljali so se na juzni strani pogorja, ki se vlece od Kobarida do Genove. Zame je bila to le potrditev, da vreme na ta dan ni primerno za nase "plahtice". Sem pa z nevoščljivostjo opazoval krokarje, ki so nepretrgoma jadrali na pobocjih Kolovrata. Njihov let je kljub severnemu vetru izgledal precej umirjen in naravnost poetičen.



Jadranje na valovih. Hmm. Slisi se lepo.
Mogoce pa, nekoc  drool.

Lep pozdrav

Pridi k nam v Posoški aeroklub, pa ti bo enkrat sigurno dano probat tudi to, po mojem mnenju najbolj prestižno vrsto jadralnega letenja. icon_wink
Prijavljen

-------------------------------------
www.bovec-vreme.si
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: