Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumVremensko društvo ZEVSZEVSStatistični podatki vremenskih postaj
Strani: 1 [2] 3 4 ... 17
Natisni
Avtor Tema: Statistični podatki vremenskih postaj  (Prebrano 172988 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Domček
Gost
« Odgovori #15 dne: 20. December 2010, 21:57:50 »

Če pričakuješ, da bo kaj več lastnikov pošiljalo podatke tebi na ZS, se bojim, da se močno motiš. Jaz osebno bom nadaljeval s pregledom mesečnih podatkov v omenjeni temi(kot že leta dosedaj), pošiljanje istih podatkov na ZS pa pomeni samo podvajanje dela. Ali je to smiselno, pa presodi sam.

Zato bom pa poskusil in potem videl kakšen bo odziv. Ne bi že v naprej presojal kaj se bo zgodilo. 1. januarja bom na to spomnil v najbolj branih temah (trenutno vreme in smetišče).
Ne razumem pa, kaj je tako težkega, če že pišeš v statistiko, še določene podatke poslati na ZS. Za tiste, ki statistike ne pišejo, jim pa tole res ne bo vzelo veliko časa in napora. suspicious  Saj konec koncev se gre za dobro društva Zevs. shrug
Prijavljen
Ciril
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1975-07-28
Sporočila: 661

Lokacija: Cven, 175 m n.m.

Email
« Odgovori #16 dne: 20. December 2010, 22:32:37 »

Če pričakuješ, da bo kaj več lastnikov pošiljalo podatke tebi na ZS, se bojim, da se močno motiš. Jaz osebno bom nadaljeval s pregledom mesečnih podatkov v omenjeni temi(kot že leta dosedaj), pošiljanje istih podatkov na ZS pa pomeni samo podvajanje dela. Ali je to smiselno, pa presodi sam.

Oprosti Štromar, ampak temu jaz rečem lenoba. Vzame ti cca. 30 sekund, da to skopiraš v ZS in pošlješ, vsekakor pa ti je pisanje tega sporočila zagotovo vzelo več časa. Za tistega, ki bo ta pregled izdeloval, pa se to zagotovo splača. Pa še to: tudi ti nimaš vseh predlaganih podatkov na forumu... Sicer pa vsak ve, koliko sam ceni podatke svoje postaje...  shrug

LP Ciril
Prijavljen

ŠTROMAR
Član VD ZEVS
Cumulus
*
Prisoten Prisoten

RD: 1958-10-24
Sporočila: 9639


Lokacija: Ljubljana Koseze, 305 m.n.m.

WWW
« Odgovori #17 dne: 20. December 2010, 22:39:36 »

Zanimivo Ciril, da meni očitaš lenobo. Kaj pa potem praviš za tiste, ki sploh ne posredujejo podatkov v mesečne preglede? Me prosim razsvetliš, katerih podatkov pa nimam?
Prijavljen

WS2300, WS2350 in WS2355 od Lacrosse technology so zakon !
Aquatic
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1977-06-13
Sporočila: 4727


Lokacija: Trnje,Škofja Loka, 395 nmv

WWW
« Odgovori #18 dne: 20. December 2010, 22:45:26 »

Podpiram idejo, še zlasti zaradi tega, ker se je @Domček inciativno angažiral za ureditev statističnih podatkov z amaterskih vremenskih postaj. Moje mnenje je, da nam vsem, ki redno objavljamo mesečne podatke res ni odveč, če si vzamemo še toliko čase in te podatke pošljemo na ZS. Nam vsem je v skupnem intereu, da se društvo razvija. Vse premalo se posvečamo tudi na raziskovalni plati vremena, pa če prav v okviru naših amaterskih zmožnosti. @Blazek npr. raziskuje mrazišča na Dolenjskem. Prepričan sem, da je takih mrazišč kar nekaj po naši vremensko pestri deželi. Zato @Domček kar pogumno naprej. icon_wink  
Prijavljen

Davis Vantage Pro2
Domček
Gost
« Odgovori #19 dne: 20. December 2010, 22:50:09 »

Podpiram idejo, še zlasti zaradi tega, ker se je @Domček inciativno angažiral za ureditev statističnih podatkov z amaterskih vremenskih postaj. Moje mnenje je, da nam vsem, ki redno objavljamo mesečne podatke res ni odveč, če si vzamemo še toliko čase in te podatke pošljemo na ZS. Nam vsem je v skupnem intereu, da se društvo razvija. Vse premalo se posvečamo tudi na raziskovalni plati vremena, pa če prav v okviru naših amaterskih zmožnosti. @Blazek npr. raziskuje mrazišča na Dolenjskem. Prepričan sem, da je takih mrazišč kar nekaj po naši vremensko pestri deželi. Zato @Domček kar pogumno naprej. icon_wink  

Hvala!  praise  praise   Se bom čim bolj potrudil. icon_wink
Prijavljen
Ciril
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1975-07-28
Sporočila: 661

Lokacija: Cven, 175 m n.m.

Email
« Odgovori #20 dne: 20. December 2010, 23:01:50 »

Zanimivo Ciril, da meni očitaš lenobo. Kaj pa potem praviš za tiste, ki sploh ne posredujejo podatkov v mesečne preglede? Me prosim razsvetliš, katerih podatkov pa nimam?

Štromar, nisem hotel biti oseben, če pa že, manjka ti naprimer povprečna vlaga, povrečen tlak (za november 2010 npr.). Hotel sem samo povedat, da je lastnikom res najmanjši problem podatke poslati na ZS. Vem, ker sem svoje dni izdeloval bilten. Samo kot primer za tvojo postajo (mimogrede, ena boljših kar se pošiljanja podatkov na splet in uspešnosti zajema tiče...) sem moral najprej izbrskati na forumu tvoje sporočila v statisiki (resnici na ljubo to ni vzelo dosti časa), ampak ker nisi imel povprečne relativne vlage, sem moral iti na krtino (oz. geostik), da sem tam pobral povprečje... Moraš priznati, da se potem kar nabere nekaj dela, sploh ker je postaje veliko... Potem pa so še postaje, ki imajo podatke na spletu recimo le 20 dni v mesecu, ali pa se ponoči izklopijo; kako hudiča naj tu potegneš ven neke pametne cifre?

Lahko se seveda da notri le tiste postaje, ki pošiljajo statistiko na ZS ali forum, ampak ostalo jih bo bore malo... Žal je tako.

LP Ciril
Prijavljen

mat89
Cumulonimbus

Odsoten Odsoten

RD: 1989-07-22
Sporočila: 11787


Lokacija: Orešje pri Ptuju 233m Član Zevs društva

Email
« Odgovori #21 dne: 20. December 2010, 23:15:40 »

@Domček,podpiram te pri tem projektu .
Prijavljen

ŠTROMAR
Član VD ZEVS
Cumulus
*
Prisoten Prisoten

RD: 1958-10-24
Sporočila: 9639


Lokacija: Ljubljana Koseze, 305 m.n.m.

WWW
« Odgovori #22 dne: 20. December 2010, 23:29:55 »

Štromar, nisem hotel biti oseben, če pa že, manjka ti naprimer povprečna vlaga, povrečen tlak (za november 2010 npr.). Hotel sem samo povedat, da je lastnikom res najmanjši problem podatke poslati na ZS. Vem, ker sem svoje dni izdeloval bilten. Samo kot primer za tvojo postajo (mimogrede, ena boljših kar se pošiljanja podatkov na splet in uspešnosti zajema tiče...) sem moral najprej izbrskati na forumu tvoje sporočila v statisiki (resnici na ljubo to ni vzelo dosti časa), ampak ker nisi imel povprečne relativne vlage, sem moral iti na krtino (oz. geostik), da sem tam pobral povprečje... Moraš priznati, da se potem kar nabere nekaj dela, sploh ker je postaje veliko... Potem pa so še postaje, ki imajo podatke na spletu recimo le 20 dni v mesecu, ali pa se ponoči izklopijo; kako hudiča naj tu potegneš ven neke pametne cifre?

Lahko se seveda da notri le tiste postaje, ki pošiljajo statistiko na ZS ali forum, ampak ostalo jih bo bore malo... Žal je tako.

LP Ciril

Mimogrede Ciril, meni podatki kot so - povprečna mesečna relativna vlažnost, povprečni mesečni relativni zračni tlak, povprečna mesečna smer vetra ali  povprečna mesečna hitrost vetra ne pomenijo dosti, zato jih tudi ne posredujem v mesečni in letni pregled mojih postaj. Po isti logiki bi lahko poročali še o povprečni dnevni višini snežne odeje ali povprečni dnevni količini padavin.
Manjka pa po mojem mnenju v predlaganem pregledu podatek o občutku mraza in recimo število dni s padavinami.
Prijavljen

WS2300, WS2350 in WS2355 od Lacrosse technology so zakon !
Gorazd
Član VD ZEVS
Altostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1972-12-15
Sporočila: 1504


Lokacija: Zatolmin - 260m

WWW Email
« Odgovori #23 dne: 21. December 2010, 09:36:23 »

Kolikor spremljam debato imam sledeči predlog: podatke je nujno posredovati v taki obliki, da jih lahko urejevalec-Domček samo skopira v Excel datoteko. Prepisovanje iz take oblike, kot je sedaj v mesečnih poročilih, je za urejevalca nemogoče - kot bi ga poslali na Goli otok. Pošiljati Excel datoteko je tudi nesmiselno. Definirati je treba obliko, ki bo omogočala enostavno kopiranje.

Trenutno mi pade na pamet le način v obliki kode:
Koda:
VremenskaPostaja Tpovp Tmin TminDatum Tmax TmaxDatum Ledeni RVpovp RVmin RVminDatum ZTmax ZTmaxDatum ZTmin ZTminDatum
VP_Zatolmin 2,3 -13,2 16.12.2010 8,6 22.12.2010 8 / 52 14.12.2010 1028,2 8.12.2010 994,8 20.12.2010

Držati pa se je treba osnovnih pravil: Presledek med vsakim podatkom, ne pa med imenom postaje. Kjer ni podatka, je treba dati / da se ohrani vrstni red. Na koncu zgornje vrstice je ENTER, da se podatki vremenske postaje vpisujejo v novo vrstico.

Urejevalec potem skopira vrstico v Excel, a se vsi podatki vpišejo v eno celico. Ko ima vnesene vse VP, izbere stolpec in ukaz: Podatki/Besedilo v stolpce, kjer določi, da se upošteva presledek kot ločilo med podatki.

Pa še nekaj: Črtal bi podatek Max vlaga, saj bo povečini večja od 95% pri vseh enako. Črtal bi Zračni tlak povprečno, saj je cela Slovenija tam nekje. Mogoče bi bilo smiselno črtati vse navedbe zračnega tlaka, saj so po Sloveniji generalno majša odstopanja, kot so med našimi postajami. Ta podatek bi bil predstavljen na drugem mestu.

Dodajte še popravke in izboljšave.
Prijavljen


Mejte se radi
Ciril
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1975-07-28
Sporočila: 661

Lokacija: Cven, 175 m n.m.

Email
« Odgovori #24 dne: 21. December 2010, 09:48:28 »

Mimogrede Ciril, meni podatki kot so - povprečna mesečna relativna vlažnost, povprečni mesečni relativni zračni tlak, povprečna mesečna smer vetra ali  povprečna mesečna hitrost vetra ne pomenijo dosti, zato jih tudi ne posredujem v mesečni in letni pregled mojih postaj. Po isti logiki bi lahko poročali še o povprečni dnevni višini snežne odeje ali povprečni dnevni količini padavin.
Manjka pa po mojem mnenju v predlaganem pregledu podatek o občutku mraza in recimo število dni s padavinami.

Se popolnoma strinjam, sem navedel kot primer. Gorazd, dobra ideja, neka preprosta txt datoteka oz. CSV file. Za nabor podatkov pa bi še predlagal tudi karakterisitčne temperaturne dneve (topel, vroč, mrzel,... dan).

LP Ciril
Prijavljen

ŠTROMAR
Član VD ZEVS
Cumulus
*
Prisoten Prisoten

RD: 1958-10-24
Sporočila: 9639


Lokacija: Ljubljana Koseze, 305 m.n.m.

WWW
« Odgovori #25 dne: 21. December 2010, 09:54:10 »

Da ne bo pomote, jaz osebno sem zelo vesel iniciative @Domčka   icon_wink in bom brez problema poslal podatke še na ZS, če se bomo tako dogovorili. Bo pa potrebno res doreči, katere podatke bomo zbirali in pošiljali.
Prijavljen

WS2300, WS2350 in WS2355 od Lacrosse technology so zakon !
ŠTROMAR
Član VD ZEVS
Cumulus
*
Prisoten Prisoten

RD: 1958-10-24
Sporočila: 9639


Lokacija: Ljubljana Koseze, 305 m.n.m.

WWW
« Odgovori #26 dne: 21. December 2010, 13:15:37 »

Pa še moj predlog, kaj naj zbiramo in obdelujemo: zeleno označeno sem dodal, rdeče označeno ne bi pošiljali

Zato bi pa postavili tudi nekaj pogojev za vse tiste, katerih podatki bodo vključeni v statistiko, kot npr.: vremenska postaja mora delovati 24 ur na dan (oz. podatki se morajo zajemati 24 ur na dan),  senzor za merjenje temperature mora biti v vremenski hišici ali v primernem zaklonu(radiation shield),  vetromer pa na primerni višini.  Spoštovati moramo tudi določilo WMO, da se za dan snežno odejo šteje dan, ko je ob 7.00 uri na merilnem mestu vsaj 1 cm snega(drugače bomo primerjali jabolka in hruške).
 
Podatki, ki bi jih zbiral pa so naslednji:

1. Kraj/ime vremenske postaje

2. Spletni naslov vremenske postaje – pošljemo lastniki postaj samo enkrat na začetku zbiranja podatkov
3. Nadmorska višina – pošljemo lastniki postaj samo enkrat na začetku zbiranja podatkov
4. Temperatura:
  - Tpovp. = povprečna mesečna temperatura [°C]
  - Tmax. = maksimalna mesečna temperatura  +  datum
  - Tmin. = minimalna mesečna temparatura  +  datum
 
  Število ledenih dni (Tmax. <0°C): 
  Število hladnih dni (Tmin. <0°C): 
  Število toplih dni (Tmax. =<25°C): 
  Število vročih dni (Tmax. =<30°C):

5. Relativna vlažnost:
  - RVpovp. = povprečna mesečna relativna vlažnost [%]
  - RVmax. = maksimalna mesečna relativna vlažnost  +  datum
  - RVmin. = minimalna mesečna relativna vlažnost  +  datum

6. Zračni tlak:
  - ZTpovp. = povprečni mecečni relativni zračni tlak [hPa]
  - ZTmax. = maksimalni mesečni relativni zračni tlak  +  datum
  - ZTmin. = minimalni mesečni zračni tlak  +  datum

7. Padavine:
  - SMVP = skupna mesečna višina padavin [mm]
  - DVPmax. = maksimalna dnevna višina padavin  +  datum
  - UVPmax. = maksimalna urna višina padavin
  - število dni s padavinami

8. Višina snežne odeje:
  - ŠDSO = število dni s snežno odejo [cm]
  - VSOmax. = maksimalna mesečna višina snežne odeje  +  datum

9. Veter:
  - Vpovp. = povprečna mesečna hitrost vetra [km/h]
- Vmax. = maksimalna mesečna hitrost vetra   
- VSmax. = maksimalna mesečna hitrost sunka vetra +  datum
- SVpovp. = povprečna mesečna smer vetra [°] + kratica za smer (npr. JZ)
Prijavljen

WS2300, WS2350 in WS2355 od Lacrosse technology so zakon !
TgT
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1983-06-04
Sporočila: 1657


Lokacija: Dobrava, Slov.Konjice 342m.n.v.
LFC :)


WWW
« Odgovori #27 dne: 21. December 2010, 14:15:02 »

Vetru bi se lahko dodala spremenljivka windrun - pot vetra
Prijavljen

Domček
Gost
« Odgovori #28 dne: 21. December 2010, 16:55:24 »

Kolikor spremljam debato imam sledeči predlog: podatke je nujno posredovati v taki obliki, da jih lahko urejevalec-Domček samo skopira v Excel datoteko. Prepisovanje iz take oblike, kot je sedaj v mesečnih poročilih, je za urejevalca nemogoče - kot bi ga poslali na Goli otok. Pošiljati Excel datoteko je tudi nesmiselno. Definirati je treba obliko, ki bo omogočala enostavno kopiranje.

Trenutno mi pade na pamet le način v obliki kode:
Koda:
VremenskaPostaja Tpovp Tmin TminDatum Tmax TmaxDatum Ledeni RVpovp RVmin RVminDatum ZTmax ZTmaxDatum ZTmin ZTminDatum
VP_Zatolmin 2,3 -13,2 16.12.2010 8,6 22.12.2010 8 / 52 14.12.2010 1028,2 8.12.2010 994,8 20.12.2010


Predlog je super in predvsem zmanjša delo pri vstavljanju podatkov v tabelo in izdelavi grafov. clap

Pa še moj predlog, kaj naj zbiramo in obdelujemo: zeleno označeno sem dodal, rdeče označeno ne bi pošiljali

Zato bi pa postavili tudi nekaj pogojev za vse tiste, katerih podatki bodo vključeni v statistiko, kot npr.: vremenska postaja mora delovati 24 ur na dan (oz. podatki se morajo zajemati 24 ur na dan),  senzor za merjenje temperature mora biti v vremenski hišici ali v primernem zaklonu(radiation shield),  vetromer pa na primerni višini.  Spoštovati moramo tudi določilo WMO, da se za dan snežno odejo šteje dan, ko je ob 7.00 uri na merilnem mestu vsaj 1 cm snega(drugače bomo primerjali jabolka in hruške).
 
Podatki, ki bi jih zbiral pa so naslednji:
.......

OK, takole ... datume min. in max. vrednosti in max. relativno vlažnost črtamo (povprečna vlažnost ostane!), povprečni zračni tlak bi jaz tudi obdržal. shrug

Dodamo še maksimalno urno višino padavin, pri številu dni s padavinami pa je spet problem natančnost postaj (nekateri imamo natančnost 0,1 mm, nekateri (WMR) pa 1 mm). Je pa precej dni, ko pade manj kot 1 mm ali manj kot 0,5 mm padavin. Tako lahko nastanejo precejšnje razlike. smash  Sicer pa bi tudi jaz dodal število dni s padavinami.

Pri vetru pa vidim, da se s @Štromarjem ne bova ujela ... icon_mrgreen
Meni se zdi podatek o povprečni hitrosti in smeri vetra prav tako pomemben kot vsi ostali. Zakaj? Ker je Slovenija zelo raznolika in nekje imajo skoraj vsak dan veter, nekje ga skoraj nikoli nimajo (to se izrazi v povprečju le-tega), nekje večinoma piha burja (SV veter), nekje pa jugozahodnik (to se lepo izrazi v povprečni smeri vetra). icon_smile

Za max. hitrost vetra pa ne vem ... nekatere postaje ne merijo sunkov vetra al kako je že s tem? icon_question

EDITMax: max. hitrost vetra in max. sunek vetra sta dva različna podatka!  Maximalno hitrost vetra meri vsaka postaja!

EDIT: OK, potem se doda še max. hitrost vetra.
« Zadnje urejanje: 21. December 2010, 18:16:00 od Domček » Prijavljen
vorannon
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 1977-09-10
Sporočila: 30

Lokacija: Gorje

WWW Email
« Odgovori #29 dne: 22. December 2010, 12:26:06 »

Mislim da bi šlo tudi preko google docsov. Za test sem naredil eno tabelo. Mislim da bi jo morali videtei vsi in vanjo lahko tudi pišete. Če imate gakšen uradni googlov account lahko tabelo naredimo pod njega.
Ko bo približno znano katere postaje bi sodelovale, nekdo zbere osnovne podatke, ki se mesečno ne spreminjajo in jih vpiše v prvi list. Ta list se lahko po tem skopira 12x za vsak mesec in po preteku meseca vsak vpiše podatke recimo do 10. v mesecu ali kakor bi se zmenili.

Aja še link Smiley. https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0ApyQDmRZorNadElFb0FJSE1XOEZBSkFZRDNTTThXRFE&hl=en&authkey=CMa3k7QM
Prijavljen

Strani: 1 [2] 3 4 ... 17
Natisni
Pojdi na: