Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumVremensko društvo ZEVSZEVSStatistični podatki vremenskih postaj
Strani: [1] 2 3 ... 17
Natisni
Avtor Tema: Statistični podatki vremenskih postaj  (Prebrano 172194 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Domček
Gost
« dne: 19. December 2010, 18:51:02 »

Zdaj ko imamo že toliko vremenskih postaj na različnih koncih Slovenije, bi lahko izdelovali mesečna in letna poročila statističnih podatkov.

Nekaj takega ste včasih že delali, pa ne vem zakaj tega danes ni več ...  icon_question  --> http://www.zevs.si/info/2006/Avgust2006.pdf

Preden sem se včlanil v društvo, sem na portalu ZEVS prebral tole:
Citiraj
Vse člane vremenskega portala in tudi vse ostale najlepše vabimo, da se nam pridružijo in s svojo pomočjo pripomorejo k delu in razvoju samega društva.

S pravnoformalno ustanovitvijo nameravamo malo resneje poseči v slovenski prostor na področju vremenskih pojavov, merjenja in analize podatkov ter napovedovanja vremena. Seveda to ne pomeni, da bomo postali totalno resni in preveč profesionalni, še vedno smo združenje ljubiteljev, ki veliko svojega prostega časa namenijo vremenu. Organiziranost nam bi naj prinesla lažje vključevanje ter boljše sodelovanje z drugimi društvi, organizacijami in državnimi službami.

Zavedamo se, da nas čaka veliko dela, a smo pripravljeni in voljni, da se temu delu posvetimo in ga izpeljemo v skladu s svojimi smernicami. Seveda pomoč vedno prav pride, zato vas resnično lepo vabimo, da se nam pridružite in s svojimi idejami ter delom pripomorete k ustvarjanju novih in boljših storitev.

Sicer se v temi statistika piše podatke za posamezne mesece, ampak to bi lahko združili v nekakšno mesečno poročilo z povprečnimi, minimalnimi in maksimalnimi vrednostmi ter grafičnim prikazom.

Zanimivo bi bilo tudi, če bi izdelali karte Slovenije, recimo za vsako leto za temperaturo, padavine, veter, sneg itd. Tako nekako kot ima ARSO karte podnebja (http://meteo.arso.gov.si/met/sl/climate/maps/).

Seveda je treba vse to narediti, ampak glede na to, kaj piše zgoraj v citiranem besedilu, to ne bi smel biti prevelik problem. shrug  icon_smile

Kaj menite ... bi bilo kaj takega smiselno? Meni se to zdi zelo zanimivo, da bi imeli svoje karte vremenskih podatkov, poročila, grafe ...
in bi bili konec koncev tudi konkurenca ARSO-tu. icon_mrgreen

Upam, da pišem v pravo temo. shrug

LP wavey
Prijavljen
maestro
Uprava ZEVS
Stratokumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1981-07-17
Sporočila: 3303


Lokacija: Bohinj (Bohinjska Bistrica) 507m.n.v.
klemen.crnko@yahoo.com
WWW
« Odgovori #1 dne: 19. December 2010, 19:58:58 »

Se povsem strinjam/o z teboj, ampak kot vedno se tu zopet srečamo vedno z enim in istim problemom.. Kdo bo to delov? Zadeva je preprosta, le človeka rabimo, ki ima čas in voljo za tole.  Wink
Prijavljen

VP Bohinjska Bistrica
http://meteo-bohinj.si
Domček
Gost
« Odgovori #2 dne: 19. December 2010, 20:16:08 »

Kdo bo to delov ... Če vsak od nas naredi samo en del, bo celota nastala sama od sebe. Saj nas je veliko. icon_wink

Vsak za svojo postajo zbere potrebne podatke, nekdo napiše kratko poročilo o (zanimivem) vremenskem dogajanju preko meseca, nekdo sestavi grafe in grafični prikaz ... potem pa se vse združi skupaj. Tako noben nima zelo veliko dela s tem. icon_smile   Samo ideja ...  icon_confused
Prijavljen
wisky
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1957-05-12
Sporočila: 2495

Lokacija: Maribor, Tezno, 267 m n.v.
Delaj dobro in bo vse dobro!


WWW Email
« Odgovori #3 dne: 19. December 2010, 21:37:49 »

Ideja in predlog je odličen, vendar bo moral nekdo prevzeti veliko odgovornost, da bo zbral vse podatke in jih uredil v celoto. Z veseljem se bom pridružil k posredovanju svojih podatkov.
Lp Wisky  smash
Prijavljen

VP Tezno pri Mariboru postaja  PRIMUS SOLAR -IT.
HW, WSWIN, WUHU, WEBCAM Prestigio PWC 320
Domček
Gost
« Odgovori #4 dne: 19. December 2010, 21:59:14 »

@wisky, hvala za podporo! icon_smile

Jaz se bom lotil izdelave vremenskega poročila vključno z tabelami in grafi.
Za mesec december 2010 bom naredil "poskusno" verzijo, pa da vidimo kako se bo obneslo, oz. kaj bo nastalo iz tega. icon_mrgreen

Izgledalo bo približno takole: http://www.zevs.si/info/2006/Avgust2006.pdf  Zdaj me pa zanima, če je za izdelavo takšnih grafov, kot so na tej povezavi, primaren Microsoft Office Excel 2007? Malo se bom moral še naučit, kako se to naredi, ampak mislim, da bo uspelo. icon_wink

Fino bi bilo, če bi nekdo naredil še kratko poročilo vremenskega dogajanja skozi mesec december 2010 (cikloni, fronte, sneženja, odjuge ...).

Pa seveda upam na čim večje sodelovanje s strani lastnikov vremenskih postaj, da bo na razpolago čim več podatkov.

LP wavey

Prijavljen
wisky
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1957-05-12
Sporočila: 2495

Lokacija: Maribor, Tezno, 267 m n.v.
Delaj dobro in bo vse dobro!


WWW Email
« Odgovori #5 dne: 20. December 2010, 09:08:15 »

@Domček,
če bo zadeva v takšni obliki (morda še boljša), bo stvar na visokem nivoju. Podatki bodo zanimivi ne samo za nas amaterje ampak tudi nekatere za institucije npr. zavarovalnice, elektro gospodarstvo,....  icon_wink

Zavarovalnice imamo (sam sem tudi poklicno vpleten v zavarovalništvo) vedno težave pri pridobivanju podatkov iz lokalnega okolja napr.: o max. hitrostih -sunkih vetra, padavinah,višini snega, žledu,  .., . Je pa res, da bi bilo na nek način potrebno vse, ki bodo prispevali podatke, zavezati k točnosti poročanja in umeritvi veternih postaj, s čimer bi bili podatki verodostojni in uporabni širšemu krogu ljudi.

Bravo, podpiram tvoja prizadevanja in se ti bom polno pridružil seveda, kolikor bo moje znanje lahko kaj prispevalo. icon_wink
Lp Wisky  smash
Prijavljen

VP Tezno pri Mariboru postaja  PRIMUS SOLAR -IT.
HW, WSWIN, WUHU, WEBCAM Prestigio PWC 320
max
Global Moderator
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 8231


Lokacija: Griže pri Žalcu 299m

WWW Email
« Odgovori #6 dne: 20. December 2010, 11:15:37 »

Podatki bodo zanimivi ne samo za nas amaterje ampak tudi nekatere za institucije npr. zavarovalnice, elektro gospodarstvo,....  icon_wink

Zavarovalnice imamo (sam sem tudi poklicno vpleten v zavarovalništvo) vedno težave pri pridobivanju podatkov iz lokalnega okolja napr.: o max. hitrostih -sunkih vetra, padavinah,višini snega, žledu,  .., . Je pa res, da bi bilo na nek način potrebno vse, ki bodo prispevali podatke, zavezati k točnosti poročanja in umeritvi veternih postaj, s čimer bi bili podatki verodostojni in uporabni širšemu krogu ljudi.

Bravo, podpiram tvoja prizadevanja in se ti bom polno pridružil seveda, kolikor bo moje znanje lahko kaj prispevalo. icon_wink
Lp Wisky  smash

@wisky, tule si ga pa fejst mimo pihnil.....
Ah daj no, zavarovalnice nikakor ne bi smele uporabljati naših podatkov recimo v svojih primerih, ker niso uradni, so le informativni!!
Kdo bi pa sploh dajal umerjati svoje vetromere...na WSxxx ?? ali na sličnih postajah  icon_haha
Mogoče bi Davisov vetromer bil primeren, pa še tisto bi eno umerjanje stalo, kot nakup cele Daviske Tongue

Takšno poročilo bi bilo zelo dobrodošlo za ZEVS, primerno za Arhiv, ki bi bil dostopen javnosti, spet pa le kot podatki Neuradnega značaja! icon_arrow
Prijavljen

Domček
Gost
« Odgovori #7 dne: 20. December 2010, 16:38:06 »

Se strinjam z maxom. Podatki iz naših vremenskih postaj so amaterski in so zgolj informativni, kar pa ne pomeni, da so napačni. Zato bi pa postavil tudi nekaj pogojev za vse tiste, katerih podatki bodo vključeni v statistiko, kot npr.: vremenska postaja mora delovati 24 ur na
dan (oz. podatki se morajo zajemati 24 ur na dan), merilec temperature mora biti v vremenski hišici ali v primernem zaklonu, vetromer pa na primerni višini ...  Tako bi se izognili predvsem napačnim min. in max. vrednostim.

Podatki, ki bi jih zbiral pa so naslednji:

1. Kraj/ime vremenske postaje

2. Spletni naslov vremenske postaje

3. Nadmorska višina

4. Temperatura:
  - Tpovp. = povprečna mesečna temperatura [°C]
  - Tmax. = maksimalna mesečna temperatura  +  datum
  - Tmin. = minimalna mesečna temparatura  +  datum
  - število ledenih, vročih … dni

5. Relativna vlažnost:
  - RVpovp. = povprečna mesečna relativna vlažnost [%]
  - RVmax. = maksimalna mesečna relativna vlažnost  +  datum
  - RVmin. = minimalna mesečna relativna vlažnost  +  datum

6. Zračni tlak:
  - ZTpovp. = povprečni mecečni relativni zračni tlak [hPa]
  - ZTmax. = maksimalni mesečni relativni zračni tlak  +  datum
  - ZTmin. = minimalni mesečni zračni tlak  +  datum

7. Padavine:
  - SMVP = skupna mesečna višina padavin [mm]
  - DVPmax. = maksimalna dnevna višina padavin  +  datum

8. Višina snežne odeje:
  - ŠDSO = število dni s snežno odejo [cm]
  - VSOmax. = maksimalna mesečna višina snežne odeje  +  datum

9. Veter:
  - Vpovp. = povprečna mesečna hitrost vetra [km/h]
  - Vmax. = maksimalna mesečna hitrost sunka vetra  +  datum
  - SVpovp. = povprečna mesečna smer vetra [°] + kratica za smer (npr. JZ)

Tole bi lastniki vremenskih postaj izpolnili in mi poslali na ZS ob koncu meseca. Če še kaj manjka, ali se vam kaj zdi odveč, pa kar povejte. icon_wink

« Zadnje urejanje: 20. December 2010, 16:40:55 od Domček » Prijavljen
wisky
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1957-05-12
Sporočila: 2495

Lokacija: Maribor, Tezno, 267 m n.v.
Delaj dobro in bo vse dobro!


WWW Email
« Odgovori #8 dne: 20. December 2010, 17:50:16 »


@Max in @Domček, pozdravljena!
Nisem mimo pihnil, kot pravi @Max! Samo sem nakazal, za koga bi ti podatki bili tudi zanimivi, seveda pod enim pogojem, ki sem ga prav tako zapisal, pa sta ga vrjetno oba prezrla "Je pa res, da bi bilo na nek način potrebno vse, ki bodo prispevali podatke, zavezati k točnosti poročanja in umeritvi veternih postaj, s čimer bi bili podatki verodostojni in uporabni širšemu krogu ljudi. ".
Torej, če so postaje omerjene in preverjene s strani zato pristojnih institucij in  podatke priznava tugi ARSO, potem ne bi bilo težav za določeno uporabo podatkov v institucijah, ki sem jih omenjal. To je samo moja ideja in predlog, v katero smer bi bilo potrebno razmišljati in s podatki tudi morebiti tržiti. Če pa menita, da ideja ni dobra, pa tudi prav, vendar se mi zdi škodo zamuditi idealno priložnost iz tržnega vidiuka, saj bo vloženega veliko truda za kvaliteten projekt.V tem sem videl dodano vrednost.Pa brez zamere in lep večer še naprej.
Wisky smash
Prijavljen

VP Tezno pri Mariboru postaja  PRIMUS SOLAR -IT.
HW, WSWIN, WUHU, WEBCAM Prestigio PWC 320
ŠTROMAR
Član VD ZEVS
Cumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1958-10-24
Sporočila: 9605


Lokacija: Ljubljana Koseze, 305 m.n.m.

WWW
« Odgovori #9 dne: 20. December 2010, 18:12:11 »

Se strinjam z maxom. Podatki iz naših vremenskih postaj so amaterski in so zgolj informativni, kar pa ne pomeni, da so napačni. Zato bi pa postavil tudi nekaj pogojev za vse tiste, katerih podatki bodo vključeni v statistiko, kot npr.: vremenska postaja mora delovati 24 ur na
dan (oz. podatki se morajo zajemati 24 ur na dan), merilec temperature mora biti v vremenski hišici ali v primernem zaklonu, vetromer pa na primerni višini ...  Tako bi se izognili predvsem napačnim min. in max. vrednostim.

Podatki, ki bi jih zbiral pa so naslednji:

1. Kraj/ime vremenske postaje

2. Spletni naslov vremenske postaje

3. Nadmorska višina

4. Temperatura:
  - Tpovp. = povprečna mesečna temperatura [°C]
  - Tmax. = maksimalna mesečna temperatura  +  datum
  - Tmin. = minimalna mesečna temparatura  +  datum
  - število ledenih, vročih … dni

5. Relativna vlažnost:
  - RVpovp. = povprečna mesečna relativna vlažnost [%]
  - RVmax. = maksimalna mesečna relativna vlažnost  +  datum
  - RVmin. = minimalna mesečna relativna vlažnost  +  datum

6. Zračni tlak:
  - ZTpovp. = povprečni mecečni relativni zračni tlak [hPa]
  - ZTmax. = maksimalni mesečni relativni zračni tlak  +  datum
  - ZTmin. = minimalni mesečni zračni tlak  +  datum

7. Padavine:
  - SMVP = skupna mesečna višina padavin [mm]
  - DVPmax. = maksimalna dnevna višina padavin  +  datum

8. Višina snežne odeje:
  - ŠDSO = število dni s snežno odejo [cm]
  - VSOmax. = maksimalna mesečna višina snežne odeje  +  datum

9. Veter:
  - Vpovp. = povprečna mesečna hitrost vetra [km/h]
  - Vmax. = maksimalna mesečna hitrost sunka vetra  +  datum
  - SVpovp. = povprečna mesečna smer vetra [°] + kratica za smer (npr. JZ)

Tole bi lastniki vremenskih postaj izpolnili in mi poslali na ZS ob koncu meseca. Če še kaj manjka, ali se vam kaj zdi odveč, pa kar povejte. icon_wink

Vsi ti podatki, oziroma večina njih se že nekaj let zbirajo in objavljajo tule - http://forum.zevs.si/index.php/board,11.0.html  icon_wink


Torej, če so postaje omerjene in preverjene s strani zato pristojnih institucij in  podatke priznava tugi ARSO, potem ne bi bilo težav za določeno uporabo podatkov v institucijah, ki sem jih omenjal. To je samo moja ideja in predlog, v katero smer bi bilo potrebno razmišljati in s podatki tudi morebiti tržiti.  
Wisky smash

Dobro bi bilo pridobiti podatek, koliko stane umerjanje in preverjanje vremenskih postaj s strani pristojnih institucij. Morda si ti @Wisky že preveril koliko bi to stalo, recimo za tvojo postajo PRIMUS SOLAR ?  Ko bomo vedeli za ta podatek, pa se lahko pogovarjamo resneje naprej.
Prijavljen

WS2300, WS2350 in WS2355 od Lacrosse technology so zakon !
Cimet
Član VD ZEVS
Altostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1974-07-30
Sporočila: 1146


Lokacija: Stražišče pri Kranju (395 n.m.v.)

WWW Email
« Odgovori #10 dne: 20. December 2010, 18:29:40 »

Še moje mnenje o tej temi.

Potrebno bi bilo izdelati tabelo (recimo excel) v katero bi potem vsi interesanti vpisovali podatke.

Tisti, ki bi jih zbiral, bi imel na ta način malo ležje delo. Enotna tabela = manj dela.  icon_cool
Prijavljen

Davis Vantage Pro2

http://strazisce.zevs.si/
Domček
Gost
« Odgovori #11 dne: 20. December 2010, 18:54:09 »

Vsi ti podatki, oziroma večina njih se že nekaj let zbirajo in objavljajo tule - http://forum.zevs.si/index.php/board,11.0.html  icon_wink

Vem. icon_rolleyes Ampak kot prvo je tam zelo malo vremenskih postaj (v naključni temi sem naštel 23 takšnih postaj, od katerih bi lahko uporabil podatke). Za tako malo podatkov, se takšno poročilo sploh ne splača delat. In kot drugo temeljimo na tem, da bi bilo tistemu, ki podatke zbira, čim lažje, in ne da se tam po forumu brska in išče primerne podatke. Zato tudi nihče tega ne dela, ker je enostavno preveč dela in premalo časa. icon_arrow
Ampak še vedno mislim, da je za prvo silo najbolje, da se te podatke pošlje na ZS (vsakemu posamezniku bi to vzelo manj kot 5 minut icon_rolleyes).

Še moje mnenje o tej temi.

Potrebno bi bilo izdelati tabelo (recimo excel) v katero bi potem vsi interesanti vpisovali podatke.

Tisti, ki bi jih zbiral, bi imel na ta način malo ležje delo. Enotna tabela = manj dela.  icon_cool

Ideja je dobra. Samo to bi bilo smiselno, če bi imeli skupno tabelo in bi vsak notri vpisal svoje statistične podatke (približno tako kot se zdaj vpisuje višina snežne odeje http://www.krtina.com/Napoved/Sneg.asp?Leto=2010) ...
Prijavljen
polo
Gost
« Odgovori #12 dne: 20. December 2010, 18:56:18 »

Dobro bi bilo pridobiti podatek, koliko stane umerjanje in preverjanje vremenskih postaj s strani pristojnih institucij. Morda si ti @Wisky že preveril koliko bi to stalo, recimo za tvojo postajo PRIMUS SOLAR ?  Ko bomo vedeli za ta podatek, pa se lahko pogovarjamo resneje naprej.

Točne cifre ne vem, vem pa da je ogromno. Pa tudi za ARSO je daviska prešvoh postaja, da bi zajemali podatke iz določenega kraja za njih.
Kaj šele katere druge slabše postaje...
Prijavljen
maestro
Uprava ZEVS
Stratokumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1981-07-17
Sporočila: 3303


Lokacija: Bohinj (Bohinjska Bistrica) 507m.n.v.
klemen.crnko@yahoo.com
WWW
« Odgovori #13 dne: 20. December 2010, 19:58:13 »

Tule se strinjam z Polotam, ko smo bili na Arsotu poleti, smo se z mojstrom pogovarjali tudi okoli tega. Je omenil, da praktično nima veze umerjati take postaje, ker je enostavno predrago, oz nima smisla......Oni umerjajo postaje, vredne par tisoč €...
Prijavljen

VP Bohinjska Bistrica
http://meteo-bohinj.si
ŠTROMAR
Član VD ZEVS
Cumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1958-10-24
Sporočila: 9605


Lokacija: Ljubljana Koseze, 305 m.n.m.

WWW
« Odgovori #14 dne: 20. December 2010, 20:16:31 »

Vem. icon_rolleyes Ampak kot prvo je tam zelo malo vremenskih postaj (v naključni temi sem naštel 23 takšnih postaj, od katerih bi lahko uporabil podatke). Za tako malo podatkov, se takšno poročilo sploh ne splača delat. In kot drugo temeljimo na tem, da bi bilo tistemu, ki podatke zbira, čim lažje, in ne da se tam po forumu brska in išče primerne podatke. Zato tudi nihče tega ne dela, ker je enostavno preveč dela in premalo časa. icon_arrow
Ampak še vedno mislim, da je za prvo silo najbolje, da se te podatke pošlje na ZS (vsakemu posamezniku bi to vzelo manj kot 5 minut icon_rolleyes).

Ja postaj oziroma podatkov je tam toliko, kolikor nas je lastnikov pripravljeno delati mesečna poročila. Na žalost iz meseca v mesec enako ali še kakšen manj. Ker so podatki za vsa leta zbrani na enem mestu - http://forum.zevs.si/index.php/board,11.0.html  , ni potrebno nič iskati in brskati po forumu.
Če pričakuješ, da bo kaj več lastnikov pošiljalo podatke tebi na ZS, se bojim, da se močno motiš. Jaz osebno bom nadaljeval s pregledom mesečnih podatkov v omenjeni temi(kot že leta dosedaj), pošiljanje istih podatkov na ZS pa pomeni samo podvajanje dela. Ali je to smiselno, pa presodi sam.
Prijavljen

WS2300, WS2350 in WS2355 od Lacrosse technology so zakon !
Strani: [1] 2 3 ... 17
Natisni
Pojdi na: