Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumTehnikaMerilniki in instrumentiTotalizator-merilnik padavin, Gorjanci, 29.7.2010
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Totalizator-merilnik padavin, Gorjanci, 29.7.2010  (Prebrano 6329 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
blazek
Uprava ZEVS
Stratokumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1987-10-14
Sporočila: 3714


Lokacija: Družinska vas- Šmarješke Toplice, 166m

Email
« dne: 12. Avgust 2010, 22:08:29 »

29.7 mi je le uspelo sestavit in postavit totalizator na Gorjancih. Nahaja se na travniku ob glavni makadamski poti med planinskim domov pri Gospodični in domu pri Miklavžu. Lega totalizaotja je nekoliko bolj skrita pred očmi pohodnikov. NAdmorska višina je 908m. Lokacija je z vseh strani obdana z gozdom. V preteklosti so krajši čas merili nekatere vremenske spremenljivke pri planinskem domu pri Miklavžu, še v stari Jugi. Vsaj 30 let pa se tam gori ne meri nič povezanega z vremenom. Sicer je postavljena WS2300 na Trdinovem vrhu, v lasti radioamaterskega kluba Novo mesto. Samo meritve padavin so zelo čudne, kajti senzorje moti radijsko-televizijski oddajnik.

Upam da bodo meritve potekale dalj časa in bomo kaj zanimivega dognali, vsaj kar se padavin tiče na tem koncu Slovenije, ki pa je bolj slabo pokrit s padavinskimi postajami. Morda pa bo ARSO postavil avtomatsko postajo tja gor.



Nahaja se na SSZ strani grebena, kake 2km zračne razdalje od Trdinovega vrha.


Glavni del je cev premera 15cm, dolžine okrog 55cm. V spodnjem delu je lij, ki je z "šlaufom" povezan v kantico, kjer se padavine shranjujejo. Vse skupaj je pritrjeno na leseno palico in zabito v zemljo.




Dvakrat sem že odčital meritve padavin in upam da bom lahko to počel, če mi bo le čas dopuščal, po vsakem večjem deževju.

Posledica močnih nalivov, ki so se na tem območju pojavljali med 3 in 6.8.2010, je kar dobro razrita makadamska pot. V tem obdobju je padlo kar 96mm padavin :!: . 1/3 je padal v nalivih 3.8, polovica v nalivih 5.8 in ostalo 6.8. Pri meni doma je v omenjenem obdobju padlo 57mm padavin, Davis postaja mi jih je namerila le 51mm.


Na desni strani ceste se je pojavila kar solidna struga.


Odkar je postavljen totalizator, je bilo zabeleženih 139mm padavin.



Sama izgradnja tega dežemera, ki je karseda podoben Hellmanu, ni zahtevna in ne vzame veliko časa. Le dobro voljo je potrebno imet.

lp Blaž
« Zadnje urejanje: 12. Avgust 2010, 22:12:18 od blazek » Prijavljen

Lluka
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 5059


Lokacija: Planina pri Rakeku 465nmv
Kaj bi brez letnih časov.


WWW
« Odgovori #1 dne: 12. Avgust 2010, 22:14:20 »

 icon_wink
Prijavljen
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: